Zavřít reklamu

Na poli desktopových (ale v podstatě také i mobilních) procesorů je posledních několik let nuda. Intel trhu vládne a má v podstatě monopolní pozici, a to se tak projevuje na úrovni inovací, které na nás každý rok čekají. Tento stav by však v takovéto podobě nemusel vydržet dlouho. Společnost AMD včera odpoledne oficiálně představila svůj nový produkt, na který mnoho uživatelů čekalo již několik let. Po měsících odkladů a úniků AMD CEO Lisa Su představila nové špičkové procesory, které mají totálně rozbourat současnou podobu trhu a AMD se s nimi má stát po mnoha letech opět konkurenceschopnou společností.

Poslední procesory od AMD, které Intelu ještě jakž takž zatápěly, byly stařičké Phenomy, které se ovšem už dlouhých 6 let nevyrábí. Po nich přišlo AMD s architekturou Bulldozer, která ovšem zdaleka nenaplnila očekávání a spolčenost tak během celého dlouhého vývojového cyklu trpěla. Architektura byla v podstatě nekonkurenceschopná a ani několik revizí s tím nic neudělalo. Intel tak pomalu ale jistě opět upevňoval monopol na trhu a to až do takové úrovně, že si mohl v klidu nastavit současnou cenovou politiku a „smířit“ se se zanedbatelným vývojem kupředu. To by se nyní mělo změnit díky novým procesorům AMD Ryzen.

Na včerejší konferenci AMD odhalilo první tři procesory z nejvyšších pater nabídky. Jedná se o modely R7 1700, R7 1700X a R7 1800X. Na slidech níže se můžete podívat na to, jak si stojí v syntetických testech oproti konkurenci od Intelu, která je leckdy i dvakrát tak dražší. V průběhu dnešního dne začnou předobjednávky s tím, že oficiální dostupnost bude od 2. března. Velké české e-shopy již mají tyto procesory (a první desky) zalistované v nabídce. Embargo na recenze padá v den zahájení prodejů.

Co tyto zprávy znamenají pro fanoušky Applu? Zde se dostávám pouze do spekulativní roviny, ale stát se může cokoliv. Kromě nejvyšších modelů R7 se očekávají také nižší R5 a R3. Ty by měly dorazit někdy v následujících týdnech (R5) a měsících (R3). Ve 2. kvartálu letošního roku by mělo AMD přijít také s mobilními verzemi těchto čipů. Vzhledem k tomu, že Apple s AMD spolupracuje a využívá jejich grafická řešení je možné, že by se časem mohli v počítačích Applu objevit i procesory od AMD (případně hybridní APU v noteboocích). Podle dosavadních informací to vypadá, že efektivita nově představených čipů bude velmi solidní (R7 1700 má TDP 65W, což je na 8C/16T velmi slušná hodnota). Nejvíce pravděpodobný scénář vidím v tom, že by mohl Apple nové procesory Ryzen nasadit do svých pracovních stanic (jestli tedy ještě někdy MacPro aktualizují), jelikož ve vícevláknových úlohách bude mít AMD nad Intelem nejvíce navrch. Tak jako tak se jedná o čerstvý vítr na poli počítačových procesorů a bude velmi zajímavé sledovat, jak dopadnou první nezávislé testy. Zatím vše vypadá nadějně.

AMD Ryzen logo

Dnes nejčtenější

.