Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Dávat k ceně konkrétního produktu v čase minimální mzdu, nebo průměrnou, to je antiekonomická úchylárna.
  Když už tak porovnejte ceny těch produktů a k tomu cenu paměti na trhu (tu srovnávanou).

  Vy jste nejen arogantní ignorant, ale i ekonomický analfabet. Je mi vás líto. Místo abyste se nechal poučit a poděkoval, tak děláte machra. No každý jsme nějaký.

  To JaJa: Já si taky kupoval mobil za peníze. Proč chcete dát určovatele hodnoty zrovna paměti? Mě zajímá to, že první mobil jsem si mohl koupit za polovinu průměrné mzdy, kdežto současný iPhone za celou průměrnou mzdu.

  @TyTy: protože průměrná mzda je ireleventní k ceně produktu a tržní ceně. Například cena automobilů za tu dobu nevyrostla o 100% jako u iPhonu. Stejně tak u rohlíku, TV atd. Proč porovnávat ceny paměti? Protože ta je velmi důležitá pro samotný výběr mobilu a cena paměti byla v tom čase velmi důležitá i pro pohled srovnání kapacit.Dnes cena 64GB paměti bude jistě nižší nežli kdysi u 8GB. Pokud už by mělo být něco srovnáváno pak tedy, cena USD, cena EUR, cena CZK včetně kurzů a k tomu odhadovaná marže, respektive cena součástek, tak jak se to vždy dělá. To je jediný relevantní ukazatel. Pak zjistíme všichni, že dne je marže na úrovni téměř ceny prvních iPhonů (hodnota, nikoliv %).

  @RZ: jen ukazujte svojí aroganci a absolutní absenci sebereflexi. Už chápu, proč vás má tolik lidí a diskuzních fór na blacklistu. Je mi vás líto. Hlupák zůstane hlupákem, dokud si nepřipustí, že hloupým skutečně je. To je váš problém.

  Tak je potřeba říct, že Apple netvoří ceny podle průměrných mezd v dané zemi. Takže odůvodňovat vyšší ceny tím, že jsou (také) vyšší mzdy, je kravina. Také bych podotkl technologie, které jsou v XS a které byly v iPhonech před 10 lety. Ono je to výrobně opravdu o dost dražší stroj, než bylo 3Gčko.
  Jsou iPhony drahé? Jistě, že jsou. ALE 1) ostatní výrobci u svých TOP modelů o moc levnější opravdu nejsou (viz nadcházející S10). 2) cena je relativní. 1000 eur jsou pro Čecha něco jiného než pro většinu Evropy (o US ani nemluvím). 3) copak vy byste své výrobky prodávali jen za 120% výrobní ceny, asi ne, že:-) Je to byznys, který Applu zatím funguje. Ne, opravdu není v červených číslech a opravdu má tržby i obrovské zisky:-)

  Já měl za to, že to není potřeba říkat a každému to dojde. V článku netvrdím, že se ceny iPhonů tvoří podle mezd. A už vůbec neodůvodňuji vyšší ceny tím, že rostly také mzdy.

  V diskuzi pod minulým článkem na téma cen iPhonů nás řada komentujících vyzývala, že k cenám máme také připojit tehdejší a současné mzdy. A když jsme to udělali, tak si zase všichni stěžují, že nejde o relevantní porovnání…

  Pane Pražáku, jste mne špatně pochopil, já jsem komentář neadresoval Vám nebo LSA, ale spíše ostatním čtenářům, kteří neustálě pyskují, jak je Apple předražený šmejd :-)
  Na cenotvorbu dle mezd jsem reagoval na ty, kteří takto argumentují (to jste ostatně zmínil, že to není z vaší hlavy)

  No když porovnam první cenu iPhona v dolarech a řekněme dnešní základ tj 599 vs 749 a k tomu rozdíl v kč ak mi vychází kurz těch 150 rozdílných dolarů 70,5 kč/USD. Slušný. Při tom trvale dolar celou tu dobu osciluje mezi 20-28 kč což neni zas tak moc.
  Mně z toho vychází že z nás dělá Apple ještě vetší blbce než z Američanů (což dělal vždy kurzem 1 USD = 1 EURo).
  Porovnávat tehdejší 3G nebo GS a dneska maximum se už ani nedá (myslim cenově, technologicky tehdá nebyli tak zaostalí za konkurencí, spíš naopak). Výrobní cena je pořád pár kaček dneska jako kdysi. Slušná marže se u obchodníků uvádí 20-30%.

  Poslední cena s výrobní cenou je nesmysl. Výrobní cena 3GS cca 180$, výrobní cena X cca 420$. Takže 2x taková. A to nemluvím o tom, že náklady na vývoj jako takový, propagaci atp. jsou samozřejmě také mnohem vyšší dnes, než před 7-8 lety.

  Po pravdě nevěřim, že výrobně stojí jakýkoliv iPhone na naše nad 5 tisíc i když těch skoro 9 bych dokázal připustit.
  Propagaci dneska dělat nemusí, po těch letech je to slušně zavedenej produkt a iOvce netřeba přesvědčovat. A vývoj taktéž. Tehdá vyvíjeli novoty, dneska kopírujou od konkurence. Na první iPhony museli vydělat hudbou a počítačema, dneska už maj peněz, že by mohli pár let dávat iPhony zadarmo k pytlíku bombónů.
  Čímž nepopíram že jim ta cenová politika funguje a nemaji (zatim) důvod jí měnit.

  Tak samozřejmě přesné výrobní náklady se nikdy nedovíme, je to prostě rozbor součástek, ale já bych těm částkám i věřil. Přesto vývoj procesorů nebo třeba FaceID stojí hodně úsilí a peněz, přičemž třeba FaceID pro mně revoluční je a nikdo další ještě stejně spolehlivou a přesnou metodu nepřinesl (ikdyž se snaží) – já už si bez toho třeba telefon neumím představit, ale chápu že je to člověk od člověka a někdo to mít rád nemusí. Takže dle mně Apple stále inovativní je (FaceID, AirPods, TouchBar a T2 čip na Macbooku Pro), ale to je čistě můj názor a chápu, že s ním mnoho lidí souhlasit nebude…

  2010 iPhone 4 (16GB), 14 490kč, 599USD, KURZ 21,645 Kč

  2011 Smrt Steva Jobse

  2014 iPhone 6 (16GB) 18 390kč, 649USD, KURZ 21,447kč
  (leden 2015 apple zvysil cenu 16GB na 21390kč „prýýý“ kvůli kompenzaci kurzu lol)

  2017 iPhone 8 (64GB) 20 990kč, 699USD, KURZ 21,87kč

  Schválně jsem vybral roky kdy byl kurz dolaru cca stejný aby tu někteří neremcali a jde krásně vidět jak apple začal pěkně pomalu Evropu omrdávat po smrti Jobse, všechny uvedené modely iPhonu stály zhruba stejně v US, 50USD (cca 1000kč) nárust u každého uvedeného modelu takže to děla nárust 100USD v rozpětí 7 let takže nějaky 2000kč. V Evropě? Nárust 6500kč, protože zjistili, že si to tady lidi prostě zaplatí, si ještě pamatuju kecy po lednu 2015 jak zvýšili plošně ceny iPhonu 6 o tři tisíce kvůli sílícímu dolaru tak až se „prej“ dolar vrátí do normálu, že ceny zase sníží. Dolar klesnu a co udělali? Leda hovno, nechali ceny stejný si ještě pamatuju ten výsměch jak byl iPhone 5S po výdaní 6Ska za víc pěnez než při jeho představení o dva roky dříve.
  Ale pohodička rýžujeme dál, chčijou lidem na hlavu a už se to ani neotežujou vydávat za dešť. Nemít možnost kupovat jejich produkty za miň v práci tak už na apple dávno kašlu, protože tohle je prostě nejvysší level nenažranosti. S cenama nových iPadu a Macu ale HLAVNĚ CENA VYŠŠÍCH KAPACIT jako sorry ale pět litrů za JEDEN stupeň kapacity je výmrd, příklad nový iPad Pro 64GB 22990,- vs 1TB 45490,- jako vážné dvojnasobek ceny produktu jenom kvůli většímu paměťovýmu čipu, který apple stojí max pět tisíc? Važné silně uvažuju, že moje aktualní telefon bude od nich poslední (iPhone X 256gb).

  s tým kurzom som si to všímal už dávnejšie, ceny u nás rástli keď dolár rástol i keď padal, vždy kupujem základnú kapacitu, pretože Apple umelo zvyšuje cenu o 100€ pre vyššiu pamäť,

  dnes keď ostatní ponúkajú v základe 128 GB, platby cez NFC a rýchle nabíjanie 3. generácie, tak Apple stále ponúka 64 GB za 1149-1179€ pri XS, a navyše prestal dávať do balenia redukciu, stále pribaľuje pomalú nabíjačku a 7 ročné sluchátka, som na tom podobne ako ty, ak by som v minulosti nemal dobrú cenu od firmy, tak by som sa na to vybodol dávno,

  cena iPadu Pro 11 mi ukázala, že do iPadu viac nepôjdem, proste nemienim dávať 1000€+ za 256GB, je to smiešne

  Čili za 7 let se podle toto co jste napsal zvedla cena o 6500,-, tedy o cca 928,- ročně. Přijde Vám to jako likvidační a neopodstatněné zdražování? Dle mně tedy ne, stačí když se podíváte kolik stály vnitřnosti iP4 a kolik iP8.

  Takže dle mně, když se to takto rozebere tak je vidět, že to tak drastický není. Ale chápu, na světě si vždy bude někdo stěžovat a navíc ruku na srdce, proč by Apple cenovou politiku měnil, když to funguje? (ano funguje, tržby klesají ale zisk zůstává). Já tedy když budu prodávat i třeba blbý kartáček za 10 000,- a lidé to budou kupovat, tak přeci nebudu zlevňovat jenom proto, abych umlčel ty, kterým se cena nelíbí :)…

  Mě nevadí navýšení ceny o nějakou tisícovku jednou dvakrát do roka když to bude odpovídat celkovýmu trhu, ale v US nechat prakticky cenu stejnou ale v Evropě neustále zvyšovat, protože „specifický trh“, kupní síla, kurz dolaru nebo 2 roky záruky a podobný kecy. Mě se nelíbí, že američanům dotujeme jejich cenu a technologie ze kterých mohou težit jenom oni, jestli tobě ano tak prosím tvoje věc, ale nedělej tady jako, že je to naprosto v pořádku. Přesně jak tady někdo už poznamenal automobilky taky neblazní každýho půl roku když se trochu hýbne dolar a okamžitě mění ceny tak proč apple? A když už tak po ustálení kurzu ty ceny možná aspoň trochu vrátit na původni hodnotu? Ne necháme je platit stejný prachy ať točíme ještě víc než bylo v plánu. Tvrdíš tady co spousta jiných pozéru, že když se to prodáva tak proč by to nenavyšovali dál. V tom je ten problém apple byl založen a i Jobs tuhle myšlenku podporoval do poslední chvíle, že chtěl dělat užasný produkty pro normalní lidi a něco na tom vydělal. Využít toho, že to byla jedna z nejbohatších firem a udělat něco pro lidi a mít na produktech furt rozumnou marži aby byli všichni spokojený ne jen být další chladnokrevný korporát co kouká jen na zisk. To je přístup kterým si apple získal ohromné množství fandu ne tahle nenasytná mašina na prachy která tlačí marži za hranici unosnosti (jak se ukázalo tenhle rok) a zákazníci jsou ji hluboko u prdele. Nenažranost nic víc.

  Rozumím a respektuju to co píšeš, ale ono je to vše trochu diskiutabilní. Tedy samozřejmě k tomu, že pro Amíky je to mnohem levnější a že mají k dispozici mnohem více služeb, není třeba nic dodávat – to je naprostá pravda a těžko by se to nějak dalo hájit.

  Na druhou stranu to množství fandů o kterém píšeš, že si Apple získal přístupem, který měl za Jobse, značku nespasí. V té době možná byla vize a bylo to dle Jobse, ale opravdu velkou společnostní s prodejema se stali až o pár let později. Na začátku byli jen ti skalní příznivci a ti by to dnes skutečně neuživili. Dnes nejenom iPhone mám velmí rád, ale co si budeme nalhávat 3G a 3GS nebyly žádné super telefony, pro mně to byla šílenost a takové Lumie s Win byly tehdy mnohem použitelnější. V té době byl Apple spíše kult. Toť můj názor. Ale souhlasím, že akuální ceny by měly být stropem.

  A ten kurz dolaru v roce 2010 co uvádíte je lež. Průměrná cena za 2010 je 19$, přičemž nejvyšší kurz byl 21,119 a to pouze 1x v létě na chvíli.

  Samozřejmě dle měsíců, denní kurz je nesmysl.

  leden 18.3130
  únor 18.9810
  březen 18.8220
  duben 18.8730
  květen 20.4350
  červen 21.1190
  červenec 19.7890
  srpen 19.2430
  září 18.9010
  říjen 17.6420
  listopad 18.0330
  prosinec 19.0280

  Proboha, kdyby během roku kolísal dolar o 25-30 kč (tj rozmezí 18-45 kč) tak bych chápal změny cen vlivem kurzu dolaru. Ale 2-3 kč nemá vliv.
  Tady nám lítalo Euro mezi 22 – 35 Kč a automobilky se z toho taky nezbláznily a ceny aut spíš klesaj než aby je najednou ztrojnásobily.

  Tak 3$ na dolaru jsou 3000,- na iPhonu, to je 10% že jo… Zase tam málo to není. Ale spíš podotýkám, že zdražení o cca 1000,- ročně dle původního komentáře není dle mně nijak zvlášť vysoké.

  Amíci nás pěkně ojebávali už před smrtí Steva Jobse, rozdíl je jen v tom, že to co dělají dneska je už nehorázný.

  Že to jde i bez ojebávek, na to si stačí srovnat ceny v Singapore a u nás. Maličká země, technologicky vyspělá, s vyšší životní úrovní a jaké mají ceny tam a jaké jsou u nás.

  Proč Apple neumožní používání paměťových karet jako konkurence? Panečku, to se to rejžuje!

  Toz teprve u xka vidim ze to prevysilo prumernou mzdu. Mam xko a musim uznat ze je to celkem dobry skok oproti predeslym radam nicmene me spise mrzi cena u nas vuci americe (chapu ze oni to maji v ramci podpory zeme ktera to vyrabi) ale rozdil je celkem velky no

  Uz ceny základních modelů jsou přestřelené i vzhledem k dnešní silné konkurenci. To by se možná dalo obhájit vyšší produktivitou a zážitkem díky iOS, i když i tam má Apple co dohánět.

  Ale neobhajitelné jsou naprosto nesmyslné až absurdní částky za obyčejnou RAM nebo SSD, kde Apple již z principu nemůže dát zákazníkům žádnou přidanou hodnotu. Právě naopak – díky astronomickým cenám za vyšší paměť si mnoho zákazníků zakoupí jen základ a pak se časem potýkají s nedostatkem paměti a tedy mají nižší produktivitu i zážitek.

  Tak jen vymaštenec si koupi něco tak zbytečného jako je mobil za 30 tis :D a nebo si na to pujčej od cetelemu kterej je pak sežere :D

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.