Zavřít reklamu

Nedávno nám do redakce přišel balíček od společnosti Ajax, která se stará o výrobu profesionálních chytrých zařízení pro zabezpečení především vaší firmy, ale také domova. Portfolio této společnosti je doopravdy široké – najdete v něm například senzory otevření dveří, sirény, chytré zásuvky, detektory kouře či vody a další produkty, díky kterým zůstane vaše firma, obchod, či jiný podnik v bezpečí i tehdy, pokud se v něm zrovna nenacházíte. Vzhledem k tomu, že bydlím v domě a bohužel žádnou firmu ani podnik nevlastním, tak jsem byl nucen testování bezpečnostního příslušenství od Ajaxu provádět v domácích podmínkách – proto je nutné i tohle brát v potaz. Zpočátku jsem si myslel, že se bude jednat o další chytré produkty, kterých už jsem mohl otestovat celou řadu. Zdání však klamalo a vše je úplně jinak.

Co si představíte pod pojmem dokonalá chytrá domácnost? Někteří z vás možná chytré žárovky, které dokáží měnit barvu, některé by zase mohly napadnout třeba chytré zásuvky, které můžete ovládat na dálku a zároveň vám počítají, kolik wattů jste spotřebovali. Já osobně už jsem si však přes tuto základní vlnu chytré domácnosti prošel a postupně začínám poznávat, že chytrá domácnost doopravdy není jen o těchto základních typech smart produktů. Budoucnost spočívá nejen v zabezpečení vaší domácnosti, ale také vašeho podniku. V tomto případě bylo nutné zdokonalit klasické domácí produkty a převést je na takovou úroveň, abyste je mohli využít i v podnicích. Hned na úvod vám mohu říct, že se to Ajaxu podařilo. Jaké pro mě bylo produkty od Ajaxu používat, jak celý tento systém funguje, a doporučil bych vám produkty od Ajaxu? Tohle a mnoho dalšího se dočtete v dalších odstavcích.

zabezpecovaci system ajax

Široké portfolio produktů

Do rukou se mi dostalo relativně dost věcí. Konkrétně se tedy jednalo o Ajax Hub, srdce celé domácnosti. Mezi „doplňky“ tohoto hubu, které jsem testoval, patří KeyPad, StreetSiren, HomeSiren, MotionProtect, MotionProtect Outdoor, CombiProtect, FireProtect, LeaksProtect, Socket a SpaceControl. Jak samozřejmě můžete tušit, nebudeme testovat jeden produkt po druhém – to bychom zde byli fakticky velmi dlouho. Spíše se společně podíváme na to, jakým způsobem celý zabezpečovací systém od Ajaxu funguje, jakým způsobem jej můžete nastavit a co všechno vám může nabídnout. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Nastavení a aktivace

Samotné nastavování produktů je doopravdy velice jednoduché. Ajax má tuto skutečnost vychytanou snad nejlépe ze všech firem, jejichž produkty jsem do rukou dostal. Z vlastního pohledu mohu s trochou nadsázky říct, že o mnoho těžší bylo všechny věci vybalit, než je nastavit. Veškeré nastavování samozřejmě začíná srdcem systému od Ajaxu – hubem. Ten slouží jako klasický bridge, na který jsou všechny další doplňky připojené. Hub používá rádiový protokol Jeweller, díky čemuž dokáže se zařízeními komunikovat až na dálku dvou kilometrů. Zařízení a doplňku poté můžete k hubu připojit hned sto. Hub samotný je nutno prvně připojit do elektrické sítě jako takové a do internetové sítě. Učinit tak můžete klasicky propojením LAN konektorů, anebo pomocí SIM karty, jelikož disponuje slotem pro ní. Oba tyto typy připojení fungují společně a v případě, že jeden z nich vypadne, tak se hub automaticky přepne na druhé, funkční připojení. V případě odpojení od elektrické sítě dokáže hub díky vestavěné baterii fungovat dalších 15 hodin.

Po připojení a aktivaci hubu zapínacím tlačítkem stačí, abyste si z App Storu (či Google Play) stáhli aplikaci s názvem Ajax Security System. Po stažení se stačí jednoduše registrovat či přihlásit k vašemu účtu a nastavování produktů může začít. Hned ze začátku vás aplikace vyzve k tomu, abyste se připojili k hubu – prvně si zvolíte jeho jméno podle toho, kde se nachází, a poté naskenujete jeho ID, které se nachází ve formě QR kódu pod krytem. Hub by se měl poté během několika málo sekund spojit s vaším zařízením. Poté si vytvoříte jakousi „strukturu“ vašeho domova – aplikaci řeknete, jaké máte pokoje, abyste si poté do nich mohli jednoduše přidat veškerá zařízení. Jakmile pokoje do aplikace vyplníte, už přichází na řadu přidávání veškerých doplňků. Postup je ve většině případech naprosto stejný. Vyjmete zadní kryt, naskenujete QR kód, zapnete zařízení, přiřadíte pokoj a takto pokračujete dále až do té doby, dokud nepřidáte do aplikace všechny doplňky.

Musím říct, že přidávání zařízení je doopravdy velice jednoduché. Kdybych měl tento proces porovnat s jinými společnostmi vyrábějící chytré produkty, tak musím říct, že jednodušší a funkčnější systém jsem doopravdy neviděl. Vše funguje prakticky ihned, na nic nemusíte čekat a vše je už od začátku plně funkční. V aplikaci se vám po přidání všech doplňku vytvoří jejich seznam. Po kliknutí na určitý doplněk si jej samozřejmě můžete různě nastavit. Je možná trošku škoda, že vás k tomuto nastavení aplikace nedovede automaticky po přiřazení produktu do vaší domácnosti. Nutno však podotknout, že výchozí nastavení provedené Ajaxem vyhovuje údajně až 90 % lidem a dodatečná konfigurace různých doplňku je tedy  nutná jen v minimu případů. Podle toho, jaké nastavení zařízení si zvolíte, můžete nastavit různé funkce. V případě KeyPadu je to třeba kód pro aktivaci/deaktivaci zabezpečení, pro senzory je to zase citlivost, či například aktivace v nočním režimu. Pokud byste se pro zabezpečení od Ajaxu rozhodli, tak vám určitě doporučuji, abyste si nastavení zařízení prošli jedno po druhém. Aspektů pro nastavení není u doplňků mnoho a pokud se vám podaří vše nastavit tak, aby to vyhovovalo vám, a také aby mohly vaše produkty spolu perfektně spolupracovat, budete mít vyhráno. Pokud se nechcete zaobírat nastavováním bezpečnostního systému od Ajaxu, tak si můžete najmout profesionála, který všechno nastaví za vás. Celý tento proces trvá okolo 30 minut společně s instruktáží a ukázkou ovládání.

Malým nedostatkům se nevyhneme

Jako mínus vnímám to, že vás aplikace neseznámí s naprosto základním ovládáním. Většina uživatelů návody k zařízením nečte, což samozřejmě není problém Ajaxu, avšak alespoň základní seznámení by určitě přišlo vhod. Než jsem i já přišel na to, jakým způsobem se mohou bezpečnostní prvky vůbec aktivovat či deaktivovat, a co je to vlastně částečná aktivace, tak mi to nějakou dobu trvalo. Tím rozhodně nechci říct, že by nastavení a ovládání zařízení od Ajaxu bylo složité, to ani omylem – avšak aplikace by uživatelům mohla podat pomocnou ruku v podobě jednoduchých šipek s ukázáním, co jaké tlačítko dělá, a jak lze aplikaci ovládat. Mě osobně absence jednoduchého průvodce stála málem ušní bubínky, jelikož se mi tehdy neznámým způsobem podařilo aktivovat všechna zabezpečení a projití před detektorem pohybu spustilo venkovní hlasitou sirénu.

Zabezpečení od Ajaxu má jednoduché schéma

Ideální nastavení zabezpečení od Ajaxu má vcelku jednoduché schéma. Jakožto základní věc, tedy kromě Hubu, vnímám KeyPad společně s ovladačem. Pomocí těchto dvou zařízení můžete ovládat celkově čtyři fáze kompletního zabezpečení. První fáze je samozřejmě vypnuto, druhá zapnuto, třetí částečně aktivováno (noční režim) a čtvrtá fáze slouží jakožto „spuštění alarmu“ v krizové situaci. KeyPad si můžete umístit například do zádveří a pomocí vámi vytvořeného kódu můžete jednoduše nastavovat všechny tyto módy. Poslední člen, který opustí domov, tedy zadá kód, aktivuje zabezpečení a je hotovo. Po příchodu jednoho ze členů domů zase dojde k deaktivaci celého zabezpečení a je hotovo. Perfektní je také možnost kombinace tohoto „schématu“ se zařízením DoorProtect Plus. Jakmile se otevřou dveře, tak to senzory DoorProtect rozpoznají a mohou určitou dobu (například 30 sekund) čekat, dokud nedojde k deaktivaci zabezpečení pomocí KeyPadu. Pokud k deaktivaci nedojde, aktivují se sirény, které mají za úkol odradit potencionální zloděje. Všechna zařízení jsou tedy společně provázána a dá se říct, že čím více jich budete mít, tím více budete chránění.

Ten samý scénář lze samozřejmě provádět i skrze ovladač, který je součástí Starter Packu, anebo skrze telefon. V tomto případě mi ale přijde takový systém lehce neprofesionální a jednoduše na aktivaci můžete zapomenout. I na tohle však ale Ajax myslel a přidal do své aplikace tzv. Geofence. Jedná se o jakýsi pomyslný „plot“, který když překročíte, tak vám na telefon přijde notifikace o tom, že jste váš domov nezabezpečili. Onen KeyPad vás však automaticky prakticky pokaždé donutí k tomu, abyste při odchodu aktivovali zabezpečení, a abyste po příchodu domů zabezpečení deaktivovali. Mezi další skvělé produkty, které bych rád vyzdvihnul, patří například LeaksProtect. Tato malá krabička vás dokáže zachránit před vytopením. Stačí ji položit kdekoliv na zem v koupelně a jakmile senzor zjistí prvotní únik kapaliny, okamžitě vás na tuto skutečnost upozorní prostřednictvím notifikace. Opomenout nesmím také perfektně fungující MotionProtect (vnitřní) a MotionProtect Outdoor (venkovní). Obě verze tohoto detektoru pohybu disponují nastavitelnou citlivostí společně s možností rozpoznání domácího mazlíčka – bezpečnostní systém Ajax je tímto tedy „friendly“ i pro domácnosti s domácími mazlíčky. Rád bych vám doporučil také například FireProtect anebo další doplňky, avšak rozdělávat oheň v domě nepřipadalo v úvahu a rozbíjet okna pro zjištění funkce CombiProtect také ne.

Správa domácnosti a notifikace

Vše, co se s jakýmkoliv produktem stane, se vám samozřejmě objeví na chytrém mobilním zařízení. K vaší domácnosti si v nastavení můžete přidat hned několik členů, se kterými můžete všechna upozornění a nastavení sdílet. Nechybí nastavení rolí uživatelů, kdy si můžete zvolit, kdo bude mít přístup k nastavení, kdo pouze k zobrazení a podobně. Produkty od Ajaxu jsou navíc tak moc pokročilé, že vám na iPhone přijde klidně i notifikace o tom, že byl sundán zadní kryt určitého zařízení. Jinak vás Ajax informuje prakticky o všem, co se u vás doma (a nejen doma) mihne. Ať už je to detekování otevření dveří, rozbití okna, detekce požáru, dýmu, vody či čehokoliv jiného. Společně s aplikací Ajax máte všechny potřebné informace pod palcem.

Nutno podotknout, že většina produktů od společnosti Ajax disponuje baterií, která dle slov výrobce vydrží až sedm let (u některých výrobků pět let). Všechny produkty podléhají klasické dvouleté záruce. Uvnitř balení najdete vždy to, co potřebujete – ať už to jsou hmoždinky, šroubky či oboustranná páska pro nalepení zařízení. Rozhodně tedy nebudete před instalací těchto zařízení muset navštívit a vykoupit půlku železářství. S instalací doplňků se pojí také tzv. vlastnost SmartBracket, která dokáže zařízení ochránit před násilným vyrváním ze zdi. Kromě toho najdete uvnitř balení každého výrobku také český návod, který vám pomůže s instalací a nastavením samotného zařízení. Není se tedy třeba bát anglické krabičky. Design samotných produktů je poté sjednocený, moderní a laděný do bílé barvy. Pokud by vám bílá barva nevyhovovala, tak pro vás mám dobrou zprávu – produkty od Ajaxu jsou k dispozici i v černé barvě.

Resumé

Produkty od společnosti Ajax jsou u mě na prvním místě.

Zabezpečovací produkty od společnosti Ajax jsem testoval po dobu jednoho týdne a musím říct, že bych si na ně rozhodně navyknul. Vzhledem k tomu, že je mám pouze zapůjčené na testování, tak jsem se pochopitelně nepouštěl k vrtání všech částí do zdi. Produkty, které jsem mohl vyzkoušet, však vždy fungovaly na jedničku bez sebemenší prodlevy, či nějakého výpadku. Nutno ale podotknout, že by se produkty testovaly úplně jinak, kdybych je mohl napevno „upevnit“ a využívat je tak, jako by byly součástí domu. Nicméně i přesto musím říci, že jsou produkty Ajax opravdu špičkové a to jak na poli kvality zpracování, tak na poli používání. Pokud někdy v budoucnu budu řešit chytré zabezpečení domácnosti, tak pro mě produkty od společnosti Ajax budou na prvním místě.

Související články

Dnes nejčtenější

.