Zavřít reklamu

Každý majitel chytrých telefonů a počítačů by měl svá zařízení pravidelně zálohovat pro případ, že by se něco stalo a bylo by nutné některé ze zařízeních obnovit. Výjimkou tak nejsou ani počítače Mac od Applu. Jejich operační systém macOS obsahuje k tomu určenou vychytávku Time Machine, která dokáže počítač kompletně zálohovat.

Někdy se však může stát, že se záloha poškodí a její nahrání by nemusel počítač snést nebo by ji nepovolil nahrát. Právě v tomto případě by to byl značný problém například pro někoho, kdo zkoušel beta verzi systému a chtěl se beze ztráty svých dat přesunout zpět na stabilní verzi. Právě z toho důvodu by měli uživatelé před přechodem na novou verzi zkontrolovat, zda je jejich záloha v pořádku. Jednoduchým ověřením si tak mohou ušetřit i několikahodinové starosti v případě problému se zálohou.

Tímto způsobem lze ověřit data ze zálohy jak na serveru, tak i na AirPort Time Capsule a dalších úložištích, ke kterým přistupujete pomocí internetu. Navíc je možné zkontrolovat šifrované i nešifrované zálohy. Je však důležité, aby byla při tomto způsobu ověření záloha provedena na verzi macOS 10.12 nebo 10.11. Starší verze totiž nezaznamenávaly kontrolní součet, pomocí kterého se zálohy tímto způsobem ověřují.

Jak na macOS ověřit, že jsou vaše Time Machine zálohy v pořádku

  1. Ujistěte se, že jsou data ze zálohy na Macu plně přístupná.
  2. V menu na svém Macu klikněte na Time Machine menu a držte klávesy Option / Alt.
  3. Zvolte možnost Ověřit zálohy.

Ověřování může trvat různě dlouho a je závislé na velikosti samotné zálohy i na rychlosti vašeho počítače. Time Machine zálohu ověří pomocí kontrolního součtu a v případě problému vás upozorní. Jestliže bude záloha v pořádku, nevypíší se žádné chyby. V případě, že se nebudou kontrolní součty rovnat, vám váš Mac nabídne instrukce k pokusu o vyřešení problému. Může se také stát, že samotná záloha nebude mít platný kontrolní součet.

Svou Time Machine zálohu můžete ověřit v macOS i pomocí příkazového řádku. Stačí jej spustit a zadat příkaz „tmutil verifychecksums /cesta/k/samotné/záloze„. Způsob ověření je pak úplně stejný, což znamená, že se opět porovná kontrolní součet zálohy v aktuálním čase a ten, který byl vytvořen při tvorbě zálohy.

verify-time-machine-backups

Související články

Dnes nejčtenější

.