Zavřít reklamu

Počínaje tímto článkem začínáme další kolečko recenzí a článků o NASech od QNAPu. Tentokrát nám v redakci přistál QNAP TS-251B, který by měl být ideálním zařízením pro potřeby domácnosti či malých podniků. Na následujících řádcích se na nový NAS detailně podíváme a v dalších týdnech si detailněji rozebereme některé jeho klíčové vlastnosti a funkce.

QNAP TS-251B je, jak již název napovídá, síťovým úložištěm pro dvě diskové jednotky. NAS tak můžeme osadit dvěma 2,5″ nebo 3,5″ disky. O chod jednotky se stará integrovaný dvoujádrový procesor Intel Celeron J3355 se základní frekvencí 2 GHz a funkcí Turbo Boost, která pracovní frekvence jader vyžene až na 2,5 GHz, a s integrovanou grafikou Intel HD 500. Dále je NAS osazen buď 2, nebo 4 GB operační paměti. V našem případě máme k dispozici 2 GB variantu, operační paměť je však klasického SO-DIMM typu a je tak možné ji rozšířit až na kapacitu 8 GB (2×4). V našem případě byl v NASu předinstalovaný jeden LPDDR 3 2 GB modul od výrobce A-Data, s pracovní frekvencí 1866 MHz.

Co se dalších specifikací týče, diskové jednotky operují v rámci standardu SATA III (6 Gb/s) a obě pozice podporují funkci SSD Cache. V případě konektivity zde najdeme gigabitový LAN port, dva USB 3.0 porty, tři USB 2.0 porty, jeden vpředu umístěný USB 3.0 typ A port pro rychlé kopírování dat z flashdisků, HDMI 1.4 (s podporou až 4K/30), jeden audiovýstup pro reproduktor, dva vstupy pro mikrofon a jeden 3,5 mm Audio line-out. NAS disponuje také infračerveným přijímačem pro potřeby ovládání za pomocí dálkového ovladače. Ten však v tomto případě není součástí balení. O chlazení zařízení se stará jeden 70 mm ventilátor.

Hardwarovou výbavu NASu je možné rozšířit za pomocí jednoho PCI-E 2.0 2x slotu, do kterého pasují rozšiřovací karty typu QM, kterými je možné přidávat další funkce a schopnosti do kompatibilních NASů. Přes PCI-E konektor je možné připojit další flashová úložiště, rozšiřující 10 Gb síťové karty, bezdrátové síťové karty, USB karty a mnoho dalšího. V příštím článku se povíváme, jak zapojení takovéhoto rozšiřovacího modulu probíhá.

Instalace disků do NASu je velmi snadná. V tomto případě se zde opět nachází systém předního vkládání disků po odstranění krycího panelu. Pro 3,5″ disky je k dispozici rychlá bezšroubková montáž. V případě instalace 2,5″ SSD/HDD disků je třeba přichycení do rámečků za pomocí klasických diskových šroubků. Po nainstalování disků je zbylý proces velmi snadný, po zapojení do sítě a připojení NASu k internetu je připravený k použití. V tento moment na řadu přichází zrychlený postup nastavení a inicializace NASu, který jsme popisovali v tomto článku.

QNAP TS-251B FB

Související články

Dnes nejčtenější

.