Zavřít reklamu

Článek z PCexpress: Věřím, že několika z vás se alespoň jednou stalo, že jste svůj telefon polili nebo utopili. Rad, jak ho zachránit, je nepočítaně. Vysát vodu brčkem, zabalit do papírové utěrky nebo zaručená metoda vložení telefonu do misky s rýží. Kde se trik s rýží vzal a funguje vůbec? To si povíme v dnešním článku.

Mnoho desetiletí se v tropických oblastech používala rýže na ochranu fotografického a filmového vybavení před vlhkostí. V roce 1996 se v rubrice časopisu Yankee, Make It Last: Over 1,000 Ingenious Ways to Extend the Life of Everything You Own (volný překlad – Prodlužte životnost: Více než 1000 důmyslných způsobů, jak prodloužit životnost všeho, co vlastníte), objevila rada autora Earla Proulx: „Pokud berete svůj fotoaparát do teplého a vlhkého podnebí, zabraňte jeho znehodnocení vložením silikagelu (dostupný v obchodech s foto technikou) do obalu, ve kterém budete kompletní vybavení skladovat. V případě nouze jej můžete nahradit neuvařené rýží. “

Již v roce 1946 se dokonce v jednom článku časopisu Popular Photography píše, že podobně jako silikagel může fungovat i čaj, tvrdý hnědý papír a rýže. V článku se však píše i to, že k tomu, aby tato alternativa opravdu fungovala, je třeba použít skutečně velké množství rýže.

Funguje tedy trik s rýží?

V červenci 2007, necelý měsíc poté, co byl iPhone poprvé uveden na trh, člen internetového fóra MacRumors s přezdívkou Jorsuss založil konverzaci s názvem: Můj iPhone skončil ve vodě. Nový telefon mu, totiž, spadl do dřezu s vodou, a tak ho ve snaze zachránit, vložil do kapsy s rýží. Bohužel, rýže nepomohla.

V roce 2014 se portál Gazelle rozhodl skoncovat s pochybnostmi o pohlcování vlhkosti rýží. Realizoval „polo-formální“ test a zjistil, že ze sedmi testovaných ingrediencí, které se běžně nacházejících v každé domácnosti, syrová rýže pohlcovala vlhkost nejméně. Pro zajímavost, na předposledním místě byla podestýlka pro kočky.

Ve stejném roce se společnost TekDry, která se specializuje na opravu mobilních zařízení poškozených vlhkostí, rozhodla profesionálně ověřit trik s rýží. Výsledek byl jednoznačný: „V experimentálních podmínkách se z mobilního telefonu vloženého do rýže odpařilo jen o trochu více vody než z telefonu, který do rýže ponořen nebyl.“

Jak to, že v některých případech rýže opravdu pomohla? Pravděpodobně se jedná o případy, kdy by byl telefon v pořádku i v případě, aniž by byl pár dní naložený v rýži. Proč se i přesto trik s rýží stále šíří? Protože zní dobře, jednoduše a levně.

Co opravdu pomůže?

Jediná účinná ráda, jak zachránit svůj telefon při polití zní: Okamžitě ho vypněte, vyjměte baterku (pokud je to možné) a zaneste odborníkům, kteří si s ním poradí. V žádném případě se ho nepokoušejte zapnout, abyste si otestovali, zda funguje.

utopeny telefon ryze
iPhone rice FB

Související články

Dnes nejčtenější

.