Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

    „…výzkum byl prováděn jen na myších…“ … je potřeba číst dál? Studie o vlivu modrého světla na lidi existují. Proč by je měla negovat studie vlivu světla na myši? Ufff…bulvárek…

    Až na to že celý článek je úplně mimo 🥴. Má to v první řadě šetřit oči, což mobily s androidem tutu funkci (filtr modrého světla) mají už celkem dlouho 😁.
    Tak že, asi nový objev 👌

    “Denní světlo je žluté, soumrak a tma naopak modrá až černá”. Tak blbost je, ze denní světlo je žluté. Je prostě bílé, to je definice bílé. Sice vidíme žluté slunce na modré obloze, protože jsou to doplňkové barvy, ale pořád je celkové světlo bílé. To je vidět na mracích, že nemají žádnou barvu, tedy jsou čistě bílé nebo šedé. Asi tak. Pokud jsou večer červánky, tak bude světlo asi spíš červené. Červené slunce způzobují fyzikální důvody (atmosféra). Tma jako absence světla je černá a nemá žádnou barvu. Zbývá noční slabé světlo způsobené měsícem. V oku citlivější tyčinky než čípky vidí pouze černobíle. Jinak osobně jsem si nikdy nevšiml, že by tma resp. přítmí byla někdy do modra. Není k tomu ani žádný fyzikální důvod. Celkově bude ten článek zřejmě jedna velká pitomost. :-)

    Napsal jsem tam chybně jednu věc, kterou jsem si neuvědomil a kterou musím opravit (kvůli sobě, nikoliv kvůli tobě, Tome). A to situaci při západu/ východu slunce. Když je slunce za obzorem, tak zbyde pouze modrá obloha než přejde do černa. V tu chvíli je “denní světlo” skutečně modré. Jenže je tak slabé, že bílou budovu už nevidíme modře kvůli citlivosti oka. Proto jsem napsal, že jsem si nevšiml, že by šero bylo modré. No a proč je vlastně obloha modrá? Je to část slunečního spektra (bílého světla), které se rozptyluje v atmosféře. Jinak Tome, znáš princip aditivního a subtraktivního míchání barev a čím je tvořena viditelná část světla, co to znamená doplňková barva, jak fungují filtry, proč třeba hědá barva není spektrální barva a jaký je rozdíl mezi barvou a čistou spektrální barvou? Spíš bych se tě asi měl zeptat, čemu z toho nerozumíš?

Vložte vlastní komentář

celý text