Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Chyby v článku:

  Autor nějak špatně chápe o čem píše: miniLED jsou pořád ty stáré známé LCD displeje, miniLED jen umožní lepší sektorové podsvícení (jemnější sektory). To je celé.

  „Konkrétně můžeme na poli výhod mini LED technologie hovořit například o eliminaci vypalování“
  LCD displeje se nikdy nevypalovaly. Podsvícení se také nevypalovalo. Takže o žádnou eliminaci nejde.

  „využitím nitridu gallitého, díky kterého by nedocházelo k postupné degradaci kvality displeje.“
  opět míchá technologii podsvícení s LCD displejem. LCD displej vypalováním netrpí, a LED podsvícení také ne. GaN obsahují LED už od nepaměti a je jedno zda se jedná o starý typ podsvícení, nebo novější (miniLED).

  „V případě technologie microLED však dochází k jedné zajímavosti – každý pixel displeje bude mít pro přisvícení k dispozici jednu diodu.“
  Opět nesmysl. microLED není vůbec technologie podsvícení, ale přímo displej složený z malých LEDek. Tak malých, že jedna LED je velká jako jeden subpixel (tzn. LED = subpixel).

  „Pokud se podíváme na technologii microLED, tak se můžeme těšit na technologii, která nabízí podsvícení až stokrát menšími diodami, než v případě klasického LED displeje. “
  Také špatně, „až 100 násobně“ tedy nesedí. Na takovém iPhone 11 Pro Max jich bude potřeba řádově kolem 10 milionů, oproti dnešním pár desítek podsvětlovacích diod u LCD displejů.

  miniLED podsvícení v LCD stále nenahradí OLED. Jen umožní LCD displejům se k němu ještě více přiblížit, přitom cena může zůstat i nadále nízká (OLEDy jsou prostě drahé). Teprve microLED, pokud nebude někde zádrhel, má našlápnuto na kompletní překonání OLEDu (a s tím i LCD s miniLED). Našlápnuto – tzn. ještě si počkáme, jak a jestli půjde vývojářům v dalších letech dostatečně srazit výrobní cena u různých úhlopříček a jaká specifika (nevýhody) budou displeje mít.

  Mozna je tam par chyb, ale Vy zase mozna spatne chapete text, ktery autor napsal. O vypalovani displeje se totiz pise v kombnaci s OLED a tedy veta: „Konkrétně můžeme na poli výhod mini LED technologie hovořit například o eliminaci vypalování“ je vztazena prave v souvislosti s OLED ;)

  Wozikovi dekuji za doplneni a info.

  Bambas – jenze vydavat vlastnost, kterou ma i starsi verze za neco wow, to prece take neni uplne nejlepsi no ne? Pokud se normalni LCD nevypaluji, tak proc je to uvadeno jako vyhoda u mini LED? Snaha poukazat na spatnost OLED?

  Prece kdyz si koupite nove jizdni kolo tak take nereknete “Konkrétně můžeme na poli výhod Noveho kola hovořit například o vyskove nastavitelnem sedlu”

  je vztazena prave v souvislosti s OLED ;)

  „ale Vy zase mozna spatne chapete text, ktery autor napsal.“

  já si myslím, že chápu dobře, vztahuje se to totiž k LCD:
  „Klasické displeje s LED podsvícením disponují většinou ke stovce LED diod. MiniLED nabídne oproti klasické LED technologii více LED diod pro přisvícení – třeba až tisíce. Konkrétně můžeme na poli výhod mini LED technologie hovořit například o … eliminaci vypalování … a využitím nitridu gallitého“
  vypalování u LED není, a miniLED jsou pořád LED (jen menší).
  a ten „nitrid gallitý“ jsou také klasická LED.
  Takže článek nedává smysl. Jak říká Rozoumek.

  Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby si to autor přečetl a příště napsal správně :-) nebo nejlépe opravil stávající článek, ať se nešíří bludy už v zárodku.

  Vypalování OLED je jen strašák konkurence, která OLED nezvládla a potřebuje si držet zákazníky v očekávání něčeho “lepšího”.
  Za běžného provozu a to tak že nebude jas neustále naplno, je takřka nepravděpodobné, že po dobu životnosti displeje bude viditelné vypálení. Stejným rizikem “trpěli” plazmy a “trpí” ISP LCD. Většinou tady, ale vypalování nikdo neřeší.
  Pro konkurenci je samozřejmě dobré uvádět tuto teoretickou nevýhodu právě jen kvůli svému prospěchu. Naštěstí v oblasti TV už velká část pochopila že je to blud a raději si užívají kvalitní obraz už nyní a jen se smějí pokusům reklamním pokusům QLED a pod kde se šoupne dopředu Q podobné O (led), ale ve výsledku jde o stejnou starou technologii.

Vložte vlastní komentář

celý text