Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Samozrejme, uvedomujem si, že na mojom názore nezáleží a vrcholovým manažérom Apple nesiaham ani po členky ich topánok, ale príde mi nerozumné nechávať v ponuke rovnaké modely s možnosťou vybrať si medzi Intelom a Apple Silicon. Skôr keby sa zamerali na nejaký emulátor na spôsob Rosetty pre Windows 10. Možno sa Vám zdá, že emulácia Windowsu na Macoch nezasiahne také veľké percento užívateľov, ale podľa mňa veľmi veľa ľudí potrebuje k práci aj softwaru z Windowsu. Nechávať na výber Intel by ale vyvolávalo dojem, že Apple neverí vlastným procesorom.

  Ziadna Rosetta nevyriesi problem virtualizacie x32/x64 CPU (ktoru potrebujes pre spustenie Windows).. a este si velmi dobre pamatam „pouzitelnost“ prvej Rosetty pre PPC emulaciu. Nie je nahoda, ze ziadna sucasna ARM architektura nedokaze virtualizovat/emulovat Intel x64 CPU! Ma to svoje dovody.. ktore hadam budu vyriesene v buducich verziach ARM architektury (Apple ma na to prostriedky aj know-how).

  Windows pre ARM je fraska, ktoru naozaj nepotrebujem na ARM Macu.. co je podstatne a potrebne, je Windows x64.

  Ja som myslel spúšťanie plnohodnotného x64 Windows na Apple Silicon (hoci neviem, do akej miery je to technicky možné. Na iPade sa dá sputiť cez emulátor UTM, ale je nepoužiteľný – šialene pomalý).

  První Rosetta běžela na procesorech intel a emulovala kod pro PPC a fungovala sakra dobře. Velice jsem ji používal tak to mohu potvrdit.

  Neviděl jste někdo informaci, jak dlouho má Apple podporovat Intel procesory (jak dlouho budou vycházet nové verze MacOS, jak dlouho pro ně bude Apple vydávat aktualizovaný software apod.)? Trochu jsem uvažoval o Macbooku Pro 16, ale v současné chvíli to nevidím jako moc dobrou investici. Pokud Apple Intel procesory po 3-5 letech zařízne, tak to znamená, že stroj bude nepoužitelný a prakticky neprodejný (aktuálně je možné i 5 let starý Macbook prodat za ne úplně tragickou cenu).

  Na druhou stranu, nikdo nemá křišťálovou kouli, aby dokázal říct, zda Apple s počítači na ARMu vydrží. Realita může přinést návrat ke klasické architektuře.

  Při přechodu na Intelu to bylo těch 5 let. I potom to bude pořád použitelný stroj.

  křišťálovou kouli sice nikdo nemá, ale tady nejde jen o samotné CPU, ale o celou armádu „koprocesorů“ (jestli se to tak dá nazvat), která tomu dává tu šťávu a možnosti, které jsou na x64 architektuře (asi) neřešitelné, např. Neural Engine (umožní Face Id), atd.

  Podle mě přijde Apple s emulátorem na starší aplikace pro dnešní MacOS. Nebude to tak, že jen z iPadu Pro udělá MacBook. Pochybuju, že by záříznul tisíce aplikací dlouhodobě vyvíjených pro MacOS.
  Na ruhou stranu, pokud vývojáře přitlačí k ARM verzi, budou mít výhodu základu aplikace pro iOS a IpadOS.

  Vy ste prišli z minulosti alebo ako mám tomu rozumieť? Veď celý prechod na Apple Silicon bol dávno oznámený. Nástroj Roseta 2 prekladá aplikácie z x64 pre ARM priamo pri inštalácii, takže už teraz je na ARM Macoch možné spustiť všetky macOS x64 aplikácie (hoci so stratou výkonu).

  Dost mě mrzí, že nesáhli po řešení od AMD. Nákladové ceny jsou mnohem nižší, než od Intelu (při zachování cen by měli vyšší marži), umí udělat i individuální řešení, a jsou pořádný kus napřed – spotřeba / výkon, ideální mobilní řešení. ARM řešení bude dost nejistý experiment.

Vložte vlastní komentář

celý text