Zavřít reklamu

Společnost Apple tento týden vydala aktualizaci svého mobilního operačního systému iOS 10.3. Jedná se o poměrně významnou aktualizaci s několika hlavními vylepšeními, která se týkají hlavně Apple Maps, CarPlay a Siri. Jednou z hlavních změn, kterou však mnozí přehlédli, bylo zavedení nového souborového systému – APFS. Může to znít nudně, ale mění to způsob, jakým váš telefon funguje.

K zavedení APFS mělo dojít již před nějakou dobou. iOS využíval souborový systém HFS+, který byl představen v roce 1998. APFS je přímým pokračovatelem systému HFS. Od osmdesátých let, kdy původní systém HFS debutoval, se pochopitelně mnoho změnilo.

Éra mechanických pevných disků, disket a dalších podobných zařízení dávno minula a řadu dnešních počítačů můžete pohodlně přenášet všude s sebou. Systém APFS oznámila společnost Apple na loňském WWDC. Souborový systém APFS je designován pro flash a SSD disky a klade důraz na škálovatelnost. Pracovat může stejně dobře na Apple Watch jako na MacBooku Pro.

Z hlediska bezpečnosti je APFS zcela jiným šálkem kávy. Jeho hlavní devízou je nativní podpora šifrování s podporou snapshotů, díky nimž můžete snadněji obnovit své iOS zařízení. Nový souborový systém také přichází se zcela jiným způsobem kalkulace dostupného úložiště. Výsledkem je fakt, že mnoho uživatelů zaznamenalo nárůst svého využitelného úložiště. Další výhodou APFS je rychlejší čtení a zapisování souborů na a ze systému.

iOS 10.3 fb

Zdroj: TheNextWeb

Dnes nejčtenější

.