Zavřít reklamu

Minulý týden jsme vás informovali, že Google aktualizoval svou povedenou klávesnici Gboard a obohatil ji o 15 jazyků, mezi kterými nově nechyběla ani čeština. Všechny zajímavé funkce a přednosti klávesnice jsme shrnuli ve zmiňovaném článku, tudíž se jimi dnes už zaobírat nebudeme.

Podporu češtiny jsme s radostí přivítali, na druhou stranu jsme ale museli Googlu vytknout, že zapomněl na naše typické rozložení kláves. V Gboard je totiž možné nastavit si pro náš jazyk pouze QWERTY, pro českou klávesnici je ale standardem QWERTZ. Pro mnohé se tak i přes podporu češtiny stává Gboard nadále nepoužitelná, protože psaní na klávesnici s prohozenými klávesami Y a Z vede jen k častým chybám a zvyknout si nějakou dobu zabere.

Pokud jste ale na Gboard úplně nezanevřeli, máme pro vás tip, jak jí dát druhou šanci. Náš čtenář nás totiž informoval, že Gboard QWERTZ podporuje, jen je potřeba na ni jít trochu oklikou. Google totiž klávesnici schoval i do své oficiální aplikace Google — Search made just for mobile. Pokud si ji stáhnete, můžete si v Nastavení –> Obecné –> Klávesnice –> Klávesnice přidat novou klávesnici pod názvem Google a nezapomeňte jí povolit plný přístup.

Na Gboard se můžete přepnout v jakékoli aplikaci přes tradiční ikonu zeměkoule vlevo dole. Verze z aplikace Google je lehce odlišná od té z oficiální aplikace, jelikož například diakritické znaky s zde zobrazují na pravé straně, tedy úplně stejně jako ve výchozí klávesnici od Applu. Podobně je jiné i rozložení, konečně tak máte české QWERTZ. Nastavení pak naleznete v aplikaci Google po kliknutí na ikonu svého profilu vpravo nahoře.

Gboard QWERTZ

Související články

Dnes nejčtenější

.