Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Pokud se jedná o investici 25mil korun, tak to pro tuzemské operátory nemůže být vůbec žádný problém vzhledem k tomu, že jen Vodafone měl zisk za 2020 1,46 miliardy. Problém bude tedy v něčem jiném.

  Tak to byla cena za hardware. Je otázkou, zda si Apple nebude účtovat i nějaké periodické platby (upřímně – jsem u něj 20 let, tak už ho maličko znám, tak si troufám říci, že bych se ani nedivil – ať už paušál a/nebo od kusu každé zdvojené karty).
  Připočtete cenu integrace do sítě, musíte přizpůsobit své systémy aby tohle dokázaly obsluhovat (různé ty „moje portály“). Potřebujete proškolit staff aby byli schopni tohle nabízet, rozchodit zákazníkovi a poskytovat technickou podporu zoufalcům.

  No a najednou zjistíte, že HW stál třeba 25 míčů, ale celkově to vyšlo na 100… A pár lidí si koupilo hodinky :-)

  Ikdyby to byla pravda coz neni, tak tmobile, ktery ma nejvetsi marzi mezi operatory na svete, si to muze dovolit.

  To je hodne smutne :( Kombinace AW + airpods je na ruzne prochazky nebo sportovani dokonala… ale bez LTE na nic :( Nenadelame nic … treba nekdy …

  Petře, nahrajte si na AW hudbu a můžete poslouchat offline, pokud Vám nejde jen o hudbu, počkejte si a doufejte stejně jako já v příchod na náš trh této technologie. ;-)

  Přesto, že prodeje AW neustále stoupají (dle některých vyjádření raketově) a akvizicích Apple zařízení ve státní správě (iPhone a iPad) a šablonách a dotacích k nákupům iPad do MŠ a ZŠ naši „skvělí“ operátoři stále jen zvažují.. Fakticky jsou oni tou brzdou, zákazníku čekajících na nové služby je tu více než dost .. Banky by o tom mohli vyprávět Zájem zákazníků, předčil jejich očekávání..

  Už to chápu, ti operátoři jejichž služby jsou v Česku vůbec nejdražší v Evropě a s ročním obratem dosahujícím miliard korun a ziskem v jednotkách miliard mají problém investovat několik milionů korun do nové technologie. Přesně co bych čekal:)

  V článku máte dost velké nepřesnosti. Operátor žádné řešení přímo od Applu zakoupit nemusí. Investici do sítě udělat musí, ale ne řešením od Applu. V neposlední řadě Apple vyžaduje mít spuštěné určité služby, bez kterých hodinky na trh nepustí. Je to složitější problematika, než že se zakoupí nějaké služby. :-)

  My si ty informace z prstu nevycucali, ale máme je od lidí pracujících přímo pro jednoho z tuzemských operátorů. Tolik asi k vašemu „v článku máte dost velké nepřesnosti“.

  Nepřesnosti tam máte. Jelikož jsem testoval a pomáhám implementovat zmíněné řešení pro několik zemí v Evropě, tak si myslím, že vím o čem mluvím. Tolik k Vašemu komentáři.

  Tom: tak pokud se na to nevztahuje NDA, tak by bylo zajímavé, kdybyste se o tom do nějakého článku rozepsal. Či alespoň o částech které můžete zveřejnit.

  Pane Filipe a máte to ověřené i z jiného zdroje ? Nebo se jen necháte tahat za nos ?

  Ano, velká část věcí je pod NDA, ale pokud by měli zájem můžu zkusit něco sepsat. Jedna věc je technické řešení celé problematiky, kde nejde o to, že si operátor zakoupí nějakou službu, ale musí přidat případně zaktualizovat určité prvky sítě a to samozřejmě stojí nemalé finanční prostředky. To, že je služba dostupná třeba v Německu nebo Rakousku je dané tím, že oni ty potřebné prvky v síti mají dlouhou dobu a rozšíření není tak nákladné jako když musíte postavit celé řešení…

  >Tom – za článek obecného charakteru, jak tohle řešení funguje a co je potřeba obvykle aktualizovat (+ řádově v jakých cenách), aby fungovat mohla.

  Je zajímavé, že v Rakousku to již funguje. A nemyslím, že by tak zisky v tomto oboru byly zas tak nižší než u nás. Na co nové investice i tak tu vyděláváme dost.

  Pravda. Země malá, jako je ta naše, zisky i marže operátorů jsou tam nižší, než u nás a počet Apple Watch na rukou zákazníků tam určitě nepřevažuje násobně ty u nás. Přikláním se k zbytečné snaze uspořit za každou cenu. Přitom operátoři jinde vyhazují strašné sumy s nulovou návratností. A často to musejí dělat „ze zákona“.

  Přesně tak. Všechny ostatní argumenty ať jsou pravdivé nebo ne jsou tak irelevantní. Symbolicky si odplivavam k nohám našich opů.
  Kdyby byly opove a stát co kcemu, měli bychom v hodinkách možnost přijímat hovory a data, občasník, řidičák. Kartu pojišťovny a technická …

  Ani já nechápu, co se srkývá pod pojmem „nákladné řešení od Applu“ ….to snad dělá Apple prdel, když jiné watchky fungují v pohodě na stávajících sítích, Apple musí být něco extra..

  Hodinky od konkurence funguji jako samostatny „telefon“, tzn zasunu/nahraji do nich jakoukoli SIM a funguji. Reseni od Apple ma stejne tel. cislo jak v iPhonu, tak v hodinkach a dokazou byt obe tyto zarizeni na prijmu soucasne, tzn ze zakaznik nemusi resit „dve cisla“. To je dost zasadni rozdil.

  K tej podpore Apple Watch Cellular, tu je tabulka krajin ktore to uz maju zavedene + operator:
  https://www.apple.com/watch/cellular/#table-series-6

  Vsimnite si napr. Madarsko (T-Mobile), Estonia, Polsko, Rumunsko a potom take vyspele krajiny ako Bahrain, Chile, Peru, Thajsko, Vietman atd…

  Cim to asi bude, ze v Cechach a na Slovensku to stale nejde?

  Jen zmíněný seznam zemí kde LTE watch fungují, degradují tento článek na totální pitomost. Pokud by to měla být jen trochu pravda, potom jsou naši operátoři prostě jen neschopní, ale to také není pravda. Jsou schopní až moc a proto mají největší zisky jak nás ždímají. Pokud by za to mohl snad jen trochu Apple, nedělám si iluze, že by to ihned na něj nehodili. I v tomto případě bude na vině hamižnost operátorů.

  Pokud máte informace z dobrého a seriózního zdroje, tak to jen dokazuje, jací jsou operátoři pitomci a diletanti. Všichni tři mají MILIARDOVÉ obraty i zisky a tady se řeší nějaké zařízení do 30 mil.?! Ještě při těch našich cenách, kdy máme jedny z NEJPŘEDRAŽENĚJŠÍCH tarifů v Evropě.. 🤦‍♂️

  Jako samozřejmě chápu Vaše názory.

  1) kolik má kdo jaký zisk a jaká by byla investice/návratnost – myslím, že nikdo nevidí hluboce do korporátních společností (a to ani já, když pro jednu pracuji), takže řeči o maržích apod. Asi nejsou vůbec na místě, protože většina z Vás určitě neví jak vůbec telekomunikační trh funguje, od a po z

  2) myslíte si, že je o tom, že operátor zainvestuje a bum najednou to funguje? Položil bych si otázku, k čemu to LTE v hodinkách potřebuji? Tak odpověď drtivé většiny je – chci nechat telefon doma a venku si vyřídit hovor nebo sms přes hodinky. No tak to samozřejmě je pochopitelné. Když se budeme bavit klasicky o 2 telefonech existuje dvojsimkarta (2x sim, které mají stejné sériové číslo) zde to funguje (zjednodušeně řečeno) tak, že operátor doporučuje mít jednu z páru vždy vypnutou, jinak nedokáže zaručit, že Vám hovor či zprávu 100% doručí, v lepším případě vám to doručí na to zařízení, které bylo aktivní poslední. A teď si představte, co to musí znamenat – nastavit na síťi, aby síť věděla KAM hovor směrovat v rámci eSimek… Síť není vědma a určitě si nezjistí, co u sebe máte. A pokud si myslíte, že doručovat hovor na obě sim apod. Je přece brnkačka, tak zapomínáte, že se bavíme stále o počítači, který taky umí udělat chybu. A o zákaznících, kteří se čas od času setkají s problémem, že se jim nikdo nedovolá a je potřeba oprava čísla na síti. A v rámci reklamace, kdy zákazníci, kteří si nepamatují, co bylo k snídani, ale určitě si pamatují, že si před 3 týdny v daný čas určitě taxík nevolali, tak proč je jim hovor účtován, přijdou řešit, že se jim někdo nedovolal, tak je potřeba mít v systémech implementace, které pomůžou při řešení těchto situací…

  A pojďme se bavit o ceně implementace, kdy taková cena za jednu aktualizaci systémů (zavádění implementací) je v řádech statisíců a musí se provádět několikrát do roka pravidelně a bohužel rozpočet je na rok plánovaný a do jedné aktualizace nejde narvat vše (každá věc stojí prachy), tak se to rozhazuje prioritně.

  Tak se taky pojďme bavit o tom, že provoz každé sim karty i esim stojí nějaké peníze (navíc nikdo platit nechce), tak jsem zvědavej, co budou smrtelníci dělat, až se to spustí a nedejbože operátor sim do hodinek zpoplatní. Teď mi každej odpoví, že 99,- měsíčně je hodně, ale přece, když si kupuje telefon za 30000,- tak má problém si koupit nabíječku za 600,- (a pozor to slýchám u většiny iPhonů bez příslušenství, které prodám s komentářem, že to Čína jistí.)

  A srovnání s Německem (kde infrastrukturu – vysílače apod.) dotuje stát (v ČR budují přímo operátoři), porovnejte populaci obyvatelstva – tak pak řešte rozdíl v cenách. Nemluvě o regulacích EU a ČTU.

  A kdyby Vám někdo nabídl neomezený tarif za 100,- s podmínkou, že nebudete mít podporu typu obsluhy na prodejnách, ale vše pouze přes on-line aplikace. A každá návštěva operátora by byla zpoplatněná, tak by zase každej Koukal jak puk. Buď by raději platil víc a nebo by se mu vlastně ten tarif díky návštěvám prodražil.

  Panebože, fakt radši nepřemýšlejte a neřešte něco, co nevyřešíte. Zbytečná energie. Až to bude tak to bude. 😊

  To je asi vše pravda, ale mě a myslím ze i mnoho jiných proste štve, ze země stejně lidnate, geograficky sousedící, cenově na poli tarifu levnější, cenou telefonu stejné, vydelky vetsimi nemají problém a služba u nich je a u nás ne.

  Máte naprostou pravdu, v nadnárodní firmě jsem strávil 10 let a investice musela mít návratnost do 1 roka, jinak byl velký problém jí schválit. Proto se ani nedivím, že něco takového žádný operátor zřejmě nebude v blízké budoucnosti podporovat, je to popravdě velmi omezený okruh uživatelů.

  “Ano, velká část věcí je pod NDA, ale pokud by měli zájem můžu zkusit něco sepsat. Jedna věc je technické řešení celé problematiky, kde nejde o to, že si operátor zakoupí nějakou službu, ale musí přidat případně zaktualizovat určité prvky sítě a to samozřejmě stojí nemalé finanční prostředky. To, že je služba dostupná třeba v Německu nebo Rakousku je dané tím, že oni ty potřebné prvky v síti mají dlouhou dobu a rozšíření není tak nákladné jako když musíte postavit celé řešení…“

  Pak sme na tom ještě hůř, protože to není jen o hamižnosti opů, ale o tom ze jich matky a vlastníci jsou nenasytni a jsme jen pro ne východní dojna kráva, která jen přináší zisky a investuje se jen tak aby to běželo …

  Že ta „nenávratná“ investice netrápí maďarský T-Mobile, který operuje na menším (9,7mega obyvatel) a tradičně chudším trhu (znatelně slabší HDP)… V 8milionovém Izraeli s nímž máme srovnatelné HDP na hlavu se toho nebáli rovnou 4 operátoři a v ani ne 6 milonovém Dánsku se jich našlo dokonce 5! Tradiční „zlatá“ česká poprděnost je to, nic jiného :(((

  viz. https://www.apple.com/watch/cellular/

  Já si pořád myslím, že zdvojená karta být prostě nemusí. Upřímně, za mě by to bylo zbytečné. T-Mobile umí udělat sdílenou SIM, kdy vždy funguje jen jedna. TZN, pokud mám iPhone a iPad LTE, tak v momentě, kdy využívám SIM v iPadu, tak v mobilu se “uspí”… to je sice nešťastné, protože na telefon se mi potom nikdo zřejmě nedovolá a GSM s iPadu fungovat nebude. To by ale nebyl problém hodinek. Pokud budu potřebovat pouze hodinky, tak bych jen aktivoval sim v nich, v mobilu by se uspala a bylo by vymalováno. A to T-Mobile umí. Stojí to o 100,- více k současnému tarifu. Sice by to možná asi ne každému vyhovovalo, ale funkce by mohla fungovat tak, že pokud se odpojí hodinky od telefonu, automaticky se zapne LTE na hodinkách. Neviděl bych v tom problém.

  Mám z toho takovej pocit, že se obnova sítě která tu před lety proběhla trefila do období kdy tohle ještě nebylo podporované a teď by nasazení strašně bolelo. Všude kolem se jen trefili líp protože začali později …

  Tak jsem hodil dotaz na Apple.

  Proč LTE stále nefunguje pro hodinky Apple v České republice? Provozovatelé obviňují společnost Apple a její údajně drahou technologii. Kde je tedy problém? Děkuji

  Odpověď je celkem strohá. Závěr si udělejte sami.

  V České republice musíte mít mobilního operátora, který se rozhodne , že chce podporovat Apple watch.

  Třeba takový T-mobile. Ten, než aby zprovoznil smysluplnou věc, tak bude raději nabízet odměnu zapnutí neomezených dat na 30 dní k neomezenému tarifu. Nebo možnost vyzvednutí 3 GB dat v aplikaci k neomezenému tarifu.

  “…v následujících dnech a týdnech věnovat, abychom společně s vámi dokázali všemu přijít na kloub. “ bude v nejbližší době nějaký nový článek ? Týdny jsou pryč…díky

  Take hledam informace/aktualizace vicemene kazdy mesic.
  Ale pochopme, ze operatori nejsou matka Tereza. Rozhoduji se podle zisku, ne popularity. Prichodu ctvrteho operatora (coz si vzal jako maximalni prioritu nas dvojity neschopny ministr, takze to nevyslo) se bat nemusi a kdyz se domluvi, ze to nezavede ani jeden z nich, tak je to pro ne win:win:win. Navratnost teto investice v Cesku by pro ne byla na delsi dobu. Ikdyz ja osobne bych za to klidne dalsich 10€ mesicne zaplatil, pravdepodobne i dalsi, ale spocitali si to i oni…

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější