Zavřít reklamu

FM rádia v telefonech byly nesmírně populární před mnoha lety. V tu dobu se jednalo o nezbytnou součást výbavy každého slušnějšího mobilního telefonu. Od masivního přechodu k datovým službám se ovšem začala rádia z telefonů pomalu ale jistě vytrácet. Dnes už klasické FM rádio najdete v málokterém modelu (nepočítejme streamování rádia přes mobilní data). Je to velmi překvapující vzhledem k tomu, že v podstatě každý moderní telefon má v sobě zabudovaný FM čip právě pro chycení klasického FM rádia. Tento čip je ale bohužel vypnutý.

Tento čip je vypnutý hned z několika důvodů. Tím nejzásadnějším je, že tuto funkci vypínají samotní výrobci telefonů. Ti to ovšem leckdy dělají proto, že mobilní operátoři zamezují poslech FM rádií na svých sítích (toto se týká hlavně USA).

Nechuť výrobců telefonů a poskytovatelů služeb k FM rádiím je logická. Z poslechu rádia, které je zdarma, nikdo nic nevydělá. To by se ovšem mohlo změnit a čerstvý vítr vane z USA. Tamní ředitel regulačního odboru pro komunikaci se chce  výrazně zasadit proto, aby byly FM čipy v mobilních telefonech opět aktivní a uživatelé tak mohli poslouchat klasická rádia.

Jeho hlavním (a vesměs velmi logickým) argumentem je fakt, že v případě nenadále katastrofy, může být klasické rádio jediným zdrojem informací, ke kterému se mohou lidé dostat. Ze Spotify či Apple Music se nejnovější zprávy rozhodně nedozvíte, a pokud nastane celoplošný výpadek signálu, jste v koncích.

Rozhodně se tak jedná o přínosnou iniciativu, je ovšem velkou neznámou, jak se k tomu postaví především poskytovatelé služeb a výrobci telefonů. Ředitel odboru Ajit Pai se sice vyjádřil k tomu, že by FM rádia v telefonech uvítal, tlačit na výrobce a poskytovatele ovšem nebude, jelikož věří, že se s tímto problémem volný trh vypořádá po svém.

microphone radio FB

Zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější

.