Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Mbps neboli Mb/s u rychlostí přenesu dat není žádný marketing, ale údaj ve správných jednotkách. Rychlost se v bitech za sekundu udávala odjakživa. Např. LAN sítě měly rychlost 10 Mb/s, potom 100 Mb/s, v dnešní době 1 Gb/s a více.

  Souhlasím jak píše Martin, kdo Vám proboha nakecal takový nesmysl? Mbps je zaběhnutý standard a nikoliv marketing.
  Dále pak když už si hrajete na detaily v jednotkách tak by bylo vhodné správně také převádět GB > MB.
  Tedy: 1 GB není 1000 MB, ale 1024 MB.

  1 GB je 1000 MB, 1 GiB je 1024 MiB. Je důležité rozlišovat předpony jednotek – giga znamená správně 10^9, gibi (jedna z binárních předpon) znamená v informatice 2^30 (1 GiB = 1 073 741 824 bytů = 1024 MiB). Můžete si všimnout, že jsou kilo, mega, giga, atd. vždy mocniny deseti, a to proto, že je lidmi nejvíce používaná soustava desítková a tyto předpony se používají i jinde, než v informatice. Binární předpony jsou zase mocniny dvou, protože počítače používají soustavu binární (dvojkouvou). U bitů je to stejné, jedná se pouze o ty předpony. Možná jste se s tímto nikdy nesetkal, a to kvůli tomu, že výrobci paměťových a úložných zařízení z marketingových důvodů udávají velikosti v MB, GB, TB, atd., a některé operační systémy (např. Windows) sice udávají velikosti např. v GiB, ale jako jednotka se ukazuje GB – když si koupíte 32 GB flash disk, tak vám Windows ukáže c. 28,8 GB, ale správně by měl ukázat 28,8 GiB.

  Než vůbec nějaký komentář napíšete, tak by bylo fajn ten článek dočíst až do konce. Jestli hodnotíte článek podle nadpisu, tak komu není rady, tomu není pomoci.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.