Zavřít reklamu

Vítejte v nové sérii, ve které se ve formě blogu podíváme, jak se žije běžnému uživateli s domácím NASem. Do redakce jsme dostali NAS společnosti QNAP, konkrétně model TS-253A. V následujícím období se vám pokusíme přinést zajímavé pohledy a postřehy z toho, jaké to je mít podobné zařízení doma. Jak se s ním pracuje, k čemu je dobré a jaká má všechna možná využití. Dnes se v prvním díle podíváme na balení, popis samotného NASu a původní zapojení s instalací. Další díly se budou objevovat zhruba v týdenních intervalech.

211_1

V první řadě je potřeba si ujasnit několik věcí. Dovolím si o sobě tvrdit, že nepatřím mezi uživatele, které by mnoho lidí mohlo nazvat jako „BFU“. Počítač mi dělá společníka již od nepaměti a hardware je mým koníčkem již také velmi dlouho. Softwarový odborník ovšem zcela jistě nejsem ale myslím si, že na tom zas tak špatně také nebudu. A proč to sem píšu? Rozhodně si zde nepotřebuji honit ego nad tím, jaký nejsem PC odborník – to zcela určitě ne a rozhodně se za žádného nepovažuji. Spíše jsem chtěl jen nastínit, z jakého úhlu pohledu bude následující text psán.

O pořízení NASu jsem přemýšlel velmi dlouho. Možnost síťového datového úložiště, které bych měl, na rozdíl od cloudových služeb, neustále pod kontrolou, mě velmi lákalo. Za ta léta jsem si ovšem žádný nekoupil a to hned z několika důvodů. V první řadě mě odrazovala cena, která nebyla vůbec nízká, pokud člověk nechtěl vyloženě základní model. A následně jsem měl obavy z toho, zda-li něco takového vůbec zvládnu. Zda-li to není příliš složité, komplexní a absolutně mimo mé vlastní schopnosti (v tomto případě hovořím o skutečném NASu, nikoliv o „předpřipravených“ řešeních, které stačí zapojit a fungují). Pak nám do redakce přišel NAS od QNAPu a bylo rozhodnuto. V následujících článcích se mnou tedy projdete veškeré mé zkušenosti, které jsem s NASem zažil. Od rozbalení z krabice po… vlastně ani nevím.

Pojďme se tedy podívat na hlavního hrdinu našeho seriálu. QNAP TS-253A pravděpodobně není modelem, který by si uživatel – začátečník na úvod přál. Jedná se o NAS střední velikosti, který je určen spíše pro menší podniky, s čímž jsou spojeny pokročilejší funkce a výkonnější hardware uvnitř. Zařízení má dva sloty na disky a je možné použít jak klasické 3,5″ HDD, tak 2,5″ HDD/SSD. Uvnitř se nachází čtyřjádrový Celeron N3150 (1,6 až 2,1GHz), 512MB vlastní flash paměti a dva RAM sloty, které podporují až 8GB DDR3L-1600 pamětí v notebookovém provedení (SO-DIMM). Náš model je vybaven paměťovou konfigurací 2x2GB. Co se týče ostatní konektivity, tak je poměrně bohatá. V přední části se nachází USB 3.0 (další 3 jsou na I/O panelu vzadu), které doplňují ještě dvě fyzická tlačítka. V zadní části se pak nachází dva 1Gb Ethernet porty, 2x HDMI, 2x 6,3mm Audio In, 1x 3,5mm Audio Out a napájecí konektor. Prostor zde zaujímá také maličké tlačítko pro reset zařízení.

Instalace disků je velmi jednoduchá, ačkoliv vyžaduje klasickou montáž (na rozdíl od některých moderních PC skříní). Každý disk je potřeba upevnit do vlastní vaničky, za pomocí 4 šroubků. Následně stačí jen správně zasunout a je nainstalováno. Poté je potřeba připojit NAS k internetu a následně pak k elektrické síti. Po připojení do elektřiny začne NAS (překvapivě) fungovat. V tu chvíli přichází na řadu velmi jednoduchý instalátor, který vás provede všemi kroky prvotní instalace zařízení. I se stažením vše trvá maximálně deset minut. Během této doby si do počítače nainstalujete propojovací program QFinder Pro, který zabezpečí komunikaci mezi počítačem a NASem. Pokud vše půjde jak má, QFinder najde NAS v síti. Následně se do něj poprvé přihlásíte a poté vás uvítá obrazovka webového rozhraní, která běží na Linuxu a odehrává se zde vše podstatné. Tím je instalace a první spuštění u konce. V příštím díle se podíváme detailněji na samotné webové rozhraní. Jaké nabízí funkce a co všechno skrze něj uživatel dokáže. Do diskuze můžete psát vlastní návrhy, co by vás ohledně NASu zajímalo.

QNAP TS 253A FB

Související články

Dnes nejčtenější

.