Zavřít reklamu

MagSafe je do dneška považován za jeden z nejlepších vynálezů Applu. Bohužel jsme se s ním nikdy nesetkali u iPhonů nebo iPadů, jen u MacBooku, kde od něho Apple už ale pomalu opouští. Je tak více než jasně, že nějaké menší alternativy se od Applu pro iPhony ani nikdy nedočkáme. Naštěstí už nějakou dobu existují výrobci, kteří jakousi verzi MagSafu pro Lightning port nabízí a v poslední době to vypadá, jako by se s nimi roztrhl pytel. Dnes už magnetický Lightning kabel koupíte za pár stovek a proto jsme se i my rozhodli do redakce jeden kousek objednat. Konkrétně jsme sáhli po Mini 2 od společnosti WSKEN, na který se v dnešní recenze podíváme.

Magnetických Lightning kabelů existují desítky druhů a všechny vypadají v podstatě stejně. Problém je, že ačkoli jejich cena je vesměs podobná, vlastnosti už tak stejné nejsou. Je těžké vybrat správnou značku. Mně v rozhodování pomohlo video od Techmoan, který testoval hned několik kousků a nakonec doporučil právě WSKEN Mini 2, kde připnutí magnetického kabelu na magnetický Lightning port fungovalo nejlépe ze všech testovaný a nikdy se nestávalo, že by se kabel připnul špatně a nabíjení tak nefungovalo. Už nyní vím, že jsem udělal dobře, když jsem na jeho rady dal, protože Mini 2 funguje opravdu dobře.

Po dlouhém hledání jsem se (především kvůli ceně) rozhodl pro tuto nabídku na eBay. Předmět jsem si objednal 26. prosince 2016 a dorazit měl mezi 14. únorem až 28. březnem 2017. Popravdě jsem čekal, že kabel dorazí skutečně až někdy v březnu. O to více mě překvapilo, že dorazil mnohem dříve, než bylo udáváno. Balíček s kabelem na mě totiž ve schránce čekal už minulý pátek 13. ledna, tedy za nějaké tři týdny od objednání, což je na produkt odeslaný z Číny chválihodná doba dodání.

WSKEN Mini 2 přišel v malé papírové krabičce, kde se kromě samotného kabelu s magnetickou koncovkou nacházel i miniaturní Lightning konektor, který zasunete do Lightning portu iPhonu, poté háček sloužící k snadnému vyjmutí koncovky z iPhonu a nakonec i pásek na suchý zip, kterým lze kabel k sobě připnout, když jej smotáte.

Instalace je snadná. Stačí jen kabel připojit do USB portu na počítači nebo do adaptéru a Lightning konektor zastrčit do Lightning portu iPhonu. Ovšem zde jsem narazil hned na první problém. Konektor je totiž možné do Lightning portu zasunout oběma stranami, jenže správná je jen jedna. Samozřejmě jsem zvolil tu špatnou, a tak mi nabíjení zpočátku nefungovalo. Konektor je tedy potřeba do Lightning konektoru zasunout tak, aby dva piny byly nahoře (na straně, kde je displej) a tři dole. Správné zapojení můžete vidět i na fotografiích v galerii níže. Nakonec už jen stačí připojit kabel s magnetickou koncovkou ke konektoru v iPhonu. Zde už chybu udělat nemůžete, protože když zvolíte špatnou stranu, tak se magnety navzájem odpuzují.

WSKEN Mini 2 bohužel nedisponuje certifikací Made for iPhone, a tak vám bude systém pravděpodobně hlásit, že kabel nejspíš nebude se zařízením spolehlivě spolupracovat. Zajímavé je, že toto varování na mě vyskočilo jen v momentě, kdy jsem WSKEN Mini 2 připojil k iPhonu s iOS 9. Na iOS 10 se varování za celou dobu používání neobjevilo. Navíc jsem s kabelem neměl v podstatě žádný problém. Kromě nabíjení funguje bezproblémově i synchronizace s iTunes. Na druhou stranu je pravda, že se mi již dvakrát stalo, že po připojení magnetického kabelu se iPhone nechtěl začít nabíjet. Stačilo však vždy jen vyndat konektor z iPhonu, opět jej zasunout a zase vše fungovalo. Certifikace MFI je podle mého názoru důležitá především pro adaptéry, které vám mohou poškodit baterii telefonu, ale u kabelů nic takového v podstatě nehrozí.

Některé z vás určitě napadlo, jestli konektor vyčuhující z těla iPhonu něčemu nevadí. Popravdě jsem ještě na žádný problém nenarazil. Sice se mi už jednou stalo, že se mi na něj kvůli magnetu přichytily mince, ale jinak mi zatím nikdy nepřekážel. Navíc pokud máte nějaký robustnější obal, pak se v něm skryje a možná ještě splyne se zbytkem obalu. Konektor může v Lightning portu zůstat v podstatě na věky. Jestliže máte iPhone s 3,5mm jackem, tak Lightning port používáte pravděpodobně stejně jenom na nabíjení a pokud máte iPhone 7 a používáte bezdrátová sluchátka, pak také není co řešit. Samozřejmě za předpokladu, že vlastníte iPhone 7 a posloucháte hudbu z Lightning sluchátek nebo používáte přiloženou redukci pro připojení sluchátek s 3,5mm jackem, pak pro vás WSKEN Mini 2 nebude to pravé. Neustálé vyndavání konektoru by bylo více než otravné, protože vyndat jej nehtem není nic snadného a nosit s sebou neustále nástroj pro vyndání také není zrovna nejpohodlnější.

Abychom nezapomněli skutečně na nic, pojďme se krátce věnovat i samotnému kabelu. Ten je dlouhý přesně 1 metr a je chráněný tkaninou, tudíž je poměrně odolný. Na to, že si platíte především za magnetický konektor, je docela kvalitně zpracovaný a na první pohled působí, že vydrží mnohem víc, než originální kabel od Applu. Na jedné straně kabelu se nachází obyčejný USB port pro připojení k počítači nebo adaptéru, na straně druhé pak nalezneme speciální magnetickou koncovku. Ta je kromě WSKN loga vybavena také diodou, jenž signalizuje, že je kabel připojený ke zdroji napájení. Bohužel barva diody se nemění, a to ani v momentě, kdy ke kabelu připojíte iPhone, a ani nezhasíná, když se iPhone dobije na 100%, což je trošku škoda.

Resumé

Pokud používáte Lightning port na iPhonu jen k nabíjení, pak vám WSKEN Mini 2 určitě doporučuji. Připínání telefonu ke kabelu pomocí magnetu je skutečně návykové, rychlé a pohodlné. Kolikrát jen stačí s iPhonem jen zašmátrat v místě, kde kabel leží na stole, okamžitě se připojí a telefon se nabíjí. Na připojení i odpojení vám vlastně vždy stačí jen jedna ruka a pokud byste někdy o kabel náhodou zavadili, tak se odpojí (i když magnet drží docela pevně) a vy si tak nepoškodíte iPhone pádem na zem ani jeho Lightning port.

WSKEN Mini 2 magneticky Lightning FB

Související články

Dnes nejčtenější

.