Zavřít reklamu

Před světovým mobilním kongresem, který se uskuteční již příští týden, oznámily společnosti Qualcomm a Intel nezávisle na sobě, že jejich nejnovější modemy překračují rychlost stahování 1Gbps. Oba výrobci poskytují modemy do iPhonů od společnosti Apple.

Nejnovější modem od společnosti Qualcomm s názvem Snapdragon X20 je prvním modemem, který bude podporovat rychlosti stahování v kategorii 18 o 1,2 Gbps a uplink v kategorii 13 o 150 Mbps. Snapdragon X16 od Qualcommu oproti tomu nabízí rychlost stahování 1 Gbps. Podle Qualcommu modem Snapdragon X20, vyrobený procesem 10nm FinFET, podporuje více kombinací od LTE operátorů. Díky této rozšířené flexibilitě bude v budoucnu moci více operátorů po celém světě nasadit gigabitové LTE. Qualcomm uvedl, že první produkty s modemem Snapdragon X20 můžeme očekávat v první polovině roku 2018.

Nový modem od Intelu s názvem XMM 7560 podporuje sítě LTE Advanced Pro až do kategorie 16 pro downlink s rychlostí, překračující 1 Gbps, a kategorie 13 pro uplink s rychlostí až 225 Mbps. Modem XMM 7560 je pátým modemem páté generace LTE modemů od Intelu, a prvním, který je vyrobený 14nm výrobním procesem. Masová výroba XMM 7560 by měla být zahájena ve druhé polovině tohoto roku.

Oba modemy budou umět agregovat 5 pásem, podporovat čtyřanténový systém 4X4 MIMO, modulaci 256-QAM a další technologie. Díky spolupráci s vícero mobilními technologiem pokryjí LTE, CDMA i GSM standardy, což znamená, že telefony, v nichž budou nasazeny, budou použitelné ve většině sítí po celém světě.

Celkově by se dalo říci, že je Qualcomm o krok před Intelem. Je to však značně diskutabilní bod vzhledem k tomu, že jediným operátorem na světě, provozujícím Gigabit LTE sít, je australská Telstra. V současné chvíli navíc na trhu nejsou žádné Gigabit LTE smartphony, ačkoliv se první modely mají objevit již příští týden na světové mobilní konferenci.

Širší dostupnost Gigabit LTE je nicméně již na obzoru. Stále více smatphonů bude v budoucnosti podporovat vyšší rychlosti připojení a významní operátoři v zámoří Gigabit LTE buďto již testují, nebo ho plánují zavést v rámci cesty k 5G sítím příští generace. Je ale důležité si uvědomit, že rychlosti, o kterých je řeč, jsou pouze teoretické. Při posledním OpenSignal testování na základě agregovaných dat od téměř 170 tisíců uživatelů smartphonů vyšlo najevo, že průměrná rychlost LTE u AT&T, Verizonu, Sprintu a T-Mobilu dosahovala 8 Mbps a 17 Mbps, což je od 1 Gbps na hony vzdálené.

Teoreticky by Apple mohl modemy Snapdragon X20 nebo Intel XMM 7560 osadit své budoucí smartphony, díky čemuž by mohly zvládat i Gigabit LTE, je ale potřeba počkat, až se tomu přizpůsobí i poskytovatelé mobilního připojení. iPhony 7 a 7 Plus mají modem Snapdragon X12 nebo Intel XMM 7360 s teoretickou rychlostí pro stahování až 600 Mbps (u XMM 7360 je to 450 Mbps).

Qualcomm fb

*Zdroj: MacRumors

 

Související články

Dnes nejčtenější

.