Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  OLED nie je problém kvôli príliš vysokej cene, Samsung ho má v tabletoch za 400eur, OLED je problém kvôli vypaľovaniu – iPad veľa ľudí používa ako profesionálny pracovný nástroj a na OLED by sa pri dlhodobom používaní mohli vypaľovať ovládacie prvky aplikácií (tak ako sa to deje napríklad na notebookoch DELL XPS alebo Razer Blade Studio).

  Myslím si, že OLED displaye jsou už dnes dál a problém vypalování už tak žhavý není.

  U iPhonov a všeobecne smartphonov to nie je problém použiť, lebo obrazovka býva nepretržite rozsvietená len relatívne krátky čas a aj vtedy sa na nej dynamicky mení obraz, takže to nepredstavuje riziko. Degradovanie panelu je oddiaľované aj znižovaním jasu. U televízorov býva obrazovka rozsvietená dlho, ale mení sa obraz a aj tak majú problém s vypaľovaní, výrobcovia nasadili rôzne ozdravné technológie, ale OLED TV po určitom čase používania bude mať na jednofarebných plochách viditeľných duchov, čo u televízorov nie je až taký problém. U profesionálneho nástroja pre grafikov ako iPad sa ale počíta s dlhodobou prácou – napríklad Photoshop po dobu 8+ hodín – pri dlhodobom používaní by bočný panel s nástrojmi zostal vypálený na ľubovoľnom OLED. Tieto panely je takisto problém nakalibrovať tak, aby boli presné – pri zmene jasu sa väčšinou nakalibrovaný profil rozbije, lebo OLED mení jas iným spôsobom (prepaľovanie farieb) hlavne v hornej časti spektra. To je aj dôvod, prečo Apple nemohol použiť OLED panel u Pro Display XDR a namiesto toho museli siahnuť na zóny podsvietenia pre dosiahnutie HDR.

  OLED TV nebrat :-) zrušili 3D, takže doufám, že má současná TV vydrží hodně dlouho :-)
  Celkově OLED nevěřím, ano, barvy krásné, ano, v mobilu klidně, ale tím to končí.

  OLED u takto velikeho displeje smrdí PWM regulací jasu, bude to dělat blik blik blik, snad na tom bude MicroLed lepe a nebo Apple najde výrobce, který má regulaci jasu zvládnutou lépe než Samsung.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.