Zavřít reklamu

Ačkoliv je záznam zvuku na iPhonech a iPadech velmi kvalitní, jeho úroveň se dá pomocí speciálního příslušenství ještě výrazně zvýšit. Díky tomu si pak můžete užít vaše videozáznamy či audiozáznamy o poznání více, jelikož vás zvuk dokáže pohltit mnohem lépe a vnese vás přímo do centra dění. V dnešní recenzi si proto na jedno takové příslušenství posvítíme. Firma DISK Multimedia, s.r.o nám totiž na recenzi zapůjčila směrový mikrofon z řady VideoMic od RØDE. Pojďme si na něj tedy společně posvítit. 

Balení a zpracování

Mikrofon k vám dorazí v pěkné bílé krabičce, na které naleznete krom brandingů a vyobrazení produktu i certifikaci MFi, která mikrofonu zaručuje bezproblémový chod ve spojeni s iPhonem či iPadem. Po otevření krabičky se pak můžete těšit na samotný mikrofon, windshield nebo chcete-li mrtvou kočku, nástavec pro stabilnější uchycení mikrofonu na iPhone či iPad a samozřejmě manuály. Ty ale potřebovat nebudete. Vzhledem k velmi jednoduchému zpracování vám totiž bude ihned jasné, jak přesně mikrofon používat.

Když jsem si vzal mikrofon poprvé do ruky, velmi mě potěšilo jeho zpracování. To je totiž už na první pohled skutečně precizní a produkt díky němu působí velmi kvalitně. Jeho tělo je vyrobeno z černého kovu, díky čemuž se nemusíte obávat případného poškození například při pádu. Mřížky v hlavici mikrofonu jsou pak klasicky ve stříbrné, díky čemuž si užijete bez nasazení mrtvé kočky perfektní barevný kontrast. Na zadní straně naleznete 3,5 mm jack pro sluchátka, ve kterých po připojení slyšíte vše, co mikrofon zaznamenává. Spodek pak zdobí Lightning konektor, který složí k připojení do jablečného zařízení. U toho mě osobně velmi potěšil červený plast v místě styku mikrofonu a iPhonu, který mimo jiné zamezuje vibracím či případnému odření, ke kterému by právě při upuštění telefonu mohlo dojít. Na mikrofonu je tedy zkrátka vidět, že si s ním výrobce opravdu vyhrál. Jelikož se však jedná o výrobek pocházející z Austrálie a nikoliv z Číny, není se příliš čemu divit. 

Co se týká váhy mikrofonu, i ta je velmi příjemná. Díky 28 gramům jej totiž neucítíte jak v kapse či brašně, tak ani při připnutí k telefonu či tabletu. Mikrofon je i po stránce rozměrů velmi kompaktní a práce s ním je velmi příjemná skutečně všude. Nemusíte se tak obávat toho, že by vám z iPhonu rázem udělal nekompaktní monstrum, se kterým zaznamenáte jen určité záběry. Využitelnost je tedy po této stránce skutečně skvělá. Pokud by vás pak zajímaly další technické parametry, výrobce u tohoto směrového mikrofonu udává frekvenční rozsah 20Hz až 20khz, odstup signál/šum 74,5 dB a ekvivalentní šum 19,5 dBA SPL. Většinu z vás však nejspíš zajímá daleko více zvukový záznam v praxi. Pusťme se tedy na jeho zhodnocení. 

Záznam zvuku

Perfektní zpracování sice člověka potěší, u mikrofonu je však jednoznačně nejdůležitějším prvkem záznam zvuku. Na ten jsem se ve svých testech důkladně zaměřil a mohu s klidným svědomím říci, že mi mikrofon z řady VideoMic od RØDE skutečně vyrazil dech. V kvalitě záznamu totiž strčí pohodlně do kapsy i nejnovější iPhony. Osobně jsem jej testoval na nedávno vydaném iPhonu XS, který má sám o sobě mikrofon velmi kvalitní a zaznamenaný zvuk přes něj patří mezi jablečnými zařízeními mezi naprostou špičku. Když jsem jej však porovnával se zvukovými záznamy pořízenými přes mikrofon od Rode, iPhone poměrně výrazně ztrácel. Zvuk zaznamenaný externím mikrofonem bych obecně popsal jako daleko živější a přirozenější, přičemž v porovnání s ním zní ten z iPhonu lehce “plechově”, méně přirozeně a celkově méně kvalitněji. Tím však nechci v žádném případě říci, že iPhone zaznamenává zvuk špatně – ba naopak. To jen mikrofon od RØDE posunul úroveň zvukového záznamu o stupínek výš a to jak v případě záznamů krajiny či zvířat, tak i mluveného slova či zpěvu. 

Parádně se mi osvědčila i mrtvá kočka, která je mimochodem zpracována skutečně velmi kvalitně a je na ní vidět, že se při její výrobě dbalo i na ty nejmenší detaily. Zatímco při záznamu videa na jednom větrném kopci byl zvuk z iPhonu téměř nepoužitelný, protože se do něj opíraly poryvy větru, externí mikrofon s nasazenou mrtvou kočkou neměl se záznamem zvuku téměř žádný problém. Jasně, když se do mě opřel vítr vší silou, drobné zasvištění v záznamu slyšet bylo. To se ale dá v porovnání s mikrofonem iPhonu hodit bez problému za hlavu – v jeho případě byste totiž při následném přehrávání neslyšeli drobné zasvištění, ale zvuky trhající uši. 

Pokud jsem mluvil u nejnovějšího iPhonu o poměrně výrazném zvukovém rozdílu, u iPhonů starších se setkáte s rozdílem o poznání větším. Několik testů jsem totiž provedl i na čtyři roky starém iPhonu 6, jehož záznam zvuku je v porovnání s externím mikrofonem ještě hrozivější. Všechny neduhy, které jsem vyčetl iPhonu XS v předchozím odstavci, jsou totiž u starších iPhonů při porovnání ještě daleko výraznější a nákup podobného příslušenství, které záznam zvuku vylepší, tu tak dává ještě větší smysl, než u nejnovějších modelů. Konkrétně u iPhonu 6 si totiž můžete nechat o živém, plném a přirozeném zvuku, kterým se chlubí mikrofon od RØDE, jen zdát.

Mikrofon má i velmi slušný dosah, díky čemuž není problém zaznamenat tišší zvuky například z dálky. Jelikož se jedná o směrový mikrofon, můžete se zaměřit na záznam jen určitého zvuku z jednoho směru, čímž se iPhone, který snímá zvuk z celého okolí, chlubit rozhodně nemůže. Pokud se do záznamu takovýchto zvuků pustíte, doporučil bych k mikrofonu připojit sluchátka, díky kterým uslyšíte vše, co mikrofon právě zaznamenává. Tuto možnost ocení především filmaři využívající iPhony k natáčení svých snímků či hudebníci, kteří se potřebují při záznamu zvuku na iPhone důkladně slyšet. Pěkným bonusem je pak i to, že přes mikrofon lze přehrávat do sluchátek hudba z telefonu, což ocení především ti z nás, kteří nejsou zvyklí nosit ke svým sluchátkům adaptér 3,5 mm jack/ Lightning. 

Velmi kladně ale musím zhodnotit už samotné připojení mikrofonu k zařízení. Jediné, co musíte udělat, je totiž jen zastrčit jeho Lightning do zdířky ve vašem iPhonu a mikrofon už dále udělá vše za vás. Nejsou potřeba žádné aplikace třetích stran či povolování různých věcí v nastavení. Zkrátka jen zastrčíte a můžete začít pracovat.

Zvukové porovnání si můžete poslechnout v tomto krátkém testovacím videu (pro lepší porovnání zvuků doporučuji použít při přehrávání sluchátka):

Abych však jen nechválil, je tu jedna malá drobnost, která mě u mikrofonu lehce zklamala. Pokud se jej totiž rozhodnete využívat i s výše zmíněným nástavcem pro stabilnější připevnění k iPhonu, budete se u iPhonů X, XS, XS Max a XR potýkat se zhoršením ovládáním. Kvůli dvěma výčnělkům na něm se totiž budete hůře dostávat ke spodní ovládací liště, jelikož bude přímo v oblouku mezi těmito výčnělky. Při troše šikovnosti se však dá i tohle natrénovat. S podobnou věcí se pak setkáte i v případě, že mikrofon otočíte tak, aby snímal vše před displejem – tudíž například záznam na přední kameru. I zde totiž bude přístup ke spodní ovládací liště o něco obtížnější. Opět však musím konstatovat, že při troše cviku se dá toto drobné omezení bez problému přežít – tím spíš, když vám zajistí o poznání kvalitnější zvuk. 

Resumé

Hodnocení mikrofonu VideoMic Me-L od RØDE je pro mě po několika dnech velmi jednoduché. Pokud jste vášnivými kameramany, reportéry, zpěváky či zkrátka lidmi, kteří mají rádi kvalitně zaznamenaný zvuk, je pro vás tento produkt jasnou volbou. Záznam zvuku totiž posune skutečně na výrazně vyšší úroveň. Například 4K video při 60 fps, které nové iPhony zvládají natáčet, se hned sleduje s lepším zvukem lépe. I zpěváci, kteří se jsou zvyklí nahrávat právě přes telefon, však budou skutečně nadšení. Za poměrně málo peněz totiž dostanou spoustu muziky, která jim může v jejich cestě vzhůru výrazně pomoci. Koupě tohoto příslušenství se tedy rozhodně obávat nemusíte. Vaše očekávání totiž mnohonásobně překoná. 

nahledovka rode

Dnes nejčtenější

.