Zavřít reklamu

Od první letošní Keynote nás dělí poslední desítky hodin. Vzhledem k tomu, že Apple v uplynulém týdnu „vystřílel“ hned tři poměrně zajímavé produkty skrze tiskové zprávy se však nabízí otázka, o čem vlastně zítřek bude. Přinášíme vám proto souhrn novinek, kterých se zítra alespoň dle nás dočkáme.

Streamovací videoslužba

Jestli se dá s něčím zítra stoprocentně počítat, je to představení streamovací služby pro filmy a seriály. Na té totiž Apple pracuje již spoustu měsíců a podle dostupných informací u mnoha svých filmových počinů vehementně finišuje. Že tuto službu představí navíc víceméně potvrdil i samotnou pozvánkou na Keynote a sloganem “It’s show time.” Tu navíc doplnil i animací odpočtu, který vypadá naprosto stejně jako odpočet času do začátku nějakého starého filmu. 

Otázkou tedy není, zda službu představí, ale spíše, jak přesně bude fungovat. Jako nejpravděpodobnější se nyní zdá její integrace do aplikace TV, která je v tuto chvíli sice dostupná jen v některých zemích světa, avšak její zpřístupnění na iOS a macOS nebude pro Apple v některém z nových updatů (zřejmě už iOS 12.2 / macOS 10.14.4) problém. Spousta otazníků je i kolem její dostupnosti. Zde osobně očekávám, že se Apple rozhodne službu buď zpřístupnit hned po celém světě, nebo jí bude spouštět skutečně rychle. Jedná se totiž bezesporu o jeden z největších projektů, na kterém v poslední době pracoval, a je tak skutečně nepravděpodobné, že by jej “zařízl” jen jeho spuštěním v USA a pár dalších zemích. 

Celosvětová dostupnost nemusí ale samozřejmě nutně znamenat úspěch. Bude totiž hodně záležet na tom, jak vyřeší například dabing a titulky. Zatímco s českým dabingem bych osobně takřka stoprocentně nepočítal, titulky se nereálné vůbec nezdají. Tím spíš, když má Apple dle dostupných informací připravených pro start jen pár vlastních počinů, díky čemuž by nemusel být s přípravou jejich titulků problém. 

Doufejme, že za neproblémovou označíme po spuštění služby i její cenu. Ta se bude odvíjet zejména z toho, jaký obsah na platformě poběží. Pokud se bude jednat jen o nové pořady Applu doplněné o ověřenou klasiku z dílny jeho partnerů, nemusela by být cena nikterak vysoká. Kdyby však Apple zariskoval a rozhodl se nabízet i přístup k obsahu na iTunes, což by bylo skutečně zajímavé, cena by se samozřejmě navýšila. Právě iTunes se totiž může pochlubit například tím, že na něj spousty filmů dorazí třeba i pouhé dva týdny po jejich premiéře v kině. 

Apple TV 4K:

“Netflix pro noviny a časopisy” 

Druhou službou, kterou Apple zítra téměř “na beton” představí je “Netflix pro noviny a časopisy” – tedy služba, která bude za předplatné poskytovat přístup k psaným médiím. Ta bude zřejmě integrována do zpravodajské čtečky Apple News, která je též v České republice a další spoustě zemí světa nedostupná. I zde se dá však očekávat, že jí Apple zpřístupní po celém světě a službu se pokusí nabídnout všem. 

O této službě toho víme oproti předešlé o poznání méně. Apple by se v ní měl snažit svým uživatelům nabídnout obrovské množství různého obsahu seřazeného do velkého množství kategorií. Právě to by však mohl být svým způsobem kámen úrazu. Zatímco své anglické pořady totiž bude moci přizpůsobit určitým zemím vcelku snadno díky titulkům, u časopisů a novin mít samozřejmě takové štěstí nebude. Jinými slovy, pokud nebudou čtenáři vládnout jazykem daného časopisu, budou mít smůlu, protože překlad zkrátka nedostanou. 

Je sice možné, že se Apple pokusil vyjednat spolupráci s mediálními domy ve spoustě zemí světa, díky čemuž by mohl nabízet obsah “na míru” uživatelům dané země.  Podobný postup je ale samozřejmě obrovsky časově náročný a nedá se tak úplně očekávat, že bychom se mohli počtem česky psaných titulů rovnat USA (pokud tedy česky psané tituly vůbec dorazí).

“Netflix pro hry“

Třetí a poslední službou, kterou by zítra Apple mohl podle redakce Letem světem Applem ukázat, je “Netflix pro hry”, tedy opět služba na bázi předplatného nabízející hry z App Storu za určitý poplatek. O její přípravě jsme se dozvěděli sice teprve nedávno, avšak podle zdrojů již Apple v pracích na ní finišuje. A jelikož velmi rád odhaluje novinky v trojicích, respektive alespoň v minulosti tomu tak bylo, proč by i zítřek nemohl pojmout takto. 

O “Netflixu pro hry” se toho ví ještě méně než o “Netflixu pro časopisy”. Jednat by se totiž mohlo buď o službu, díky které byste měli za určitý poplatek přístup k velkému množství již existujících her v App Storu (tedy něco na způsob například Xbox Game Pass), či o exkluzivní hry, které byste si mohli zahrát jen takto. Pravdou ale je, že první i druhá možnost nezní vůbec špatně a nejeden herní nadšenec by po jakékoliv podobné možnosti sáhl. Her v App Storu je totiž skutečně obrovské množství a možnost prozkoumat je všechny za určitý poplatek se zdá fajn, exkluzivní tituly jsou pak samozřejmě též obrovským lákadlem. Ostatně, potvrzují to i herní konzole, které před nedávnem ovládl God of War. Ten dorazil vloni exkluzivně na PlayStation 4 a nejednoho herního nadšence přinutil k nákupu právě této konzole. 

Zatímco u prvních dvou služeb se dá o jejich celosvětové dostupnosti do jisté míry pochybovat, u herního Netflixu zřejmě důvod k obavám, že bychom si jej nevychutnali v České republice není. Valná většina aplikací v App Storu je totiž celosvětově dostupná a těch pár, které by ve službě kvůli polohovému omezení, odpustili. Kdyby se pak vydal cestou tvorby exkluzivních titulů jen pro službu, je jasné, že by je šil na míru celosvětovému App Storu a nikoliv jen daným zemím.

iPod touch 7. generace

Všechny výše zmíněné služby budete moci samozřejmě využívat na iPhonu, iPadu či Macu. Co když ale nebudete chtít tato zařízení využívat, jelikož vám z nějakého důvodu pro konzumaci podobného obsahu nevyhovují? iPad může být moc velký, Mac je poměrně drahý a hry na iOS na něm nerozjedete a iPhone může mnohým z vás sloužit jako zařízení pro spojení se světem a nechcete jej “vyšťavovat” ničím jiným. Přesně z tohoto důvodu podle nás Apple zítra představí nový iPod touch 7. generace, což bude i jediný hardware, který na této Keynote uvidíme.

Těžko říci, zda se rozhodne jen pro hardwarový upgrade poslední verze či tento produkt “překope” od základu a například mu zvětší i displej. Pokud má ale toto zařízení sloužit primárně ke konzumaci obsahu z nových služeb, je vcelku pravděpodobné, že se u něj Apple rozhodne jeho cenu “udržet na uzdě” a bude jej prodávat co možná nejlevněji. Kvůli tomu bychom tak vsázeli spíše na první variantu – tedy upgrade vnitřností spolu s nasazením Touch ID. V úvahu připadá třeba i transformace iPodu z těla podobného iPhonu 5 do těla iPhonu 6/6 Plus a výš. Přeci jen, větší displej by byl pro konzumaci obsahu vhodnější. Vychytávku typu skleněná záda pro bezdrátové nabíjení tu ale kvůli ceně spíš nečekejte. 

Balíčky předplatného za zvýhodněné ceny 

Lidi na slevy slyší a to již od pradávna. Přesně toho dle mnohých analytiků využije i Apple a začne nabízet speciální balíčky svých služeb založených na předplatném za zvýhodněné ceny, přičemž čím víc služeb bude balíček obsahovat, tím výhodnější měsíční předplatné vám Apple nabídne.

Do balíčků by mohly být zahrnuty jak nové služby, tak i ty stávající – tedy třeba iCloud či Apple Music. Applu by se díky tomu mohlo pomoci na své novinky nalákat obrovské množství uživatelů, kteří by navíc mohli postupem času svůj “záběr” rozšiřovat na další a další služby a balíček si tak zvětšovat, díky čemuž by Applu platili víc a víc. 

iOS 12.2 a ostatní nové operační systémy

Vydání nových operačních systémů považujeme zítra za naprostou jistotu. Proč? Odpověď je naprosto jednoduchá. Apple totiž začíná pomalu rozesílat druhou generaci sluchátek AirPods, která je plně kompatibilní jen s iOS 12.2 a dalšími novými operačními systémy. A jelikož k prvním majitelům dorazí tato sluchátka už v úterý, je naprosto jasné, že jindy než v pondělí systém dorazit nemůže. Respektive může, ale v tom případě bude jeho příchod označován za přešlap, jelikož bude pozdní.

Tito Animoji dorazí v iOS 12.2:

Jak tedy můžete sami vidět, zítra nás čekají skutečně zajímavé věci, která by mohly posunout jablečný ekosystém na zcela novou úroveň. Doufejme, že tedy všechny naplní veškerá očekávání a my si je budeme moci již brzy naplno vychutnat bez jakýchkoliv omezení. Tak či tak zítra v podvečer sledujte náš magazín, na kterém vás budeme celou Keynote jako již tradičně provázet. Již v jejím průběhu budou totiž vycházet články věnované jednotlivým službám, které vám o nich prozradí veškeré detaily. Těšit se ale můžete i na český živý přepis.

tim-cook-services

Dnes nejčtenější

.