10 zásadních momentů v Apple historii

Historie společnosti Apple je plná zajímavých i převratných okamžiků již od chvíle svého založení. V dnešním článku si připomeneme deset momentů, které hrály v dějinách jablečné společnosti významnou roli.

Počátek

Steve Jobs byl jedenadvacetiletý mladík, který opustil vysokoškolská studia a žil se svými rodiči v kalifornském Los Altos. Se svým přítelem Stevem Wozniakem a Ronaldem Waynem začali pracovat na zárodku společnosti, která je v současnosti jedním z největších technologických gigantů.

Jobs a Wayne pracovali ve společnosti Atari, tehdy šestadvacetiletých Wozniak pracoval pro společnost Hewlett – Packard. Dnes snad již všichni vědí, že Apple byl založen na Apríla roku 1976. Cesta z garáže na světový technologický trh byla ale dlouhá.

Přichází Apple I

První počítač z produkce společnosti Apple působí z dnešního pohledu jako vskutku historický kousek. Byl sestaven Stevem Jobsem a Stevem Wozniakem. Původně se jednalo o DIY sestavu, určenou skutečným nadšencům. Prodával se za legendární cenu 666,66 dolarů, ta však se satanismem nijak nesouvisela.

V prodejně Byte Shop se tehdy prodalo přes 200 kusů počítače Apple I. V roce 1999 se tento model umístil na první příčce žebříčků nejoblíbenějších sběratelských počítačů všech dob.

Úsvit Macu

Steve Jobs představil počítač Macintosh 24. ledna 1984. Se svou tehdejší prodejní cenou 2 495 dolarů se Macintosh stal prvním dostupným počítačem, nabízejícím grafické uživatelské rozhraní s intuitivním rozložením ikonek a složek.

S uvedením Macintoshe na trh je spojený i legendární televizní spot „1984“, režírovaný Ridleym Scottem, který je i dnes považován za jednu z nejkultovnějších reklam.

Návrat Steva Jobse

„Tehdy byl zcela nekontrolovatelný,“ vysvětloval jeden z prvních zaměstnanců Applu, proč byl v roce 1985 odhlasován odchod Steva Jobse z firmy. S Jobsem posléze odmítl spolupracovat i John Sculley ze společnosti Pepsi, který se kdysi k Applu připojil. Byl to právě Scully, kdo na schůzi, konané 11. dubna 1985, přednesl návrh na uvolnění Jobse z vedoucího postu divize Macintosh.

Jobs se po odchodu z jablečné společnosti velice rychle postavil na vlastní nohy a odstartoval činnost technologické společnosti NeXT. V roce 1996 přišel zvrat – Jobs prodal společnost NeXT Applu a v říjnu 1997 byl jmenován dočasným generálním ředitelem. V plné síle se vrhl na reorganizaci společnosti, dal stopku řadě rozjetých projektů a pomohl vzkřísit skomírající společnost. Symbolem Stevova návratu a obratu k lepšímu se stala kampaň Think Different.

Krásné nové stroje

V roce 1998 byl představen iMac. Kromě neobvyklého designu se pyšnil i neuvěřitelně snadným nastavením a možnostmi přenášení. iMacy se rychle staly symbolem krásného, relativně dostupného počítače „pro každého“. A počítačem, po kterém každý toužil.

První iMac měly na svou dobu neobvyklý, zaoblený tvar, hned několik barevných variant včetně speciálních limitovaných edicí a průsvitný design, který byl dílem návrháře Jonathana Iveho.

Podívejte se na pestrobarevnou reklamu na iMac:

iPod mánie

„Nápověda: Není to Mac“ – touto větou uvedl Apple v říjnu roku 2001 svou pozvánku na představení svého nejnovějšího produktu s názvem iPod. Mánii, která následovala, si v té době asi uměl představit jen málokdo. Apple již v minulosti vydal pár „nepočítačových“ produktů, jako byla třeba konzole Pippin, Macintosh TV nebo PDA eMate, které se nesetkaly s příliš dobrými ohlasy.

iPod byl ale kategorií sama pro sebe. Přenosný přehrávač s inovativním rozhraním, originálním designem a na svou dobu úctyhodnou kapacitou úložiště se rychle stal velkým hitem mezi uživateli. „Celá vaše hudební knihovna se vejde do vaší kapsy,“ říkal s o iPodu s oblibou Steve Jobs.

Vydání iPodu doprovázely roztančené reklamy s chytlavým hudebním doprovodem i atraktivní kampaň v tisku a dalších médiích. Od vydání prvního iPodu se po celém světě prodaly stovky milionů kusů tohoto revolučního přehrávače, který, ač nebyl prvním přenosným přehrávačem na světě, se jistě zapsal do paměti většiny lidí jako ten nejlepší.

Vydání Mac OS X

Steve Jobs přinesl po svém návratu ze společnosti NeXT do Applu ještě jednu podstatnou novinkou – nápad na nový operační systém pro počítače Mac OS X. Jeho první verze s kódovým označením „Cheetah“ byla vydána v roce 2001. Systém měl neuvěřitelně intuitivní ovládání, krásné rozhraní s názvem „Aqua“ a vyznačoval se neobvyklou stabilitou. Byl to právě operační systém, který pomohl Applu přetáhnout na svou stranu spoustu nespokojených uživatelů PC.

Podívejte se na video od Computer Clan o prvním OS X:

 

Sláva stahování

V roce 2003, tedy dva roky poté, co byla zrušena síť Napster kvůli porušování autorských práv, spustil Apple svůj iTunes store. Zde si mohli zájemci stáhnout hudbu zcela legálně za cenu 99 centů za skladbu. Nabídka iTunes byla již od počátku poměrně široká a neustále se rozrůstala. Jen v průběhu prvního týdne svého provozu prodala služba iTunes jeden milion skladeb, po jednom roce to bylo více než 59 milionů.

Steve Jobs představuje iTunes Music Store:

 

Legendární „Tři v jednom“

Po obrovském úspěchu iPodu začali odborníci i veřejnost spekulovat o tom, zda se společnost Apple pustí i do vod trhu se smartphony. Debaty byly ukončeny v lednu 2007, kdy Steve Jobs oznámil světu vydání iPodu se širokoúhlou obrazovkou, mobilního komunikátoru a internetového prohlížeče v jednom – iPhonu.

Přestože původní iPhone postrádal některé funkce, kterými se mohly chlubit konkurenční smartphony, získal si rychle velkou oblibu.

Reklama „Hello“ a další:

iPad

Když Steve Jobs představil 27. ledna 2010 iPad, řada lidí nad tím mávla rukou – považovala ho prostě za přerostlý iPhone. Svým způsobem měli pravdu, až na jednu věc: přerostlý iPhone byl přesně to, po čem spousta lidí toužila. Tablet od Applu se rychle stal jedním z nejrychleji prodávanějších produktů vůbec a odstartoval kromě jiného také epidemii vydávání speciálních edicí řady digitálních publikací pro iPad.

Na vlně iPadu se pokusilo svézt několik konkurenčních výrobců, iPadu se však nevyrovnali. I přes nedávné potíže zůstává iPad i nadále jedním z nejoblíbenějších tabletů.

Steve Jobs představuje iPad:

Apple Headquarters fb

|
8
Leitz

Diskuze

  Dobrý večer,

  Chápu, že tento web je o „jablečnostech“, ale když už ho vychvalujete do nebe, srovnání iPadu a jiných konkurentů, kteří se „svezli“ na vlně jablíčka by jste mohla trochu konkretizovat. Apple byl v začátcích opravdu inovativní, ale posledních několik let jaksi zaostává. Ne co se týče ceny, ta je mírně vyšší (samozřejmě „mírně“ v jiných zemích, ČR přirážka 20%) než konkurenční platformy, ale v technologii. Jediné, v čem je Apple opravdu napřed, je konektivita a vyšší odladěnost systému. Od smrti pana Jobse, se Apple snaží dotáhnout již „starší“ technologie k dokonalosti, ale k čemu? Je doba trendů a vynálezů, tudíž, kdo dřív přijde… Apple má své ziskové prostředky hlavně kvůli USA, kde na JablkoOS mňouká kočka i na parapetu, tudíž tam bude technologie stará 6 let, renovovaná od Apple technologický zázrak, ale tím to tak končí.

  Nový iPhone (8, 0, X, edition, dildo ???) bude inovativní opět v tom, že se jedná o „interní“ krok vpřed. Ale opět to bude jen posun starší technologie.
  Bohužel funkce, které iPhone bude nabízet ve své rodné zemi, bude opět použitelný jen pro 80% kupujících, kromě naši úžasné EU.

  Sám mám iPhone a AW2, kvůli již zmíněné konektivitě a odladěnosti, ale to je vše. K čemu iPad, který nenabízí nic nového? K čemu Mac, když je to „JEN“ notebook?

  A teď, prosím, pusťte se do mě 🙂

  Reagovat

  K čemu Mac, když je to jen notebook? Strávil jsem řadu krušných let na Windows a nějaký čas mě i bavili ty neustálé defragmentace, čištění registru, antiviry, také přeinstalace celého systému maximálně jednou za dva roky, hledání nejlepší a nejvyší konfigurace komponentů s vidinou, že s tim novým procesorem a s tou vysokou ram už to snad bude hladce fungovat. A to nemluvím o story zvané aktualizace. Ale nic! A přitom stačila jen jedna malá drobnost, koupil jsem si ten nejlevnější a nejobyčejněší a nejméně vybavený MacBook Air s konfigurací, kterou jsem měl u Windows tak pět let předtím.
  Teď už řeším jen jedinnou věc, štve mě, že po pěti letech stále funguje jako první den a že už bych chtěl novej notebook . Ale tak proč ne, koupil jsem si novej MacBook jen tak pro radost. 🙂
  Nebudu se tu rozepisovat o každém produktu do detailu, nicméně podobný příběh jsem měl s tabletem, mobilem, MP3 a dokonce i routerem. Tak já nevím, mě za to ten jednodušší život stojí…

  Reagovat

  Za prvé, napsal jsem „JEN“ notebook, nenapsal jsem notebook jako každý jiný windows. Chápu že pro některé je Mac lepší než jiný počítač, právě proto píši o odladěnosti a konektivitě. Pokud s Macem pracujete, věřím, že Vám jistě přinese užitek, ale upřímně, kolik % uživatelů v ČR má Mac opravdu kvůli práci? 🙂

  No, kdo mluví o práci. Ano, i na něm pracuji, ale mám ho jako jedinný počítač a dělám na něm vše co je třeba. Právě, že na ty věci okolo je stokrát lepší, než kterýkoliv jiný „JEN“ notebook. 🙂

  Reagovat

  Cele se mi to číst už pak nechtělo, když jsem si přečetl o garáži….což není pravda, co se tyče vzniku.
  A aspoň to po sobě čtete: „tehdy šestadvacetiletých Wozniak pracoval“

  Reagovat

  Cesta z garáže na světový technologický trh byla ale dlouhá. – co prosím na této podotýkám jediné větě o garáži není pravda? Společnost Apple nikdy nebyla v garáži? To je velmi zajímavé protože podle oficiální biografie pana Jobse, schváleného filmu a dle tisíců dokumentů ano. Tak prosím jak to tedy je? vysvětlete to hloupému lidstvu. Díky

  Reagovat

  LUCKYYY: přiedně je o článek o tom, jaké převratné momenty v historii společnosti Apple byly, takže vůbec nechápu vaše stesky ohledně toho, že v posledních letech nepřichází firma s ničím inovativním. Co se týče té přirážky, tak byste už dávno mohl vědět, že ceny proti Spojeným Státům jsou na první pohled vyšší, ale to proto, že tam jsou většinou uváděny bez daní. Když připočtete the clo a DPH, tak se dostanete o těch 20 až 30 procent ýíš. Ale to dnes ví i pětileté dítě.

  Dále, pokud si myslíte, že výdělky Apple jsou jen díky Spojeným Státům, tak vůbec nic nevíte o světě a byznysu. Mohu si o společnosti myslet, co chci, ale je fakt, že slaví úspěch úplně všude ve světě.

  Jinak se mi moc líbí, že jste nové telefony iPhone ještě vůbec neviděl, tak jako ostatní, ale už přesně víte, že to prakticky žádné inovace nebude. Jestli čekáte, že Apple přijde každý rok, nebo dva, s něčím, co změní svět, tak to se šeredně pletete. Tak to prostě není. A ani nemůže být, což většina uživatelů chápe, používají co? Používají mozek!

  Na závěr jedna věc: pro vás je tablet třeba zbytečnost, ale pro spoustu lidí je to výborná věc. Pro mě je to perfektní, hrozně moc mi pomohl, možná víc než samotný chytrý telefon.

  Reagovat

  Zdravím všechny, musm říct, že samozřejmě i mě napadá posledních pár let, že Apple už tolik inovací nepřináší, ale je to asi hlavně o té odladěnosti, jak tu padlo. Ta sice taky občas pokulhává (já si prvního maca koupil, když byl snow leopard a od té doby už to jde spíš z kopce), ale co si budeme povídat, desítky šly tak moc z kopce, že Apple je na tom furt naprosto luxusně. A linux nemá prostě dostatečnou slu, aby se prosadil. V práci teď musím instalovat počítače s desítkama a je to naprosté utrpení. Furt něco řeším, furt je něco špatně. Mac bylo pro mě před šesti lety vysvobození a to i přesto, že mám poměrně dost špatný zrak a tak jsem se toho hodně bál a koupil jsem si ho vlastně dřív než svůj první iPhone, ale pak jsem pochopil, že produkty od Applu jsou natolik intuitivní a navíc přístupné pro lidi, kteří to potřebují, že díky tomu jsem schopen zvládat jakoukoli práci stejně rychle jako kdokoli jiný. To bych o Windows říct nemohl. Poslední rozumný byly xp a potom ještě sedmičky. Pak už katastrofa.

  Tolik za mě. Apple není dokonalej, ale v současn době je to to nejlepší, a pokud něco nepodělají, budou ještě pěkně dlouho.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz