Zavřít reklamu

Máte v rodině či mezi svými blízkými nadšence do fotografie a přemýšlíte, co mu pořídit k letošním Vánocům? Vězte, že možností je celá spousta, a to ze všech různých směrů – hodit by se mu mohl pevný stativ, robustní kryt do byť těch nejtužších outdoorových podmínek, ale třeba i dron s kamerou. Níže jsme pro vás sestavili seznam deseti dárků, které pod stromečkem takový fotograf bezesporu ocení.

Kryt, s nímž lze fotit i pod vodou

Začneme zlehka, byť dárkem velmi vděčným a užitečným. Fotografování pod vodou může být pro mnohé velmi lákavou příležitostí, jak zpestřit své portfolio či si vyzkoušet něco nového. Podmínky, za jakých jsou zařízení od Apple voděodolná, jsou však velmi nevyzpytatelné a spíše než vystavovat svůj iPhone riziku poškození může být ideálním řešením vodotěsné pouzdro. Například výrobce krytů Spigen tak nabízí svůj model Velo A600, s nímž je možné vzít do telefon až do hloubky 25 metrů a používat ho tam v podstatě běžně, jako na suchu – a tedy i pořizovat zcela unikátní fotografie. Navíc je dostupné hned v několika barevných provedeních, pouzdro tak může i dobře ladit.

Vodotěsný kryt Spigen můžete zakoupit za 249 korun zde

Spolehlivá selfie tyč

Je tomu už pár let, co se nedílnou součástí foto světa stal i fenomén selfies. Souběžně s tím se rozeběhly i snahy o nalezení způsobu, jak zachytit co nejlepší selfie a jestli z toho některý vynález vzešel opravdu vítězně, je to selfie tyč. Ta by tak v současné době neměla chybět ve výbavě žádného fotografa – zejména pak v případě, že si čas od času sám přeje, aby byl na fotkách vyobrazen i on. Teleskopická selfie tyč od FIXED tak může posloužit jako nápaditý a především praktický dárek, samotná podporuje všechny verze iOS od 5.0 z roku 2015, její rameno lze vysunout až do dálky 97 cm a je kompaktní i po zasunutí, kdy se smrskne na pouhých 23 cm. Navíc není třeba mít strach o to, že by se v té nejméně vhodné chvíli – třeba při focení se před vánočním stromečkem – vybila, integrovaná baterie s kapacitou 1500 mAh totiž slibuje výdrž až 300 hodin v pohotovostním režimu.

Teleskopickou selfie tyč FIXED můžete zakoupit za 389 korun zde

50 cest ke kreativní fotografii

Kniha pod stromečkem neurazí nikdy a v případě, že je obdarovávaným nadšenec do fotografie, určitě nebude na škodu, když mu dárek pomůže se ve své zálibě dobře rozvíjet. Ideálním příkladem toho je pak před třemi lety vydaná kniha 50 cest ke kreativní fotografii od britského fotografa Michaela Freemana, v níž nejenže čtenáři pomůže naučit se zachytit co nejdokonalejší kompozici, ale zejména podpoří jeho kreativitu, která je pro obor fotografie natolik důležitá.

Knihu 50 cest ke kreativní fotografii je možné zakoupit za 439 korun zde

Může být držák chytrý? Jistě

Je-li parketou fotonadšence z vašeho okolí i natáčení videí, není lepší způsob, jak mu usnadnit práci, než mu pod stromeček dát chytrý držák značky Devia s funkcí automatického sledování obličeje. Ten je možné postavit na stůl či upevnit na stativ, vložit do něj smartphone a po zmáčknutí tlačítka se začne sám v rozsahu 360° otáčet za sledovaným obličejem. Telefon je do něj přitom možné vložit na výšku i na šířku a pro jeho samotné fungování není třeba nic více, než 3 běžné baterie typu AA, díky nimž s ním lze pracovat až 60 hodin bez potřeby jejich výměny.

Držák s automatickým rozpoznáním obličeje zakoupíte za 599 korun zde

Sada objektivů na iPhone

Zpestřit si fotografování na smartphone lze celou řadou způsobů. Není přitom nutné se omezovat pouze na softwarové vychytávky, nejčastěji v podobě různých foto aplikací či programů na zpracovávání fotografií. Stejně jako v případě běžných fotoaparátů, i pro smartphony je možné si zakoupit třeba extra „objektivy“ – nebo celou sedu, jako je to v případě PNY The Lens Kit. Ta nabízí čtvěřici čoček – super širokoúhlou, širokoúhlou, rybí oko a makro, přičemž každou z nich je možné uchytit na většinu v současnosti používaných smartphonů. Navíc balení obsahuje i stylovou kapsu, v níž lze jednotlivé čočky uchovávat.

Sadu objektivů PNY můžete zakoupit za 769 korun zde

Stativ pro jakoukoli polohu

Někdy může pod stromečkem udělat radost i pro fotografa tolik fundamentální věc, jakou je stativ. Klasická trojnožka by ostatně neměla chybět ve výbavě žádnému a když už nějakou pořizovat, model GripTight ONE GP od Joby přichází elegantním řešením vytvořeným z magnetických článků umožňující různé možnosti ohnutí jednotlivých nožek dle aktuální potřeby. Do odnímatelného skládacího držáku pak lze zasadit v podstatě jakýkoli smartphone.

Stativ od Joby můžete zakoupit za 1290 korun zde

Pouzdro do terénu UAG

Přestože pořízení smartphonu vyjde jeho majitele většinou na méně peněž než profesionální fotovýbava, vždy je lepší si ho dobře chránit. Pro fotografy, kteří mají rádi ne zrovna obvyklá místa na focení, to pak platí dvojnásob – pořizování outdoorových fotografií je jinak může už s prvním zakopnutím vyjít pěkně draho. Majitelé pro fotografování jako stvořeného iPhone 12 Pro či základní verze tohoto smartphonu by navíc zajisté neradi na svých strojích rádi neviděli ani běžné škrábance – to vše se dá ale naštěstí vcelku jednoduše vyřešit. Robustní kryty od UAG nabízí velmi vysoký stupeň ochrany iPhonu 12 (Pro) proti vnějším vlivům. Jsou vyrobeny z kombinace hliníku, plastu a polykarbonátu, kompatibilní s bezdrátovým nabíjením a telefon zabezpečí i při fotografování v tom nejnehostinnějším prostředí.

Pouzdro UAG je možné zakoupit za 1371 korun zde

Externí pevný disk LaCie

S přibývající kvantitou fotografií úměrně ubývá i místo na pevném disku a snad každý fotograf ocení, když si své výtvory bude moci ukládat a zálohovat bez větších omezení. 2,5″ externí pevný disk od LaCie s kapacitou 1 TB, vychytaným designem a připojením přes USB-C s rozhraním USB 3.2 Gen 2 je pak ideálním dárkem, který bude skvěle fungovat i ladit vedle jakéhokoli MacBooku. V poměru cena/výkon, respektive cena/kapacita, se pak mezi externími disky ve své kategorii jedná o jasnou volbu.

Externí pevný disk LaCie můžete zakoupit za 2052 korun zde

Mikrodron s kamerou

Drony jsou fenoménem současnosti – postupně proměňují celou řadu odvětví od kurýrních služeb až po vojenství a výjimkou není ani obor fotografie. A jestliže váš blízký fotonadšenec tento výdobytek moderních technologií ještě nezakusil, možná tyto Vánoce jsou ten pravý čas, kdy začít. Není přitom rovnou nutné pořizovat dron za desítky tisíc korun – výrobce dronů Ryze Tech ve spolupráci s DJI a Intelem totiž vypustil na trh model Tello, dostupný micro dron vybavený HD kamerou s možností pořizovat fotografie v rozlišení 5 MPx. Ten je s přenosem na vzdálenost 100 metrů možné používat v interiéru i venku, a to až po dobu 13 minut. Navíc může Tello poskytnout i úvod do programování dronů, a to buď pomocí programu Scratch či vlastního softwaru vyvinutého pomocí dostupného SDK. Samozřejmostí je nakonec i celá řada funkcí, od automatického vzletu při vyhození do vzduchu, přes různé přemety až po implementovanou elektronickou stabilizaci obrazu umožňující pořizování kvalitních snímků.

Dron DJI Tello můžete zakoupit za 2990 korun zde

Outdoorová kamera DJI Osmo Action

Pokud plánujete do letošních vánoc investovat o něco více, rozhodně stojí za zvážení pořízení outdoorové kamery pro kvalitní zachycení čehokoli, co se může venku odehrávat. Ideální příležitost pro koupi takového dárku pak aktuálně poskytuje kamera DJI Osmo Action, kterou lze pořídit ve slevě za necelých sedm tisíc korun. Ta nabízí natáčení ve 4K při 60 fps, vychytané barevné vyvážení při natáčení HDR videí, různé kreativní režimy od zpomalených záběrů až po časosběrný režim a dokonce i dvojici obrazovek, díky nimž je možné vidět, co se za objektivem děje i v případě, že před ním stojí sám kameraman. DJI Osmo Action je navíc možné používat i ve velmi nehostinných outdoorových podmínkách – disponuje totiž vodotěsností, ochrannou vrstvou na objektivu proti vnějším vlivům, odolností proti teplotám až do -10°C i baterií s výdrží až 3 hodiny natáčení.

Outdoorovou kameru DJI Osmo Action můžete zakoupit za 6990 korun zde

 

Dnes nejčtenější

.