Zavřít reklamu

V prosinci loňského roku jsme vám přinesli recenzi špičkové mechanické klávesnice Das Keyboard 4 Professional a to jak ve verzích pro Mac, tak pro Windows. V prosinci testované modely disponovaly dvěma různými typy mechanických spínačů a obě klávesnice ve mě zanechaly velmi pozitivní dojem, až na několik výjimek (které si můžete přečíst zde, v případě, že jste recenzi ještě nečetli). Je to lehce přes dva měsíce a na stole mi přistál další kus od Das Keyboard, tentokrát model Prime 13, který se oproti předchozím testovaným modelů liší v několika zásadních věcech. Pojďme se tedy podívat, jak dopadne tento počin od Das Keyboard a zda-li se opět jedná o špičkově provedený kus počítačové periferie.

Balení

První s čím přijdete do kontaktu je krabice, která je tvarově stejná jako u předchozích modelů. Informací je zde ovšem podstatně více, než jsme měli posledně. Na krabici tak najdeme všechny důležité informace, které nás jako kupujícího mohou zajímat. Co se tedy z obalu všechno dozvíme? Klávesnice má anglické rozložení kláves s českým potiskem. Obsahuje také velmi populární spínače ve formě Cherry MX Brown. Oproti modelům Professional se zde nachází také podsvícení, což jsem u předchozích modelů opravdu postrádal. Dále se zde dočteme o kvalitním hliníkovém zpracování (jak jinak), plným N-key rolloverem, USB 2.0 pass through, dedikovanými média klávesami, nástrojem na vyndavání kláves (hurá!) a 2 metry dlouhým (opleteným) kabelem (hurá po druhé!). Zatím to tedy vypadá velmi nadějně…

Unboxing je vesměs stejný jako u u předchozích modelů, klávesnice je velmi kvalitně zabalená a nemusíte se tak bát o případné poškození (pokud si s balíkem pošťáci nebudou vyloženě házet). V balení najdeme klávesnici a již zmiňovaný nástroj na vyndávání kláves. První dojmy jsou velmi pozitivní. Klávesnice působí opravdu solidně a celková váha dodává na pocitu kvality. Svrchní vrstva je z broušeného hliníků, takže vše vypadá stylově, zároveň ale decentně a nerušivě.

Zpracování

U vzhledu bych se na chvíli pozastavil a přesněji specifikoval, pro koho je vlastně klávesnice určená. Cílovou skupinou pro tento produkt jsou profesionálové, kteří chtějí špičkově zpracovaný nástroj pro svou produktivní práci. A právě vůči těmto lidem je výbava a provedení klávesnice přesně nasměrována. Nenajdeme zde tak žádné zbytečné macro klávesy, ani (mezi hráči) populární RGB podsvícení. Vše je vyrobeno s jedním cílem a to dělat svou práci jak nejlépe je možné, aniž by to uživatele jakkoliv rozptylovalo a on se tak mohl soustředit právě na to, co momentálně dělá. Tomu odpovídá jak layout, tak celkové provedení podsvícení a funkční klávesy.

Máme vybaleno, pojďme tedy klávesnici připojit a zjistit, jak se na ní vlastně píše. Na konci pleteného kabelu najdeme dva pozlacené USB 2.0 konektory. Jeden zaručuje funkci klávesnice jako takové, druhý napájí USB výstup, který se nachází na zadní straně těla klávesnice. Kabel jako takový je dlouhý (2m) a kvalitně zpracovaný. V tomto případě se jedná o značný posun od minula. Jeho propojení s tělem klávesnice je velmi bytelné a nehrozí tak žádné poškození způsobené častou manipulací. Rozložení kláves odpovídá UK schématu, tudíž zde najdeme velký dvouřádkový Enter, velký Backspace ale malý levý Shift. Potisk jednotlivých kláves je velmi dobře čitelný a horní funkční řada obsahuje ještě další multimediální funkce, které jsou dostupné v kombinaci s klávesou Fn.

Psaní

Co se týče samotného psaní, zde není příliš co řešit. Klávesnice je osazena skvělými tactile Cherry MX Brown spínači a pocit při psaní tomu odpovídá. Chod kláves je nelineární a spínací bod je jasně znatelný. Na rozdíl od spínačů MX Blue jsou klávesy podstatně tišší, jelikož jejich chod nedoprovází klasické cvakání. Jediné hlasitější klávesy jsou ty, které pod sebou mají drátové opory chodu (tedy všechny větší klávesy jako Enter, Space, Backspace apod.). Komfortu při psaní tedy není absolutně co vytknout. Zde to ovšem bude mít každý jinak, protože každému může vyhovovat jiný mechanický spínač. V tomto případě je nejlepší si vše vyzkoušet někde v obchodě.

Podsvícení

Pojďme se nyní podívat na podsvícení. Pro mě osobně se jedná o nepostradatelnou součást výbavy klávesnice, bez které si fungování u PC nedovedu představit. Předchozí testované modely podsvícení neměly, Prime 13 jím ovšem disponuje. Začněme tedy tím pozitivním. Úroveň podsvícení se dá regulovat na škále šesti úrovní. Rozsah je opravdu široký a vybere si tak určitě každý. Bohužel ani u Prime 13 se výrobce nedokázal vyvarovat klasického problému, který podsvícené mechanické klávesnice trápí již od nepaměti. Pokud je na klávese natisknuto více znaků, dokonale podsvícen je pouze ten hlavní. Jasně je to vidět na fotografiích v galerii, takže si každý může udělat obrázek sám. Neplatí to u funkčních kláves, kde je to perfektně vyřešeno rotací spínače, u ostatních tomu tak bohužel není.

Tento problém je způsobem tím, že je osvětlovací LED dioda upevněna na jedné straně základny spínače. Osvětluje tedy primárně jen ten prostor, kam fyzicky dosvítí. Tím je pak značně limitován osvětlený prostor na samotné klávese. Možným řešením je, že se LED dioda zabuduje do samotného spínače, který je navíc průhledný, tudíž jsou klávesy podsvětleny rovnoměrně. Tento způsob však Cherry MX nabízí pouze u některých typů spínačů (zejména u těch s podporou RGB osvětlení). Nejedná se o žádný zásadní problém a kdo se kolem mechanických klávesnic pohybuje, tak ví, že se jedná o poměrně častý neduh. Je třeba na něj však upozornit. Slabší podsvícení je ovšem nejvíce znatelné ve dne, kdy podsvícení zvýrazňuje pouze hlavní potisk kláves, ten vedlejší již tolik podsvícený není. Jakmile se však úroveň okolního světla sníží, s podsvícením již není problém a dosáhne na všechny znaky na klávesách (viz fotografie).

Závěr

Co ke klávesnici říci závěrem? Pokud se živíte psaním (nebo datlování dat do počítače zabírá značnou část vašeho pracovního života), je klávesnice Das Keyboard Prime 13 právě pro vás. Je zaměřena na psaní jako takové a dělá to naprosto dokonale. Bez zbytečného rušení, bez zbytečných funkcí, co akorát odvádí pozornost od práce. Chod kláves je špičkový, podsvícení je skvěle regulovatelné, rozložení kláves je také vynikající. Klávesnice jako taková je velmi solidně zpracovaná, na stole se ani nehne a její sklon je tak „akorát“. Nevýhodou může být chybějící wrist rest, ale to také záleží na osobních preferencích. Kromě (tradičně) slabšího podsvícení víceznakových kláves jí tak osobně nemám co dalšího vytknout.

  • Mechanickou klávesnici Das Keyboard Prime 13 si můžete zakoupit zde. 
Das Keyboard Prime 13 (26)

Související články

Dnes nejčtenější

.