Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Ta funkce se nazývá Bokeh, umí to i Honor 8 a Redmi Note Pro (oba s duální camerou) a nikdy se mi fotografie z DSLR z rozostřeným pozadím nelíbily, to bude tím, že si víc cením reportážních, než rádoby uměleckých počinů.

  https://plus.google.com/+otakarschon/posts/EoFFRPANv4M

  Proč nám sem nepostneš nějakou svojí selfie z toho tvýho Samsungu? :-)

  No ptz prodejce je isetos. Pravnik stejne rikal ze oni potrebujou papir od soudu ze to projeli, aby jim to apple proplatil. Uvidime dam vedet ;).

  Popravim pána deda vševeda, hádam mi to vesmír odpustí. Bokeh nie je nejaká „funkcia“. Je to jednoducho pomenovanie javu, teda rozostrenia, mimo roviny ostrosti. A že sa ti to nikdy nepáčilo? Fuh, tvoje estetické cítenie je nejaké podivné ?. Je to totiž veľmi prirodzené, že sú, objekty mimo roviny ostrosti, rozostrene a pri portretoch sa tým dá dosiahnuť pekný dôraz na fotenu osobu. No a s pekným pozadím, aj krásny bokeh. Tvoje oko pracuje úplne rovnako, aj keď je možné, že ty máš špeciálne ?.
  Btw tento bokeh dosiahnutý iba blur efektom, nie je úplne košer. Respektíve nevyrovná sa zrkadlovkam, ktoré ho vytvárajú prirodzene, optickými vlastnosťami, nie softwareovo. Ale musím uznať, Apple to zvládlo dosť dobre. Aj keď v určitých situáciách už bude určite ide v koncoch aj Apple.

  No Kuzel to testoval na Mobilmanii a apple to teda umi o dost lepe. Rekl bych ze bys mel pridat posledni dobou nejsi veforme. Blow job note 7 asi vykoleji i ty nejotrlejsi.

  Mně se nelíbí bokeh ani na DSLR především proto, že to popírá smysl reportážní fotografie, zachytit co nejvyšší množství detailů a odraz skutečnosti, reality… do portrétové fotografie to patří, to nemění nic na tom, že to není můj styl.

  Druhá věc, co se mi na fotkách z nového iPhone nelíbí, je fakt, že se nebezpečně přibližují agresivnímu postprocessingu, kterým je známý především Samsung, nelíp patrný je to na týhle fotce http://i.imgur.com/T1DgNm8.jpg na originálu na TechCrunch.

  Typicky pleť na fotkách ze Samsungu S7 má tradičně jiný odstín než ve skutečnosti a je vyžehlená, iPhone začal aplikovat softwarový makeup stejně jako Samšunt, to je si myslím dost škoda.

  Jak se iPhone postprocessingem přibližuje Samsungu jsem si nevšim jediný, zaznamenalo to i spousta lidí na zahraničních webech. Pro někoho, kdo má rád fotky, které nezobrazují nutně realitu a jsou dobarvený omalovánky je to možná dobrá zpráva.

  …fotografia zahrňuje okrem reportáže aj mnohé iné žánre a pri niektorých je hladký rozostrený bokeh práve žiadaný. okrem toho práca s hĺbkou ostrosti pri reportážnej fotografii môže upriamiť pozornosť na dej a na to, na čo dával autor pri fotení dôraz.

  Vdaka ktoremu parametru robi zrkadlovka „bokeh“ ? Zrkadlovka robi tento „efekt“ stale alebo mozem mat foto zaostrene akoby na celu scenu alebo len na objekt v popredi ? dakujem

  Vola sa to hlbka ostrosti. Robi ju clona na objektive. Najdes ju pod oznacenim f, napr. f1.8. Vysvetlim to takto: cim nizsie cislo f tym rozostrenejsie pozadie. Ak das napr. f32 tak budes mat cele foto takmer rovnako ostre.

  Ono vlastne za hĺbku ostrosti ani nemôže zrkadlovka, ale objektív, ktorý na ňu nasadis. Čím nižšie clonové číslo objektívu (f), tým menšia rovina ostrosti a tým väčší bokeh. Ale pozor, ma na to vplyv aj ohnisková vzdialenosť objektívu a tvoja vzdialenosť k fotenému objektu. A clona určuje v neposlednom rade aj svetelnosť objektívu. Čím nižšie číslo, tým sa dokáže clona viacej otvoriť a pustiť viacej svetlá na čip a zároveň je tým menšia hĺbka ostrosti. A pokiaľ chceš mať všetko ostré, nastavis vyššie clonové číslo, no pri veľmi vysokých hodnotách, napríklad tých f32, už potrebuješ mať naozaj dostatok svetla na scéne, aby si nemal fotku roztrasenu. Poprípade treba použiť statív pri statických scénach. Pri fotkách ľudí sa taká vysoká clona ani nepoužíva. Najlepšie je si to vyskúšať, potom to človek lepšie pochopí ako to celé funguje ?.

  :-D moj stary htc m8 na odpocinku v policke presne toto rozostrenie dokaze len v horsom rozliseni :-D pouzil som to asi 5x :-D este mam taky pocit ze vie 3D efekt vytvorit co sa mi zdalo zaujimavejsie ako to rozostrenie :-)

  Dobré, dělá to tak 90% práce ale klobouk dolů, já toto občas ručně dodělávám ve photoshopu a že bych to udělal lépe nemůžu tvrdit, navíc mi to vezme 30 minut u jedné fotky.
  Jak to uživatelsky funguje? Zapnu tu funkci při focení a uloží se originál i bokeh verze, tak jako HDR a normální? Nebo se každá fotka pořídí s potřebnýma informacema a bokeh se přidá až úpravou v aplikaci fotky? Dá se nastavit plynule nebo je to zapnuto/vypnuto?

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.