Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Tesla je tam kde je lebo ponukla alternativu luďom ktorí sú už dlhodobo frustrovaní z pouzivania technologie starej 120 rokov. Dnes mame rok 2017 a stale spalujeme tekuté fosílie, myslim si, ze je na case uz prist s niecim novym. Tesla to „nove“ este nie je, ale je to jeho ochutnavka na ktoru uz mnohí čakali.

  Nejsem ekonom, ale myslím že jsou ztrátoví i proto, že všude možně staví superchargery a hodně vyvíjejí (a jde jim to, i šéf VW řekl že jsou 5-7 let před nimi). Ostatní automobilky by taky nebyly výdělečné kdyby si musely stavět stanice na CNG, vodík nebo podobně. Spokojenost s jejich auty je obrovská, přestává to být UFO, můj švagr se projel s modelem S a chce to namísto Audi A5, žádný technologický nadšenec to není. Jsou už Tesly co mají najeté 100 000 mil a přišly jen o 7% kapacity svých bateríí, to ale dělá každé auto, nezmenší se nádrž ale žere více. Samotná výroba aut se vyplatí, ale zatím investují do sebe a patří jim jejich „čerpací stanice“ na kterých si můžou určovat cenu. Až někdo nahoře řekne „A dost už vydělávejte“, budou jen vyrábět auta, prodávat solární střechy s baterkama, za rok udělají facelift… Zanedlouho těch aut bude víc a ta jejich schopnost regulovat cenu rychlonabíječky (nezbytná k cestování) bude mít stále větší váhu, je tam obrovský prostor, momentálně jezdit na elektřinu je jako by vám auto žralo 2-3l na 100km. Další věc je servis, žádná výměna oleje, olejového filtru, oleje v převodovce, diferenciálech, chladící kapaliny, katalyzátoru, není tam výfuk který by zreznul, není tam spojka, dvouhmotový setrvačník, brzdy vydrží 5x déle…. v Tesle všechno zkontrolují, dolijou vodu do ostřikovačů a jedete domů. Kolik za to můžou chtít? + Vyrobit baterie co uskladní 1 kWh v roce 2005 stálo 1400$ v roce 2015 to bylo 250$, někdy jsou tuny bateríí od Tesly už levnější než dělat přečerpávací elektrárny i když se počítá s jejich výměnou. Můj názor tedy je, že mají skutečný potenciál.
  Přihodím ještě teorii, rozmach elektromobilů, solárních elektráren a baterií sníží důležitost ropy. To se bude spoustě lidem líbit a spoustě ne, tohle bych sledoval :-D

  Jen bych k tomu přidal pár komentářů:
  1. Sám jsem v tom neseděl, ale názory lidí, kteří v tom seděli nezřídka tak nadšené nejsou. Zejména se moc hezky nemluví o kvalitě dílenského zpracování ve srovnání se stejně drahými běžnými auty. To se ale nepochybně časem vychytá.
  2. Do nějakého skutečného rozšíření mají elektromobily ještě zatraceně daleko,zejména kvůli chybějící infrastruktuře. Je otázka, zda se vůbec někdy podaří (zda je to vůbec ekonomicky a technicky možné) vybudovat infrastrukturu, se kterou budou mít elektromobily stejnou flexibilitu jako současná auta.
  3. Náklady na provoz elektromobilů časem nesporně porostou. Zatím jsou elektromobily a vše kolem nich masivně dotované (přímo i nepřímo). Jakmile ale dojde na to, že by jich mělo být opravdu mnoho, tak zásadně klesnou státní příjmy ze spotřební daně za paliva a nemám pochyby, že nejpozději v tento moment dotace skončí a přijdou spotřební daně na elektřinu pro elektromobily. Teprve tehdy bude mít smysl srovnávat ekonomickou výhodnost s tradičními auty.
  4. Informace o uskladňování energie jsou zajímavé, ale zajímavé by bylo i dodat, pro jaké objemy energie to je vůbec možné realizovat a jaký prostor to zabere. Uskladnit 1 kWh je sice pěkné, ale energetickou soustavu to nevytrhne.
  5. Zatím jsem nikde neviděl seriózní informace o tom, kolik peněz je potřeba ke zpracování vyřazených baterií z jednoho elektromobilu jako je třeba Tesla S a kolik a jakého nezpracovatelného odpadu potom zbude. Bylo by zajímavé to dát do srovnání.
  6. Nejsem odborník na elektromobily, ale jsem toho názoru, že diferenciál a spousta dalších ústrojí obsahujících olej v nich stále je :-)

  Nechci, aby to vyznělo zcela negativisticky, ale štve mě, že kolem elektromobilů se mluví jen o tom hezkém a stinné stránky se zcela pomíjejí.

  Ten komentář měl říct proč si myslím že Tesla nekrachne, né proč jsou elektromobily super. Ale poďme si povídat o autech :-D to já rád.
  1. Viděl jsem i negativní recenzi na interiér nového BMW řady 5… že tam vrzala zásuvka a moc se to zaprašovalo.. Více bych se držel té spokojenosti zákazníků, navíc se to srovnává se stejně drahými auty ale během 200 000 km je Tesla za 2 miliony jak auto za 1,5 jenom na palivu.
  2. Ve Francii za rok 2016 byly 3% nových aut elektrické. Může za to hodně Renault Zoe, je levný a použitelný, taková nová generace Leafu. To zlevňování půjde dál až nebudou potřeba žádné dotace. Průměrné stáří auta v česku je 14 let, pro srovnání průměrný věk člověka je asi 35, ta obmněna bude trvat desetiletí, nemějte strach z blackoutu. Chybějící infrastruktura? Elektrická síť už je. Není potřeba 100 kW na jedno auto, superchargery mají své baterie a když nemají frmol mohou jet jen na noční proud nebo se přidá trocha soláru…. Většina nabíjení ale bude doma a tam taky využijete levnější proud, obzvláště jestli bude elektřina drahnout. Vygooglil jsem spotřebu elektřiny na hlavu v česku a vždycky rostla (v roce 89 je žlábek) ale poslední asi 3 roky mírně klesá. Tohle bude OK.
  3. Je to tak, za těch 10-20 let,… co se stane s neobnovitelnou ropou ale nikdo s jistotou neřekne.
  4. Málo málo, jsou to takové bedny asi 1x1x2 metry s rozestupy a hasícími systémy které uchovají megawatty, dělá se to tak, ať to dává energii 3 dny bez slunce větru čehokoliv, v nejhorším se uhelná elektrárna dokáže uvést do chodu za 12 hodin, u nás by šlo jen o zvýšení výkonu což je rychlejší. Přihodím ňáké videa, je to fakt zajímavé :)
  5. Recyklace li-ion baterií bude určo levnější než dělat nové to je hlavní. Ale dobrá poznámka. No na výrobu auta se dnes spotřebuje 2x méně energie než před 15 lety (říká škodovka). Ale na výrobu průměrného elektromobilu je to o 40-100% více (info z více článků co se neshodují). Jenže koukněte co je kolem té Tesly solárních panelů, Hyundai v Nošovicích jede na uhelnou z 90+%.
  6. Diferenciál tam asi bude pravda, převodovka ale ne když má záběr na 0 otáček a točí s klidem 14 000. I v motoru by mělo být něco na mazání, ale podle všeho se nemění. Možná suchá ložiska? No jinde mě nenapadá kde by měl být olej. Leda chladící kapalina do klimy. Ten servis levnější a jednodušší je a bude, za posledních 10 let se k turbu přidal filtr pevných částic, ad blue a zákaz starých aut v některých městech. Elektřina zdraží ale tohle zůstane.
  Stinné stránky se vůbec neopomíjejí, já mám například opačný pocit. Viděl jsem hodně záporných článků. To se časem uklepe.

  Dobré nedělní dopoledne, i já bych rád přispěl svou troškou do mlýna.
  Na firmě Tesla a panu Muskovi je mi velmi sympatické, že se snaží o výrobu našich plechových miláčků, kteří by byli pro přírodu příjemnější než ty stávající. V automobilu značky Tesla jsem najel několik stovek kilometrů a upřímně, byl jsem nadšen. Jízdní parametry a jízdní vlastnosti jsou na špičkové úrovni a stávající lídři automobilového průmyslu jim mohou jen tiše závidět.
  Otázkou je, proč je značka Tesla tolik podceňovaná a na automobilovém trhu i dehonestovaná? Nebude to lobováním našich a světových olejářských a petrolejářských firem? Vždyť pokud by se masově rozmohla výroba elektromobilů, a to nemyslím hybridní techniku, tak tyto společnosti přijdou o svůj vliv a hlavně finanční zisky.
  K samotné značce Tesla a k tomu co píše autor článku o pomalosti reakce na potřeby zákazníků.
  Musím konstatovat, i vzhledem k tomu, že jsme na stránkách – letem světem Applem, že jsem zarytý applista, a to nejen telefonem a tabletem, ale spoustou dalších produktů. V této návaznosti se ptám – je apple opravdu tak skvělým a rychle reagující na potřeby svých zákazníků??? V posledních letech mi to připadá, že dobíhá své konkurenty a né že jim utíká. Jen namátkou. Máte pocit, že Siri po tolika letech umí česky? Námi haněný Samsung a ostatní telefony se systémem Android česky umí. V čem je tedy Apple lepší? Je bezpečnější? Ano, je! Je Tesla model S bezpečnější než BMW řady 5? Ano je!
  Otevřeme oči a buďme schopni více přijímat to nové, co by mohlo být v globálním světě pozitivní.

  Dobre dopoledne,

  děkuji za přispění do naši diskuze. Pokud bych měl v souvislosti s různými žabomyšími válkami a reakcí společností na uživatelské požadavky mluvit za sebe, jsem spis skeptický. Ačkoliv jsem fanoušek Applu, některé věci se mi u nej taky nelíbí. Mám z nej občas pocit, ze po nastolení určitého trendu a vytvoření specifické skupiny uživatelů tak trochu zkostnatěl, ostatně jako jiné velké společnosti. Tím zkostnatelnim samozřejmě rychle reakce na potřeby zákazníků umírají. Jenže možná paradoxně právě tato věc znamená i to, ze zákazníci si na to zvyknou taky a mají pocit, ze to jinak proste nejde. Myslím, ze pravě kvůli tomu pak lidé nějaké nové inovace (které například prave Tesla přinese) moc nepřijmou. Pokud ale přijmou, bude to asi chvíli trvat a to je asi ten kamen úrazu o kterém jsem psal ve článku. Nechme se ale překvapit, třeba se pletu.

  Honza123, opravdu máte pocit že asistentka od Google, nebo Microsoftu umí česky? V Praze potkávám Teslu S prakticky každý týden a pokaždé jiný kus, to je skoro až neuvěřitelné, kolik jich tady jezdí. Jsem ekologicky smýšlející ale následující vtip vystihuje současnou situaci dokonale: Víte kde má alektroauto výfuk? V nejbližší hnědouhelné elektrárně.
  Bohužel elektroauta jednoznačně v současnosti ve finále znečištují víc než benzinové. A jen težko to masivní rozšíření změní. Spíš naopak.

  Nehodnotil jsem Google ani Microsoft a ostatně ani Android, šlo jen o to, jak kdo reaguje na potřeby trhu. Máte pravdu, že elektrická energie na dobíjení aut se musí někde vzít, ale a tady je to velké ale. Máme poměrně hodně obnovitelných zdrojů – vítr, voda, sluneční záření…, jak je využíváme? A konečně víte kolik je potřeba té elektrické energie na dobití článků v Tesla S? Váš vtip je bohužel jen vtipem a pokud vím, tak na této bázi aplikují dovozní clo na elektro auta v Singapuru. Nic méně víte co stojí výroba litru benzínu na krakovací jednotce ve srovnání s cenou 1kw/H elektrické energie?
  Nakonec jen jednu poznámku, nejsem ekolog ani zelený fanatik, jsem jen fanda nových technologií….

  Provoz je možná děsně ekologickej – ale DRTIVÁ většina NECHCE vidět že to musí taky někdo vyrobit.
  A tím nemyslím fabriku TESLA v USA tam se to jen kompletuje ale KDE je vyrábí a jak „ekologicky“ suroviny a primární komponenty ???

  Je to jen a jen mediální bublina štědře dotovaná a s ekologií to má pramálo společného jen reklamní slogany ….

  Položil,bych Vám otázku:
  – kupujete si pití ve skle nebo v plastu?
  – jak často měníte automobil?
  – jak často měníte mobilní telefon……. atd.
  Víte kdo na světových burzách kupuje nejvíce železného šrotu a odpadních kovů?
  Je to Čína, která se chová nejekologičtěji, netěší své suroviny, kupuje ty naše. Závěry které z toho plynou si udělejte sám…

  Složitější téma.

  Mnoho lidí na Teslu nadává, že jsou pořád v servisu. Ale je to až tak důležité?

  Tesla skutečně ještě nevidělala ani dolar, ale je to důležité pro rozvoj?

  Úpřímě, taky jsem toho vlastně ještě moc nevydelal, protože všechno jde zpět do investic.

  Jsem skeptik pro stávající formu elektromobily, ale optimista pro elektromobilitu jako takovou.

  V článku je chybně uvedeno, že Tesla se zabývá mj. palivovými články. Je známo, že Elon Musk tuto technologii kategoricky odmítá.
  Teslu vlastním a mohu souhlasit s tím, že na voze je vidět americké slícování dílů karoserie. Bohužel v tom Tesla nikterak nad ostatní americké automobilky nevyčnívá.
  Tím však nedostatky skutečně končí a interiér vozu je již zpracován perfektně.
  Jízdní vlastnosti jsou na tak těžký vůz nadprůměrné a naprosto srovnatelné se stejně drahou evropskou fosilní konkurencí. Jízdní dynamika je už z úplně jiného světa. Jde o návykovou věc, kterou si každý musí sám zkusit, aby to pochopil.
  Nejsem žádný ekoterorista, ostatně vlastním i velmi hezké benzínové auto, ale když někam jedu, nevzpomenu si, že ho vůbec mám.
  Je to jako s Applem. Dokud si to nezkusíte, budete tvrdit, že není nad levnější konkurenci.

  S nadhodnocením Tesly bych to neviděl tak černě. Kapitálově silnější konkurence během pěti let nepostavila ani benzinový, natož elektrický vůz, který by měl srovnatelnou konektivitu a software. Už Teslu sice dohánějí, ale stále ještě její úrovně konkurence nedosáhla.
  A mrzí mě to. Určitě bych raději jezdil krásným a bezchybným elektrickým německým vozem. Bohužel na trhu žádný není. Jen sliby a stále nic.
  A stejně i kdyby už vůz byl, musel bych jezdit jen okolo baráku, protože zatím neexistuje způsob srovnatelně rychlého veřejného dobíjení. I zde jsou to pořád jen sliby.
  Teslu dohonit zavedené automobilky určitě mohou, jen stále nějak nechápu proč to nechtějí udělat. Už to nejspíš ani nejde. Proto bude jednou Tesla dražší než Apple, tedy pokud jí Apple včas nekoupí.

Vložte vlastní komentář

celý text