Zavřít reklamu

Návrat legendární Nokie 3310 sledovali minulý týden v neděli snad všichni fanoušci mobilních telefonů. Původem finská společnost, která momentálně patří čínskému gigantovi HMD Global, tak po sedmnácti letech znovu, a za symbolickou částku, nabídla v podstatě nejmilovanější telefon v historii. Nicméně nic není tak růžové, jak na první pohled vypadá a ani Nokia 3310 (2017) není výjimkou. Novinka totiž v některých zemích nebude vůbec fungovat, tedy alespoň co se volání a odesílání SMS týká.

I když většina součástek byla obměněna, tak zařízení stále komunikuje na starých sítích, které využívají i staré frekvence 900 MHz a 1800 MHz. Ty byly ještě před nástupem mobilního internetu využívány pro 2G komunikace jako volání a posílání textových zpráv. Jenže od zmíněných frekvencí se už začíná opouštět a v některých zemích světa už jsou vypnuté úplně. Například v takových Spojených státech nebo v Kanadě si tak z nové Nokie 3310 vůbec nezavoláte.

Společnost sice neoznámila, že bude znovuzrozenou legendu prodávat v USA nebo Kanadě, ale i tak může telefon svému majiteli zkomplikovat život. Vzhledem ke své nízké ceně a skvělé výdrži baterie se z něho stává ideální sekundární telefon. Na cestování ale vhodný nebude, protože po příjezdu do Spojených států nebo k jejich sousedům si na něm může uživatel zahrát tak akorát Snake, síť mu ale fungovat nebude.

V České republice by problém být neměl. Podle gsmweb.cz podporují všichni tuzemští operátoři jak frekvenci 900 Mhz, tak i 1800 Mhz. Budoucnost je ovšem nejistá. Postupně se totiž od zmíněných frekvencí ustupuje po celém světě, a tak je otázkou, než se trend dostane i k nám.

nokia-3310-FB

Dnes nejčtenější

.