Zavřít reklamu

Elon Musk má opravdu velké plány a rozhodně jich není málo. Kromě cest do vesmíru a výroby elektromobilů Tesla chce totiž vytvořit i internetovou síť dostupnou kdekoliv na světě. Jeho internet ponese název Starlink a nyní došlo k dalšímu výraznému posunu v realizaci tohoto projektu.

Komise pro regulaci komunikace Federal Communications totiž schválila SpaceX vybudování internetové sítě pomocí několika tisíc satelitů na oběžné dráze. Konkrétně bude nakonec vysláno téměř 12 tisíc satelitů. Největší část z nich – více než 7.000 – se bude pohybovat ve výšce pouze přibližně 340 kilometrů nad zemským povrchem. Další část poté ve zhruba 550 km a zbytek nad 1.100 km. Jednotlivé satelity mají být rozmístěny tak, aby pokryly internetem celou zeměkouli a nabídli tak internet každému.

Spuštění sítě je samozřejmě běh na dlouhou trať a satelity budou vypouštěny postupně. O jejich vynesení do vesmíru se budou starat rakety Falcon 9, pomocí kterých by se každý rok mohlo vyslat několik set satelitů. A vzhledem k udělení potřebného povolení od FCC může SpaceX začít už nyní. Pokud budou úspěšné veškeré potřebné zbývající testy, první satelity by se mohly dostat na oběžnou dráhu ještě letos. Síť by dle odhadů měla být dokončena v průběhu devíti let, ale v některých částech světa může být služba puštěna již během několika málo let.

SpaceX se svým Starlinkem není jedinou společností, která se o vybudování internetové sítě pomocí satelitů snaží. Největším konkurentem je společnost OneWeb. Ta už od roku 2017 vyrábí své satelity pro vlastní síť a už začátkem tohoto roku začala na oběžnou dráhu vysílat první kusy. Bude velmi zajímavé nadále sledovat tento souboj a to, která z firem nakonec jako první přinese rychlý internet kdekoliv na světě.

internet pro vsechny space x

Související články

Dnes nejčtenější

.