Zavřít reklamu

V roce 2010 spustila společnost Apple svůj Mac App Store – platformu pro distribuci aplikací na macOS / OS X. Během několika málo let si cestu do Mac App Storu našlo více než 30 tisíc aplikací. Na první pohled by se to mohlo zdát jako široká nabídka, ze které si každý vybere. Podle psychologa Barryho Schwartze má ale Mac App Store i svou temnou stránku.

„Ačkoliv mají moderní Američané mnohem větší výběr, než jakákoliv jiná skupina lidí kdykoliv předtím, nezdá se mi, že by jim to z psychologického hlediska přinášelo jakékoliv výhody,“ tvrdí Schwartz. Naráží tím na způsob, jakým se na aplikace díváme. Když se doslova topíme v moři příliš bohatého výběru, může se stát, že toho na nás bude zkrátka příliš a vzdáme to. Druhou možností je naprosté zahlcení našich telefonů a počítačů spoustou aplikací, které ve skutečnosti ani nechceme používat. Určitě jste si i vy někdy stáhli aplikaci, u které stále ještě čekáte, až ji budete moci využít.

Najít v Mac App Store dobré aplikace není zrovna snadné a k vyhledávacímu algoritmu má řada uživatelů nemalé výhrady. Často můžete vyhledávat podle přesného názvu aplikace, kterou hledáte, a při scrollování řadou dalších aplikací ji nemusíte vždy najít. Funkce vyhledávání stále ještě postrádá možnost filtrování výsledků a Mac App Store bývá často doslova zahlcen nepodařenými kopiemi populárních aplikací.

Obchod navíc mívá často problémy s průběžným pročišťováním. Čistky, při kterých společnost zbavuje svůj digitální obchod nekvalitních a „opuštěných“ aplikací, sice čas od času probíhají, u Mac App Store jsme se zatím ještě pořádného jarního úklidu nedočkali. Často se stává, že když už narazíte na tu správnou aplikaci, zjistíte, že nebyla aktualizována po dobu tří let.

U aplikací, které Apple nově přijímá, klade důraz na to, aby podporovaly i nejnovější verzi macOS. Bohužel už ale nemotivuje vývojáře aplikací, které se v obchodě nacházejí již delší dobu, k potřebné aktualizaci. Zanedbávání aktualizace ale může otevírat prostor pro hackery a tvůrce malwaru.

Velice populárními aplikacemi v App Storu jsou ty, které jsou zdarma. Jsou ale skutečně a bezvýhradně zdarma? Vývojáři často pouštějí do světa bezplatné aplikace v rámci snahy o jejich popularizaci. Často jsou to ale osekané nebo reklamami zahlcené verze, které vyžadují upgrade na prémiovou verzi za určitý poplatek nebo nákupy v aplikaci, a podle některých názorů se využívání mikrotransakcí začalo lehce vymykat z rukou. Mac App Store od doby svého spuštění ušel bezpochyby dlouho cestu, kus cesty má ale ještě před sebou.


Mac App Store fb

Zdroj: TheNextWeb

Související články

Dnes nejčtenější

.