Zavřít reklamu

V úterý došlo k představení nových MacBooků Pro a Air. Vzhledem k tomu, že něco starého končí a nové začíná, tak jsme se s představením nových kousků museli jednou provždy rozloučit s 12″ MacBookem, a také se stařečkem v podobě minulé generace MacBooku Air. To znamená, že nám v portfoliu MacBooků zbyly už jen dvě produktové řady – Pro a Air. Dnes tady ale nejsme kvůli tomu, abychom se věnovali starším zařízením. V rámci tohoto článku se totiž společně podíváme na srovnání obou nových MacBooků, tzn. MacBooku Pro 13″ s MacBookem Air.

Cenovka

MacBook Air se dočkal snížení ceny oproti minulému modelu, a to o celé tři tisíce korun. Za základní model s 128 GB úložištěm zaplatíte 32.990 korun namísto předešlých 35.990 korun a za model s 256 GB úložištěm zaplatíte 38.990 korun namísto předešlých 41.990 korun. 13″ MacBook Pro se však podobného snížení nedočkal, ale celkem oprávněně. Došlo totiž k výraznému upgradu, jelikož i základní konfigurace nyní disponuje Touch Barem, Touch ID, displejem True Tone, a také novou osmou generací procesoru od Intelu. Zaplatíte za něj 38.990 korun.

Procesor, paměť RAM, úložiště a další

Co se procesoru týče, tak MacBook Air je posledním počítačem od Applu, který seženete s dvoujádrem. Nová, aktualizovaná verze základního MacBooku Pro 13″, disponuje čtyřjádrovým procesorem osmé generace od Intelu. Pro dodatečné srovnání, 15″ verze MacBooku Pro má už „v základu“ šestijádro. Volba paměti RAM je v obou případech stejná a máte na výběr buď z 8 GB, anebo z 16 GB. Vzhledem k tomu, že oba nové MacBooky disponují Touch ID, tak v sobě mají zabudovaný bezpečnostní čip T2.

MacBook Air MacBook Pro 13″
Základní procesor 8. generace Intel, dvě jádra, 1.6 GHz, TB až 3.6 GHz 8. generace Intel, čtyři jádra, 1.4 GHz, TB až 3.9 GHz
RAM 8 GB nebo 16 GB 8 GB nebo 16 GB
Úložiště 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB
Grafická karta integrovaná Intel UHD 617 integrovaná Intel Plus Iris 645
Touch ID
Touch Bar
Bezpečnostní čip T2

Displej

Oba dva nově uvedené MacBooky disponují Retina displejem společně s funkcí True Tone. Největší rozdíl poznáte v jasu displeje, který se udává v nitech. Nový MacBook Air disponuje maximálním jasem v hodnotě 400 nitů, kdežto 13″ MacBook Pro se může pochlubit až 500 nity. Zároveň z těchto dvou jmenovaných nabízí podporu gamutu P3 pouze MacBook Pro. Pokud nevíte, jaký je rozdíl mezi klasickými barvami a barvami s podporou gamutu P3, tak se můžete podívat na tuto stránku, kde si jednoduše můžete zobrazit obrázky, na kterých je gamutu P3 využito.

MacBook Air MacBook Pro 13″
Rozlišení 2560 x 1600 (16:10) 2560 x 1600 (16:10)
PPI (pixelů na palec) 227 227
Maximální jas 400 nitů 500 nitů
True Tone
Podpora gamutu P3

Vstupy a výstupy

Počet a typy vstupů a výstupů je pořád stále velmi diskutované téma. Asi víte, že se jablečná společnost již před několika lety rozhodla o odstranění téměř všech vstupů a výstupů. Ty poté nahradila porty Thunderbolt 3 („lepšími USB-C). Pomocí nich jste tedy schopni připojit prakticky všechno, musíte k tomu však využít nenáviděné redukce. Konektivita obou porovnávaných modelů je velice podobná, o čemž se můžete přesvědčit v tabulce níže.

MacBook Air MacBook Pro 13″
Thunderbolt 3 porty 2x 2-4x (v závislosti na konfiguraci)
3,5mm jack
Bluetooth 4.2 5.0
Video výstup 1x 5K displej 60Hz, nebo 2x 4K displej 60Hz 1x 5K displej 60Hz, nebo 2x 4K displej 60Hz

Klávesnice a baterie

Pokud si myslíte, že jablečná společnost u těchto MacBooků konečně začala používat jinou, než motýlkovou klávesnici, tak vás zklamu. I přesto, že oba MacBooky disponují butterfly klávesnicí již třetí generace, tak se stále nepodařilo vychytat veškeré problémy. Pořád se tedy může stát, že některé klávesy budou mít po časy špatnou odezvu, anebo se budou zasekávat. Pokud však tento problém nastane, tak se nemáte čeho obávat. Apple oba tyto MacBooky zařadil do programu bezplatné výměny klávesnice. Jakmile tedy budete pozorovat s klávesnicí jakékoliv problémy, tak stačí, když MacBook odnesete do autorizovaného servisu, kde vám klávesnici zdarma vymění.

Baterie

Baterie uvnitř nového MacBooku Air vydrží až 13 hodin přehrávání filmů na iTunes, či 12 hodin procházení internetu. To je velice úctyhodný výsledek. MacBook Pro v tomto případě lehce zaostává se svými maximálními 10 hodinami provozu na baterii.

Závěr

Oba dva nové MacBooky jsou si vcelku dosti podobné. Pod pokličkou MacBooku Air však tepe o dost slabší procesor, a také se v jeho případě nedočkáte Touch Baru, nýbrž obyčejných kláves. Pokud se chystáte zakoupit si Mac, který budete mít víceméně na brouzdání po internetu a odepisování mailů, tak vám MacBook Air bude bohatě dostačovat. Pokud však od MacBooku vyžadujete nějaký výkon a potřebujete jej ke své práci, tak už byste rozhodně měli sáhnout po MacBooku Pro. Ten už v základní konfiguraci disponuje čtyřjádrovým procesorem, lepší grafickou kartou, a také Touch Barem společně s Touch ID.

macbook pro 13 a macbook air 2019

Související články

Dnes nejčtenější

.