Zavřít reklamu

Visací zámek je zřejmě jednou z věcí, u které byste chytré funkce čekali jen těžko. Do redakce nám však před pár týdny dorazil na recenzi jeden, který se označením “chytrý” pyšnit beze strachu může. Místo klasického klíče jej totiž můžete odemknout daleko jednodušší cestou – vaším otiskem či telefonem. Pojďme se na něj tedy společně v následujících řádcích podívat. 

Balení a oficiální specifikace

Pokud si zámek objednáte, dorazí vám v nenápadné černé krabičce obsahující jak ho, tak i nabíjecí kabel a manuál, který je v angličtině a čínštině a pomůže vám s jeho aktivací. Více předmětů balení neobsahuje, avšak s ohledem na povahu produktu zřejmě nikdo víc věcí ani neočekával. 

Zámek používá dle oficiálních specifikací ke spárování se smartphonem s iOS či Android Bluetooth ve verzi 4.0. Spolehlivou ochranou zajišťuje AES 128bitové šifrování, díky kterému se nemusíte obávat toho, že by se zámek někomu podařil jakýmkoliv jednoduchým způsobem “hacknout”. Zajímat by vás pak mohlo i to, že zámek vydrží při běžném provozu (tedy asi 1000 odemčení) celý rok. Dobíjení pak probíhá přes micro USB na jeho spodní straně, které je zakrytou gumovou krytkou zajišťující voděodolnost. Mimochodem, zámek se pyšní certifikací IP65. Snímač otisku prstu je kapacitní a váš prst rozpozná za méně než sekundu. Tělo zámku je vyrobeno ze slitiny hliníků a působí v ruce skutečně robustním dojmem, uzamykací “skoba” je pak jako u naprosté většina zámků ocelová. 

Zprovoznění zámku a aplikace

Jak už jsem psal v řádcích výše, zámek je spárovatelný s chytrým telefonem, přes který jej musíte nejprve zaktivovat a nastavit a později jej tak lze i jednoduše spravovat. O komunikaci zámku a telefonu se stará speciální aplikace dostupná samozřejmě v App Storu a Google Play, jejíž prostředí je vcelku přehledné a vy tak rozhodně nebudete mít s prací s ní problémy. Při aktivaci je potřeba se zaregistrovat do aplikace mailem a heslem, přičemž registraci následně potvrdíte kódem, který vám na mail dorazí. Pak už jen stačí jen připojit zámek do aplikace, pojmenovat si jej a nahrát do něj své otisky prstů. Těch se do ní vejde celkem 10, což se může hodit například ve školách, ve kterých sdílí vícero studentů jednu skříňku, či na zahradách nebo v garážích, do kterých potřebuje přístup též více lidí. Využití by se ale našlo samozřejmě daleko více. 

Aplikace neslouží jen k registraci otisků prstů, ale třeba i ke kontrole baterie v zámku. Dále máte díky ní dokonalý přehled o tom, kdy přesně byl zámek v poslední době odemčen a i jakým uživatelem, respektive jakým otiskem prstu. Bohužel však appka čas od času v této sekci padá a vy se tak musíte obrnit trpělivostí. Naštěstí však není tato funkce ničím, bez čeho by byl zámek nepoužitelný. A nakonec – zámek lze samozřejmě přes aplikaci i odemknout. 

Používání zámku 

A jak si zámek vede v běžném životě? Naprosto báječně. Je totiž skutečně velmi spolehlivý a váš otisk prstu rozpozná takřka za každé situace. Jasně, nesmíte mít prsty příliš špinavé, mokré či je na senzor dávat jen částečně, to je však problém i u smartphonů. Odemčení zámku otiskem prstu, které je skutečně velmi rychlé, je vždy potvrzeno modrým zablikáním diody, která je umístěná nad senzorem. Neúspěšný pokus o odemčení pak poznáte tak, že se dioda namísto modré rozbliká červeně. Že senzor otisk snímá pak poznáte podle blikání fialového. Pochvalu dle mého zaslouží i skutečně velmi rychlé párování zámku s aplikací, které trvá vždy jen několik málo vteřin. 

Resumé 

Přiznám se, že když mi zámek dorazil, nevěděl jsem příliš, co od něj čekat. O to víc mě však potěšily možnosti, které především skrze aplikaci nabízí. Jeho zpracování je navíc skutečně parádní a vy se tak nemusíte obávat toho, že by se například v důsledku pádů či podobných nepříjemností rozbil. Škoda jen těch pár chybek v aplikaci, které čas od času zabrání jejímu 100% využití. Jejich oprava by však pro vývojáře nemusela být problém. Pokud tedy hledáte zámek 21. století, právě jste jej našli. 

Slevový kód

Ve spolupráci s iPouzdro.cz jsme si pro vás opět připravili slevový kód, který můžete při nákupu zámku uplatnit. Stačí při objednávce zadat kód (bez uvozovek) „zamek„ a 20 % z ceny bude odečteno. Krom toho si pak budete moci užít i dopravu zdarma. Sleva platí  do 5. června 2019, a proto určitě neváhejte a uplatněte jej co nejdříve.

Produkty Devia můžete zakoupit buď z odkazu výše a nebo přímo na prodejně iPouzdro.cz – Vyšehradská 27, Praha.

Související články

Dnes nejčtenější