Zavřít reklamu

Vánoce jsou tady a s nimi přichází i neodmyslitelně spjatý vánoční úklid. Pokud však nepatříte mezi jedince, kteří si uklízení s hadrem, smetákem, vysavačem a mopem vyloženě užívají, tak byste se mohli vrhnout alespoň do vánočního úklidu Macu, a to konkrétně jeho disku. Existuje hned několik různých tipů, triků a metod, které byste měli při vánočním úklidu Macu zevnitř provést a my si v dnešním článku ukážeme, jak na to. Vrhněme se přímo na věc.

Utilita pro správu disku

Pokud vlastníte Mac či MacBook s macOS Sierra a novějším, tak přímo v systému najdete speciální utilitu pro správu místa na disku. Stačí, abyste v levém horním rohu kliknuli na  logo, a poté z menu vybrali možnost O tomto Macu. Pak se v novém okně přesuňte do sekce Úložiště a klikněte na tlačítko Správa… Poté se vám otevře nové okno, kde se zobrazí základní tipy pro ušetření místa na disku. V levém menu se poté můžete proklikat různými sekcemi, abyste přebytečná data odstranili. Nejvíce nepořádku můžete najít v sekci Dokumenty, kde si můžete nechat zobrazit ty největší soubory v celém systému a odstranit je.

Úklid plochy

V rámci macOS 10.14 Mojave jsme se dočkali nové funkce Sady, pomocí které můžete jednoduše a rychle „uklidit“ plochu vašeho Macu. Sady aktivujete kliknutím pravým tlačítkem na plochu, a poté zvolením možnosti Používat sady. Berte v potaz, že veškeré ikony, které se na ploše Macu nachází, zobrazují také náhled. K vyobrazení tohoto náhledu je potřeba výkon počítače, tudíž může být váš Mac pomalejší a zároveň plocha plná nepořádku nevypadá příliš vkusně. Nepotřebné soubory tedy vymažte a ten zbytek si uložte podle typu souboru třeba do příslušných složek v sekci Dokumenty.

úklid macu zevnitř

Smazání stažených dat

Ve výchozím nastavení prohlížečů je nastaveno, aby se všechna stahovaná data ukládala do složky Stahování. Pokud jste tedy celý rok data z této složky nemazali, tak věřte, že jich tam bude opravdu přehršel. Pro smazání dat ze složky Stahování otevřete Finder a v levém menu klikněte na záložku Stahování. Zde buď ručně vyberte soubory, které chcete smazat, anebo použijte klávesovou zkratku Command + A pro označení všech souborů, které poté smažte najednou.

Smazání příloh z aplikace Mail

V případě, že k prohlížení a správě vašich e-mailových schránek používáte nativní aplikaci Mail, tak se vám ze celý rok může do počítače stáhnout nespočet různých příloh. Může se jednat o dokumenty PDF, Word, obrazové soubory a další. Jednotlivé soubory velké nejsou, avšak když se jich sejde hned několik stovek, tak už to jde na volném místě v úložišti opravdu cítit. Složku s přílohami můžete vyprázdnit tak, že spustíte Spotlight (buď pomocí lupy vpravo nahoře, anebo klávesovou zkratkou Command + mezerník). Zde poté do textového pole napište výraz (bez uvozovek) „Mail Downloads“. Chvilku vydržte a poté tuto složku otevřete. Zde buď ručně vyberte soubory, které chcete smazat, anebo použijte klávesovou zkratku Command + A pro označení všech souborů, které poté smažte najednou.

Odstranění mezipaměti v Safari

Prohlížením webových stránek se postupně plní vaše mezipaměť v Safari. I tu můžete v rámci vánočního úklidu vyprázdnit. Pro odstranění mezipaměti v Safari se přepněte do aktivního okna Safari, a poté v horní liště klikněme na tučné Safari. Z menu vybereme možnost Předvolby… a přesuneme se do kategorie Pokročilé. Zde zaškrtneme poslední možnost, a to Zobrazit v řádku nabídek nabídku Vývojář. Poté můžeme předvolby zavřít a v horní liště se mezi možnostmi Záložky a Okno objevila záložka Vývojář. Na tuto možnost klikneme a z rozbalovacích možností vybereme zhruba uprostřed možnost Vyprázdnit mezipaměti.

Kompletní odinstalace aplikací

Souvisejíci

Pokud jste se někdy rozhodli pro odinstalaci aplikace v macOS, tak jste nejspíše přešli do složky Aplikace, kde jste tu konkrétní přesunuli do koše. Tímto se však nesmažou veškeré soubory, které jsou umístěné hluboko v systému. Naštěstí tuhle záležitost nemusíte řešit a ručně hledat v souboru soubory, které v něm po odinstalování aplikace zůstaly. Žijeme přece v moderní době a i s touto záležitostí nám může pomoci aplikace. Nejlepší ze všech dostupných je dle mého názoru AppCleaner, který je jednoduchý na použití a jednoduše dělá to, co je potřeba. Kromě toho, že smaže samotnou aplikaci, tak také vyhledá její konfigurační a jiné soubory, které poté můžete také smazat. Pokud si chcete zobrazit kompletní návod jak na odinstalaci aplikací pomocí AppCleaner, tak si otevřete článek vedle tohoto odstavce.

Dnes nejčtenější

Další články

Více z rubriky Seriály