Zavřít reklamu

Pokud jste milovníky Applu, pravděpodobně ke své práci využíváte tablety, laptopy či stolní počítače z jeho dílny. Vzhledem k jejich líbivému designu, velmi dobrému výkonu (v závislosti na produktu a konfiguraci) a operačnímu systému se však není příliš čemu divit. Abych však pravdu řekl, v poslední době se nejen mě zdá nabídka Applu relativně nudná, jelikož je de facto stále o tom stejném. Jasně, čas od času se dočkáme mírné změny designu ve formě zúžení rámečků u iPadu či nasazení Touch Baru namísto horního řádku kláves u MacBooků, avšak tyto updaty nelze rozhodně považovat za nikterak velké, což je zkrátka škoda. Tím spíš, když konkurence přichází s velmi zajímavými produkty, které osvědčené stroje například kombinují do sebe a umožňují tak při koupi jednoho tohoto hybrida skvěle využít obě jeho tváře – tedy třeba jak tu tabletovou, tak i tu laptopovou. Velmi zdařile v tomto odvětví válčí i Microsoft, který se jít proti proudu skutečně nebojí. Důkazem může být třeba jeho Surface Book 2, který nám před časem dorazil do redakce, abychom jej porovnali s iPady a MacBooky a udělali si následně obrázek jak přímo o tomto stroji, tak i hybridních strojích jako takových. A jelikož mám podobné testy, porovnávání a záměny opravdu rád, neváhal jsem ani chvíli a Surface Book jsem začal intenzivně využívat místo svého iPadu a MacBooku. Pojďme si tedy společně podívat na to, jaký na něj mám po měsíci testování názor. 

Baleni Microsoft Surface Booku 2

Technické specifikace rozhodně potěší

Ještě než se pustíme do hlubšího, seznámím vás s technickými specifikacemi mnou testovaného kousku. Do rukou se mi konkrétně dostal model se 13” displejem, procesorem Intel Core i7, grafikou NVIDIA GeForce GTX 1050 2GB GPU, 8 GB RAM paměti a 256 GB SSD. Rozhodně se tedy nejedná o nějakého nazdárka, nýbrž skutečně plnohodnotný tabletopočítač, který díky výkonnému procesoru a grafice hravě zvládne i náročnější operace v grafických editorech či programech pro úpravu videí. Je ale potřeba počítat s tím, že si za něj nechá Microsoft i poměrně dost zaplatit a to již v základu. Za ten na Alze zaplatíte 42 990 korun, které vám vystačí na procesor Intel Core i5 Kaby Lake, grafiku Intel HD Graphics 620, 8 GB RAM paměti a 256 GB SSD. Právě za výši základního SSD zaslouží Microsoft rozhodně pochvalu. Apple vám totiž dá v základu u MacBooků Pro a Air polovinu – tedy 128 GB – a to za cenu velmi blízkou základnímu Surface Booku 2. Těžko říci, co ho k tomu vede, ale dobře to pro uživatele rozhodně není. Za zmínku pak stojí i rozlišení displeje Surfacu, které je 3000 x 2000 pixelů, což je na 13” víc než dost. Dívá se na něj opravdu parádně a ještě lépe se na něm pracuje, byť poměr stran může být pro někoho svým způsobem nepraktický.

Spíš tablet, nebo notebook?

Přiznám se, že i po měsíci testování mám velký problém s tím, zda je Surface Book 2 blíže iPadům nebo MacBookům. Faktem totiž je, že má plnohodnotný počítačový systém jako MacBooky a plnou podporu myši či trackpadu, na druhou stranu ale můžete velmi snadno jeho displej odepnout a ovládat jej dotykově, což je zase doménou iPadů. Microsoft pamatoval i na podporu per a pro svou řadu Surface jedno s názvem Surface Pen vytvořil. To se v ruce drží fajn, avšak upřímně kvalit Apple Pencil 2. generace nedosahuje. Umožňuje sice většinu jeho úkonů, práce s ním se mi ale nezdála ani zdaleka tak intuitivní jako právě s Apple Pencil 2. Poklepová gesta, která  práci s ní urychlují, jsou totiž zkrátka fajn. Na druhou stranu, jedná se o technologii, jejíž správná funkce není rozhodně ničím jednoduchým a vůbec bych se nedivil tomu, že právě kvůli zdlouhavému vývoji Microsoft podobný produkt nepřinesl. Na druhou stranu, nynější generace Surface Pen rozhodně k zahození není a Apple Pencil 1. generace v lecčem překonává. Fajn je u ní třeba horní klikací tlačítko, které slouží pro ovládání obsahu na displeji stroje. Jedná se tedy de facto o řešení, se kterým vloni přišel Samsung u svého Galaxy Note 9 a nutno podotknout, že se jak on, tak Microsoft trefil do černého.

Surface Book 2 v rezimu tabletu a Surface Pen

Co Apple zahubil, to Microsoft ponechal

Co se týče designu, ani ten v tom, zda se Surface Book 2 bližší iPadu nebo MacBooku moc nenapoví. Jak už jsem totiž psal výše, jedná se de facto o oddělitelný displej s klávesnicí, který je propojen speciálním ohebným kloubem, výrazně odlišným od toho využitého v MacBoocích. Shodnými designovými prvky jsou to tak snad jen hliník a lesklé logo na zádech displeje. Společnou řeč nenašel Microsoft s Applem například ani v otázce portů. Zatímco Apple razí myšlenku “jeden port vládne všem”, což hrdinně dokazuje USB-C/Thunderbolt porty, Microsoft je v tomto ohledu na uživatele hodnější a i u tohoto moderního stroje se nebojí nabídnout čtečku karet, USB 3.1 a samozřejmě USB-C. S připojením základního příslušenství tak problém rozhodně není. Na druhou stranu, i otázka portů je svým způsobem dost specifická a i mezi našimi čtenáři bych našel mnoho těch, kterým absence klasických portů vůbec nevadí. Přesto si ale myslím, že je poměrně zajímavé ukázat, že se jich mnohé společnosti stále drží i u svých hign-end produktů a nenasedli na vlnu Applu. Nejsou to však jen porty, nad čím Apple zlomil hůl. U Surface Booku 2 totiž naleznete i obdobu MagSafe, tedy magnetického nabíjecího portu, kterým Apple osazoval své MacBooky ještě nedávno. Jeho zaříznutí bolí mnohé paradoxně mnohem víc než absence portů, jelikož byl tento způsob nabíjení skutečně velmi pohodlní a co víc – pokud kdokoliv zakopl o kabel připojený k notebooku, neshodl jej. Pokud se však stane podobná nehoda nyní, USB-C se velmi rádo poškodí. Zde bych si tedy troufl říci, že v řešení nabíjení vítězí Surface. 

Magneticke nabijeni Surface Booku 2

Když je jeden lepší než dva

Operační systém běžící v Surface Booku 2 nikoho nepřekvapí. Jedná se totiž o Windows 10 Pro, tedy vylepšenou verzi klasických “desítek”. Právě jeho použití je v mých očích zřejmě tou nejsilnější zbraní stroje v pomyslném boji proti iPadům a Macům. macOS a Windows sice proti sobě stavět nechci a nebudu, jelikož mají obě platformy mnoho plusů a mínusů, avšak iOS, respektive iPadOS a Windows ano. Právě v tom je totiž síla Surface Booku. Jednotný systém v hybridu plně funkční jak v tabletové verzi, tak i v laptopové je totiž zkrátka fajn a nabízí toho dle mého testování zkrátka víc přívětivého nežli režim kontinuity Applu, který sice umožňuje v rozdělané práci z Macu pokračovat na iPadu, ale jedná se stále o skok mezi dvěma různými systémy, který nemusí vždy dělat úplně dobrotu. iPadOS sice mezeru mezi iPady a Macy alespoň částečně maže, avšak z jeho testování rozhodně nemám dojem, že by se z něj měl stát druhý macOS či minimálně nějaká jeho light verze. Přitom by stačilo tak málo – zpřístupnit macOS iPadům. Minimálně řada Pro by si s ním velmi pravděpodobně díky vysokému výkonu poradila. Místo toho se ale Apple rozhodl pro iPadOS a až čas ukáže, zda je to dobře. 

Surface Book 2 a iPad

Resumé

Surface Book 2 je důkaz spícího Applu

Podtrženo, sečteno – produkty jako Surface Book 2 svým způsobem dokazují, jak Apple v některých věcech zaspává a že i zdánlivě netradiční řešení mohou být zkrátka zatraceně dobrá. Osobně si dokážu představit, že bych od svého MacBooku čas od času jeho displej oddělil a pracoval na něm jako na iPadu či naopak k iPadu připojil klávesnici a měl z něj plnohodnotný notebook. Jasně, vše má své pro a proti a zastánci macOS či iOS by nikdy podobnému produktu šanci nedali, avšak osobně myslím, že je to škoda. I konkurence totiž dokáže zcela evidentně produkty, které stojí za pozornost, jelikož je nutné sportovně přiznat, že v lecčem produkty od Applu překonávají. Nakonec je však na každém z vás, jak přesně jste své stroje zvyklí využívat, co od nich očekáváte a co by vaše workflow posunulo kupředu. Každá elektronika je totiž tak dobrá, jak je dobrý v jejím využívání majitel. 

Související články

Dnes nejčtenější

.