Zavřít reklamu

Po včerejším uvolnění informačního embarga kolem iPhonů 11 a 11 Pro, které přineslo spoustu zahraničních recenzí na tyto telefony, dnes Apple uvolnil informační embargo i kolem Apple Watch Series 5. Díky tomu si tak můžeme udělat o nové generaci jablečných hodinek velmi dobrý obrázek téměř o dva dny dříve, než hodinky dorazí na pulty obchodů. Jak je tedy zahraniční média hodnotí?

Největší novinkou u Apple Watch Series 5 je bezesporu funkce Always-on, která na displeji neustále zobrazuje ciferník, přičemž pokud jej uživatel zrovna nesleduje je tmavý a pokud hodinky naopak otočí ke své tváři, ciferník se zvýrazní. Na důkladné hodnocení této novinky se zaměřili i prakticky všichni recenzenti v čele s Catherine Shu z TechCrunche, podle které je zavedení Always-on na Apple Watch řešením problému, se kterým se Apple potýkal už skutečně dlouho a to hlavně kvůli baterii. Nicméně je jasné, že i zde musel Apple přistoupit k určitému kompromisu ve formě zachování stejné výdrže baterie jako u svých předešlých modelů, což zrovna dvakrát nepotěší. “Apple vymyslel pár chytrých řešení, aby zajistil, že nová funkce nebude pro baterii příliš náročná. Každý ciferník má vždy dvě varianty – tedy jednu standardní a jednu s nízkou energetickou spotřebou. První verze jde samozřejmě vždy lépe vidět, verze pro Always-on zase spotřebovává malé množství energie,” vysvětluje novinku a dodává: “Komplikace a další funkce na cifernících v Always-on režimu sice zůstávají, avšak jsou mnohdy zjednodušené, aby co nejvíce šetřily energii. To znamená, že při tréninku se například nezobrazují milisekundy a to vždy až do chvíle, než hodinky otočíte směrem ke svému obličeji a Always-on ciferník se přepne na standardní”. Dle Shu se sice jedná o skutečně hezké vylepšení, avšak obecně vzato toho hodinky dle ní nenabízí tolik, aby uživatele přesvědčily upgradovat například ze Series 4. 

Žádná funkce, kterou Apple doposud Apple Watch vylepšil, mě nikdy nepotěšila tak jako právě Always-on.

S Always-on je velmi spokojený i John Gruber z Daring Fireball, pro kterého je příchod této novinky vyřešením jeho jediného problému, který s Apple Watch od prvního dne měl. “Není to zcela dokonalé, ale je to víc než dobré. Žádná funkce, kterou Apple doposud Apple Watch vylepšil, mě nikdy nepotěšila tak jako právě tato.” Velmi kladně Gruber hodnotí i kompas, ačkoliv si dle svých slov nepamatuje na jedinou situaci ve svém životě, kdy by ho potřeboval. Překvapilo ho však to, jak skvěle si poradí v prostředí s magnety, které obecně představují pro kompasy velký problém. “Klasické magnety se v prostředí s magnety točí naprosto náhodně. Kompas na Apple Watch Series 5 to ale neudělá, jelikož pomocí gyroskopu zjistí, zda se skutečně pohybujete a díky tomu nelze tak lehce magnetem oklamat. Hodinkám totiž řekne, že se neotáčejí, což je chytré.” 

To Dieter Bohn z The Verge značnou část své recenze věnuje materiálům, ze kterých Apple nové Series 5 vyrobil – konkrétně pak titanu a keramice. “U dražších materiálů existují jemné rozdíly v hmotnosti a na přední straně u nich naleznete safírové sklo. Rozhodně byste však neměli utrácet své peníze za tyto hodinky v naději, že kromě materiálu nabídnou i lepší funkce. Jsou to totiž naprosto standardní hodinky od Applu, jen v hodnotnějším těle.” I on se pak rozplývá nad Always-on, které si mohl Apple dovolit nasadit díky LTPO displeji, který sám navrhl. “Mám Always-on na displeji Apple Watch Series 5 opravdu rád. Implementace této funkce Applem je lepší než tomu je u jiných chytrých hodinek konkurence.” Co se pak týče výdrže baterie, Bohn potvrzuje, že Always-on baterii hodinek skutečně nijak markantně nevybíjí a bez problému se tak dostanete na jeden den používání. To je ale ve výsledku trochu škoda, jelikož třeba Apple Watch Series 4 tuto hranici obvykle bez větších problémů překonaly. Ani Bohn nevidí příliš mnoho důvodů, proč se rozhodnout pro upgrade z Apple Watch Series 4, pokud tedy nelačníte po celosvětově dostupném nouzovém volání u LTE verzí, které je založeno na kompasu, či Always-on. Paradoxně větší nadšení v něm vyvolává watchOS 6, který přinese řadu zcela nových zajímavých funkcí v čele s App Storem přímo pro hodinky. 

Výdrž je lepší než Apple tvrdí.

S Bohmovými slovy o baterii tak úplně nesouhlasí recenzentka Nicele Nguyen z Buzzfeedu, dle které hodinky i se zapnutým Always-on 18 hodin bez problému překonají a navíc vám ušetří spousty zvednutí vaší ruky, jelikož se na čas podíváte mnohdy i v klidu bez jakékoliv gestikulace. “Apple tvrdí, že je výdrž baterie zhruba 18 hodin, což je dle mého testování pravdivé. Když jsem měla zapnuté Always-on, hodinky mi vydržely dokonce přes 21 hodin a to jsem s nimi i šla spát a měla jsem zapnutý monitoring spánku. Po probuzení jsem měla ještě 43 % baterie.” Zdá se tedy, že výdrž hlavním problémem hodinek nebude, což je jistě potěšující. Nicméně ani Nicole úplně nespatřuje mnoho důvodů, proč na ně třeba z loňského modelu přecházet. 

S trochou nadsázky by se dalo říci, že se recenze na Apple Watch Series 5 podobají loňským recenzím na iPhony XS, u kterých také recenzenti nenacházeli příliš mnoho důvodů, proč na ně upgradovat z iPhonu X kromě fotoaparátu. Nicméně pokud prahnete po tom nejlepším, co momentálně Apple u svých Apple Watch nabízí, jsou Series 5 jasná volba. Jejich cena je totiž stejně jako u loňských Series 4 poměrně příznivá a nabízí toho zase o něco víc než loňské modely.

Související články

Dnes nejčtenější