Technologičtí giganti to v posledních týdnech nemají vůbec jednoduché a zatímco ve Spojených státech jsou většinou společnosti pozvány na kobereček před kongres, Evropská unie začíná podnikat podobné kroky. Konec konců, v mnoha ohledech jsou zásahy státu a regulačních orgánů nanejvýš nutné a oprávněné. Velké korporace často jen zneužívají své postavení, snaží se obejít zákony a uzmout si trh jen sami pro sebe. Ze stejného jednání byl obviněn i Apple, který si to u Evropské unie kvůli Apple Pay pořádně zavařil.
Co se týče nadnárodních korporací, je Evropská unie poměrně nekompromisní. Na technologické společnosti totiž stále dohlíží Evropská komise, jež vymáhá právo hospodářské soutěže a jeho náležité dodržování. Stejné role se zhostila i Margrethe Vestager, která dostala rovnou několik stížností na praktiky Applu, zejména tedy na monopolní chování a porušování konkurenčních dohod. Ostatně, podobná podezření měla komise již v srpnu, kdy mnoha společnostem rozeslala dotazník, který měl za účel zjistit, zda byli jednotliví prodejci nuceni využívat Apple Pay a dávat této službě přednost před ostatními. Stejnému nařčení kalifornská společnost čelí i v případě čipu NFC, který měla údajně nastavit tak, aby fungoval jen s jablečnou platební metodou. To mělo znevýhodňovat ostatní poskytovatele mobilních plateb a zároveň narušovat konkurenční prostředí.
Mohlo by vás zajímat

Uvidíme, k jakému závěru Evropská komise dojde. Jisté je, že to není poprvé ani naposledy, co Apple čelí podobných tahanicím. V minulosti to byl například stále nedořešený případ, kdy si Spotify na jablečnou společnost stěžovalo kvůli upřednostňování vlastních služeb před aplikacemi třetích stran. Společnost by si však měla dát na Evropskou Unii pozornost a příliš si s ní nezahrávat. Ostatně, Facebook si takto vykoledovat největší pokutu v historii, která činila přes 5 miliard dolarů, a stejně tak i spousta dalších gigantů. Nezbývá než čekat, zda Apple stihne podobný osud, nebo se mu podaří z této patálie nějak efektivně vykličkovat jako vždy.
Je fajn, že Evropská komise chce řešit hovna, které v EU třeba ani nefungují… 🤣🤣🤣 světovej policat #1
V EU nefunguje Apple Pay?
Zajímavé.
Třeba ani nefungují = nefungují(???)… zajímavé… tohle byla spíš narážka na hovna co unie řeší, jako např. příliš výkonné vysavače apod… narážka na absurditu. A pokud nepřemýšlíte nad tím, co čtete, tak neodepisujte hovna. Díkyyy ;)
Hovna jsou tve komentare. Ty budes jedes z tech hlupaku, kteri si mysli, ze bez EU bude lip. Velky omyl. A dopadlo by to hlavne na ty nejchudsi, jako jsi asi ty.
Ale be EU by samozrejme bylo lip. Respektive, stacila by pouze volna zona obchodu mezi evropskymi staty, tak jak to bylo puvodne zamysleno, interni pravidla by si pak kazdy stat urcoval na svem uzemi sam, to by bylo samozrejme lepsi, o tom se nebudeme bavit.
NOtak: nie nie, urcite nie, EU ma svoje problemy, kedze je to velke zdruzenie statov pricom niektore problemy su spolocne a niektore specificke, avsak ja som rad ze mozem volne chodit kam chcem, studovat, pracovat. Trosku nastuduj kolko penazi natieklo z EU do CR ekonomiky + pripocitaj kolko EU pomohla CR uz v ramci predstupoveho obdobia. Staci trosku krytickeho myslenia a nekonzumovat lacne populisticke hesla, na zlozite problemy neexistuju jednoduche riesenia :-)
To vsetko fungovalo bez problemov v casoch EHS (to, ze si ty bol za zeleznou oponou, nebol problem EHS).. a predstav si, v 90. rokoch som mohol volne ist studovat kam som chcel, pracovat v ramci Europy.. ze som musel ukazat pas ci vybavit si papiere? Ozaj strasny problem!
Zvaz europskych socialistickych republik je realita, nie lacne populisticke heslo.. socializmus si rozvracat nedame!
Co má co bohatství dělat s komentářem proti EU? A kde jsi vůbec vzal ten nesmysl? Já možná nebudu se 70k měsíčně nejbohatší, ale Ty zase rozhodně nebudeš s IQ70 z nejbystřejších… Že?
technologicki giganti si hlavne robia co chcu, staci si spomenut ako napriklad apple nechcel v taliansku uznavat 2 rocnu zarucnu dobu napriek tomu, ze tato plati v celej EU, tych prikladov by potom bolo viac…
„avsak ja som rad ze mozem volne chodit kam chcem, studovat, pracovat.“ – to je otázka dohod mezi státy, stejně jako volný obchod – na to není potřeba EU. A každý stát by si za sebe rozhodoval, jestli je to pro něj výhodné či ne – teď je to direktiva, která leckdy dělá víc problémů než užitku.
ak je to dohoda statov, tak preco od 89 roku az do 2004 nedokazala CR (ani SR) vyrokovat taku dohodu ?? ze by o to nikto nemal zaujem ? preco taki rakusania uplatnovali voci novym krajinam maximalnu dobu, kedy nas nechceli na ich trhu prace ? 7 rokov od vstupu do EU sa v niektorych statoch EU nemohlo oficialne pracovat (az na male vynimky), a aka direktiva vam vadi ak mozem vediet ?? pretoze v mojom osobnom zivote sa nestretavam s niecim, co by ma nejako obmedzovalo a nemalo by to svoju logiku (samozrejme videl som aj hates od EUROhaterov, ale to su informacie bez pochopenia zmyslu, nepravdy atd, takze o tych sa nemusime bavit)
VUB banka slovensko – karta pridana