Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Rád bych viděl nějaké čísla když čtu článek o ceně, daních, nákladech a td. Mně to příjde jako kdyby tam chtěl prorazit Mercedes a vyráběl tam levnější A, ale stále za cenu 10x vyšší než ojetá TATA což je volba 80% populace ne? BTW: výrobní cena iPhonů 4567 byla kolem 180$ pokud vím. Tam jsou zahrnuty ty daně a cla? Neví někdo kolik to dělá? Prý to je důvod proč se u nás vyrábí hyundai, bylo by efektivnější vyrobit je v korei nebo číně, dát na kapotu folii a dovézt je kilometr dlouhým vlakem. Ale dovezou motory, palubky rovné plechy, různé díly z číny v kontejnerech a tady se to zohýbá, posváří, sešroubuje, nastříká,…. Kdyby sem do EU to auto dovezli hotové, vztahují se na to jiné cla a daně.

  Myslím, že obecně tyto velké společnosti to mají hodně dobře spočítané a každé jejich rozhodnutí je podloženo stovkami analýz a ekonomických studií. Nic na tom nezmění tato diskuze.
  Jako vždy jim jde až na prvním místě o finance.

  Myslím, že v té „nové politice Indie“ budou zahrnuty nějaké investiční pobídky, kam mohou patřit např. daňové prázdniny, nedaněné komponenty zmíněné v tomto článku taktéž, což by pak odpovídalo tomu, proč hodlají telefony vyrábět levněji. V krátkém období by to pomohlo oběma stranám, ale v dlouhém období by to mohlo mít fatální následky…

  Stejně je to s tím Hyundayem, prostě ČR nabídla nejlepší podmínky z „výběrového řízení“ a proto postavili továrnu zde, ČR je ráda, že sem tečou PZI a oni, jsou spokojeni, že mají 10 let daňové prázdniny a mnoho dalšího, pak nejspíš odejdou. Dále se pravděpodobně chtěli zaměřit na export aut ve velkém na evropský trh. ČR je člen EU a v rámci členských zemí se neplatí cla a co se týče daní a vývozu do 3. zemí, pak dojde ke zdanění až v zemi pořizovatele zboží.

  S tím rozdílem mezi sazbou u komponentů a hotového výrobku si myslím, že komponenty budou mít nižší sazbu, nemluvě pak už o přidané hodnotě u hotového výrobku. Přesná čísla neznám, tak hluboce jsem se tím nikdy nezabývala, ale všechno vychází ze Smlouvy o fungování EU, takže tam to určitě bude…

Vložte vlastní komentář

celý text