Zavřít reklamu

Letošní iPhony 8 a iPhone X jsou prvními telefony od Applu, které se chlubí bezdrátovým nabíjením. Pro někoho se jedná o zbytečnost navíc, jiní ji naopak nadmíru ocení a budou ji používat každou možnou chvíli, třeba ve svém autě nebo na pracovním stole. Menší nevýhodou však zůstává, že pro využití bezdrátového nabíjení je potřeba si dokoupit i příslušnou podložku. Apple na svých stránkách nabízí dvě vhodná řešení, jejich cena ale není zrovna nejnižší. Nicméně existují i levnější a v některých případech i praktičtější bezdrátové nabíječky a právě na jednu takovou se dnes podíváme – Spigen Essential F301W.

Společnost Spigen vsadila na kompaktnost, protože její podložka Essential F301W je skutečně skladná (80 x 80 x 13,5 mm) a hlavně lehká (56 gramů). Essential F301W je kompletně z plastu, který má na vrchu matnou úpravu s gumovým výstupkem, aby se nepoškrábalo tělo telefonu. Podobně je i na spodku protiskluzová podložka, která v praxi funguje skvěle. Na zadní straně pak najdeme micro-USB port pro připojení napájecího kabelu a vpředu se ukrývá dioda, která signalizuje o právě probíhaném bezdrátovém dobíjení.

Velkou výhodou podložky je podpora rychlého bezdrátového nabíjení, které začal Apple u nových iPhonů s příchodem iOS 11.2 nedávno podporovat. Konkrétně její výkon dosahuje na 13,5 W (tedy 9 V při proudu 1,5 A). Osmičkovým a desítkovému iPhonu ale zatím stačí výkon téměř poloviční, konkrétně 7,5 W, tudíž se Spigen Essential F301W budete připraveni i do budoucna na podporu ještě rychlejší příkonu.

Nicméně, pro využití rychlého bezdrátového nabíjení je potřeba použít i vhodný adaptér do zásuvky. V balení totiž kromě samotné podložky najdete jen micro-USB kabel. Ten je sice dostatečně dlouhý (150 cm), chybí k němu ale adaptér. Je tak potřeba použít vlastní, bohužel nemůžete sáhnout po jen tak ledajakém. Abyste využili rychlé bezdrátové nabíjení, a celkově aby podložka podávala příslušný výkon i pro standardní nabíjení, musíte použít silnější adaptér. Pro klasické nabíjení (5 W) vám bude stačit 12W iPad nabíječka, nicméně pro maximální využití podložky a jejího rychlého bezdrátového nabíjení je potřeba sáhnout po adaptéru s ještě vyšším výkonem. Vhodný je například tento od Cellularline s dostatečným výkonem 18 W.

Jakmile budete mít ideální adaptér, můžete se pustit do nabíjení. Nicméně vzhledem k omezení ze strany Applu nečekejte žádné zázračné rychlosti. V současnosti je bezdrátové nabíjení iPhonů jen o něco málo rychlejší než s klasickým 5W adaptérem, který Apple k telefonů přibaluje. Rychlost nabíječky jsem osobně otestoval společně s iPhonem X, který jsem nabíjel z 1 % při aktivním Letovém režimu i režimu nízké spotřeby (při 80 % baterie se automaticky vypíná) a ještě jsem ukončil všechny aplikace. Stav baterie jsem kontroloval každou půlhodinu a měření dopadlo následovně:

  • po 0,5 hod. na 27 %
  • po 1 hod. na 46 %
  • po 1,5 hod. na 61 %
  • po 2 hod. na 75 %
  • po 2,5 hod. na 89 %
  • po 3 hod. na 100 %

Pokud tedy chcete malou, lehkou, ale přesto účinnou bezdrátovou nabíječku, která vám dobije iPhone jak nejrychleji je to možné, pak je Spigen Essential F301W naprosto vyhovující. Kromě absence vhodného adaptéru jí nemám co vytknout. V případě, že byste chtěli levnější variantu nebo bezdrátovou nabíječku, která poslouží i jako stojínek (vhodné především pro iPhone X), pak máš Spigen v nabídce ještě další dvě bezdrátové nabíječky, které naleznete zdezde.

  • Bezdrátovou nabíječku Spigen Essential F301W si můžete zakoupit na e-shopu iPouzdro.cz nebo přímo v pražské prodejně iPouzdro.cz – Vyšehradská 27, Praha
ipouzdro prodejna FB
Spigen-Essential-F301W-FB

Související články

Dnes nejčtenější

.