Zavřít reklamu

Apple dokáže rok co rok prodat desítky milionů nových iPhonů především díky stávajícím uživatelům. Ti neváhají buď každý rok nebo jednou za dva až tři roky jít a vyměnit svůj stávající iPhone za nový. Všechny zásadní funkce přitom umí i jejich starší telefon, ovšem ten nový přinese vždy navíc něco, co nemusíte nutně mít, ale zkrátka po tom toužíte. Zavolat si totiž můžete klidně z několik let starého iPhone, můžete na něm spustit všechny aplikace nebo hry. (pomineme-li ukončení podpory 32bitových aplikací v iOS). Nový fotoaparát, změna z Touch ID na Face ID, lepší konstrukce, kvalitnější display nebo například výdrž baterie. To jsou důvody, proč se i přesto, že váš telefon stále funguje, rozhodnete pro koupi nového.

Bohužel, pokud se podíváme stejnou optikou na počítače Mac, příliš mnoho motivací k aktualizaci jsme za poslední roky neměli. Prodeje Maců zažívají meziroční pokles a rozhodně se jich neprodává tolik, kolik by si Apple představoval. Největší změnu za posledních několik let, co se vychytávek týká, totiž přinesl MacBook Pro v roce 2016 a to v podobě Touch ID a Touch Baru. Polemizovat o tom, zda je Touch Bar vlastně k něčemu a jestli se jedná o super věc nebo naprostou zbytečnost nyní nemá význam. Je to zkrátka jediná skutečná novinka, kterou na starším počítači nemáte. Vše ostatní je však již dlouhou řadu let při starém. Pokud máte klidně první počítač s Retina displejem a jste obyčejný uživatel, pak jste za posledních pár let zřejmě neměli potřebu jej vyměnit za novější. I když totiž uvážíte, za kolik prodáte svůj stávající počítač a kolik stojí nový, nestojí vám ani za doplatek rozdílu mezi prodejní cenou starého a pořizovací cenou nového, za to koupit nový počítač.

Sám mám na stole iMac 5K z roku 2014, na kterém bez problému rozjedu vše co potřebuji, mám nejnovější operační systém a pro mou práci nedokáži lepší stroj nijak využít. Kdyby mi nyní na stole přistál zcela nový stroj, není nic, co by se pro mě změnilo. Kdyby mi však na stole přistál například iMac s Face ID nebo klávesnicí s Touch Barem, pak bych o změně rozhodně uvažoval. Ano, jsou to sice drobnosti, které jsem si nyní jen tak vymyslel, ale je to přece jen něco, co u stávajícího počítače nemám a rozhodně by se jednalo o drobnosti, které potěší. Bohužel měnit v podstatě jen procesor a grafickou kartu, protože to je to jediné, v čem je oproti mému počítači v těch nových rozdíl, mi příliš smysl nedává. Ano, samozřejmě můžete namítnout, že nový počítač je energeticky úspornější, má mírně vylepšený displej a pár drobností uvnitř je jinak, ovšem to jsou věci, které běžného uživatele příliš nezajímají.

Applu zkrátka v posledních letech chybí v oblasti počítačů inovace podobné těm, které nás nutí kupovat nové iPhony. Dokud totiž nebude nic, co bude umět nový počítač navíc oproti tomu, co vám leží na stole, nemáte důvod k jeho koupi. Navíc drtivá většina uživatelů jsou vážně lidé, kteří si vystačí s pár aplikacemi, na které nepotřebují 64 GB RAM a nejnovější i9. Jsou to však lidé, které baví nové technologie, lidé, kteří si chtějí užít nové vychytávky a možnosti. Ty jim však bohužel v současné době Apple u svých Maců nedává. Osobně doufám, že se to za čas změní, protože dívat se šestým rokem stále na ten stejný počítač mě již přestává bavit.

Dnes nejčtenější

.