Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  To by mne zajímalo, zda se časem objeví lidé, kteří se budou snažit auta i macy hacknout a prolomit.

  To se již samozřejmě děje… např. škodovka používá podobnou věc už dlooouho řádku let ( desetiletí) … a samozřejmě existují lidi, kteří ví jak, a doveou si řadu věcí aktivovat dodatečně.

  v poslední době už to ale nejde tak snadno, neb se výrobce snaží cestu lidem zkomplikovat.

  Ten procesor má méně grafických jeder protože se jedná o zmetkové čipy které je ale škoda vyhodit, když nejde jen jedno jádro na grafice a tak se deaktivuje a dá do nejlevnějšího modelu – těžko ho pak aktivujete když je vadné.

  Takže ty jinými slovy tvrdíš, že Apple začal v roce 2018 vyrábět procesory pro iPady Pro (2020) a zmetky začal dávat do iPadů Pro (2018)? Nezbláznil jsi se? Je zcela evidentní, že Apple prostě softwarovým zamykáním šetří a ty tu přijdeš s takto ulítlou teorií. To je fakt gól.

  Není to blbost. Běžně to tak dělají výrobci CPU i GPU. U iPadu Pro 2018 to vidím tak, že Apple prostě měl asi víc zmetků, a tak plošně prodával z uzamčenými jádry i ty lepší kusy, které by jinak mohly mít všechna jádra odemčená.

  Teď zlepšil výtěžnost výrobního procesu, má méně zmetků, a tak si může dovolit ten menší počet zmetků prostě vyhodit a prodávat jen ty plnohodnotné s odemčenými jádry, kterých je teď víc jak v roce 2018.

  Snůška keců. Rozdíl v jádrech a výkonu je proto, že ty čipy s horšími parametry jsou zmetky, odpad z výroby té lepší varianty. Místo toho, aby se vyhodily, deaktivuje Apple nefunkční jádro nebo sníží frekvenci, a může čip použít jako horší variantu. Žádná novinka, Intel i AMD to dělají dlouhou dobu. Ale hlavně, že je o čem psát, co…

  Takto to nejspíš opravdu je. Ale rozdíl je v tom, že Intel a AMD ty zmetky značí jinak. Apple to prezentuje jako ten stejný čip se stejnými vlastnostmi.

  Ne, prezentuje to jako M1 čip se sedmi/osmijádrovou GPU. Rozdíl označí. Podobně jako u Intelů píše počet jader, frekvenci a řadu, ale ne konkrétní označení.

  Ne je to pořád ten samý M1 chip. U pročka je akorát aktivní chlazení, tudíž bude moct běžet déle na vyšší frekvenci a tím pádem mít lepší výkon.

  Takže ty jinými slovy tvrdíš, že Apple začal v roce 2018 vyrábět procesory pro iPady Pro (2020) a zmetky začal dávat do iPadů Pro (2018)? Nezbláznil jsi se? Je zcela evidentní, že Apple prostě softwarovým zamykáním šetří a ty tu přijdeš s takto ulítlou teorií. To je fakt gól.

  Má pravdu, funguje to presne tak ako to popísal a volá sa to chip binning. Do Airu idú naozaj tie isté procesory ako do Pročka, ktoré neprešli kvalitatívnym testom kvôli chybám vo výrobe a poškodené časti sa deaktivovali. Presne tak isto funguje Intel už od nepamäti – Core i3, i5 a i7 sú na začiatku identické čipy. Tie, ktoré splnili testy na 90% plus sú Core i7, horšie kusy sa sčasti deaktivujú a sú to i5 atď.

  To fakt?: Gol seš ty, když tomu tématu nerozumíš, tak se k tomu nevyjadřuj, působíš pak trošku hloupě což asi nebylo tvým cílem :)

  Ak ide o ten iPad – čip sa vždy nadimenzuje na lepšie vlastnosti, aké sa očakávajú vo finálnom produkte, lebo pri výrobe vždy dochádza ku chybám. Spomínaná A12 sa nadimenzovala tak, aby povedzme 80% mohli ísť do iPadov a 20% boli zmätky, takže sa tam nechala určitá rezerva. Pri záverečnej kontrole kvality sa potom deaktivovali poškodené časti a nastavila výsledná frekvencia tak, aby všetky iPady Pro v predaji mali plus-mínus rovnaký výkon a dokonalú stabilitu. Neskôr sa proces výroby zdokonalil a mohli ten istý čip púšťať o niečo lepší. S vyššou frekvenciou klesá stabilita. Niečo podobné sa robí u iPhonov – 11 Pro / 11 dostanú lepšie kusy A13ky a do SE idú menej vydarené so softwarovým obmedzením výkonu, aby boli 100% stabilné.

  V dobe 2018 išli vydarené kusy do iPadu Pro v podobe A12X a menej vydarené v podobe A12 so softwarovo povypínanými poškodenými časťami do XS /XR.

  Kedysi (mozno aj teraz) to bolo tak, ze procesor sa testoval na rozne frekvencie a podla toho dostal nalepku s frekvenciou. i3, i5,i7 mi pridu aj fyzicky ine (i7 podporuje veci ktore napor i3 nepodporuje). Ale mozem sa mylit. Bolo to uz davno.

  U výroby některých měřicích přístrojů se to dělá přesně takhle. V továrně umí vyrobit přístroj, který měří supr přesně, ale povede se to jen třeba v polovině případů. Druhá polovina sice nedosahuje té nejvyšší přesnosti, ale stále je dost dobrá. Tak se kalibrací zjistí, jak dobrý každý výrobek je, a prodává se jako model s nižší přesnosí. A není to vlastně žádné balamucení, každý dostane přístroj tak přesný, jak si zaplatí. A firma docela ušetří, když zmetky nemusí likvidovat. Nejde o softwarové omezení (i když i to ta firma dělá, ale jen u jiných doplňkových funkcí). Nevím sice, co z toho dělá Apple (a chápu, že je to trochu jiné odvětví), ale i ten koncept s prodáváním zmetků se v průmyslu určitě používá. Není jisté, co z toho Apple pro M1 používá (a nejspíš se to nikdy nedovíme, protože by pak majitelům Airů připadalo, že si koupili zmetek), ale psát tady, že je ta teorie ulítlá, je trochu hloupé. Nicméně stejně psát, že to softwarové omezení je snůška keců, to je taky celkem liché. Obojí se používá a logické, kde která metoda ušetří náklady… 😊

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.