Zavřít reklamu

Huawei Watch LSA RecenziaZačal rok 2016 a ja si tak rekapitulujem svoje osobné úspechy za minulý rok a zároveň premýšľam, čo by som teraz mohol spraviť lepšie. Ako tak nad tým premýšľam, zrazu cítim na ruke, zrazu cítim na ruke jemné zavibrovanie a na zápästí sa mi rozsvieti správa od Dana, ktorý mi práve poslal úlohy na nasledujúci týždeň. Pozerám, ťuknem na ruku a sem-tam posuniem prstom zhora nadol, aby som pokračoval v texte. Správu odsúvam preč prstom zľava doprava a zbavujem sa tak upozornenia, pretože viem, čo mi chcel zdeliť. Niekto sa čuduje, prečo som na správu neodpovedal, ale tak to je už záležitosť prepojenia mojich hodiniek s iPhonom a ak mám byť úprimný, nemožnosť odpovedať mi ani veľmi neprekáža. Ak ide o inteligentné hodinky, som celkom jednoduchý človek a mať na zápästí 5 000 aplikácií, to nie je pre mňa. So svojimi Huawei Watch som naopak spokojný, pretože mám na zápästí nádherné hodinky s funkciami naviac.

Unboxing

Samotné Huawei Watch sa v dnešnom svete inteligentných hodiniek vyznačujú tým, že sa snažia priblížiť k tradičným hodinkám viac, než ktorékoľvek iné inteligentné hodinky na trhu a odrazí sa to nielen na tom, ako ich vníma okolie, ale aj na tom, ako vyzerá ich balenie. Podľa môjho názoru majú Huawei Watch ďaleko krajšie balenie než klasické kolekcie Apple Watch a jediný model, ktorý sa rovná (a čiastočne predbieha) Huawei, sú Apple Watch Edition, ktoré sú však určené len pre majetnejších. Naopak Huawei spravil nádherné balenie, ktoré budete používať každý večer alebo každý deň, kedy nepotrebujete mať na rukách hodinky (napríklad ak ste doma cez víkend). Jedná sa totiž o balenie, ktoré prezentuje vo svete Android Wear úplný vrchol prezentácie.

Huawei Watch LSA

Zatiaľ čo ostatné inteligentné hodinky s týmto systémom majú klasickú papierovú krabicu, v ktorej nájdete nabíjačku, kábel, sejfty informejšn bezpečnostné informácie a hodinky, Huawei si pripravil veľké a kvalitne spracované balenie, ktoré je zvonku tmavé a zvnútra má textúru svetlej kože. Okrem toho sú samotné hodinky uložené na koženom vankúšiku, čo vás len viac utvrdzuje v predstave, že ste si kúpili švajčiarské hodinky a nie elektroniku. Veľký bod patrí za to, ako sú uložené veci pod hodinkami. Sú totiž ukryté pod celým horným „poschodím“, ktoré môžete vytiahnuť s pomocou dvoch kovových úchytiek. Pod ním nájdete príručky uložené v papierovej krabičke, zpod ktorej vykúka knot, s ktorým vyberiete príručky a pod nimi sa už nachádza nabíjačka rozdelená na dve časti, kábel a adaptér.

Jedná sa pritom o plastový kruh s kovovým rámom presne tak, ako ho majú aj Apple Watch, len s pár odlišnosťami. V prvom rade, nabíjačka nie je bezdrôtová. Má štyri piny, ale podstatne vám uľahčí prácu tým, že je magnetická a pripojiť ju je ľahké, aj keď spočiatku to môže robiť nejaké problémy a musíte si zvyknúť. Úplné nabitie hodiniek trvá necelú hodinu, čo beriem za veľké plus a hlavne, po nabití sa u vás stane tak trochu zvykom, že si hodinky uložíte na noc do krabice, ktorú necháte otvorenú. Prečo? Pretože to vyzerá neuveriteľne pekne na to, že ide o doplnok k telefónu. Navyše verím, že takýto štýl balenie navyšuje hodnotu hodiniek ako takých.

Huawei Watch Roman Face

Design

Samotný design hodiniek je podľa môjho názoru špecifický v tom, že sa nesnaží nijak na seba pútať pozornosť. Vlasne to vyzerá, akoby ste mali na ruke klasické hodinky, v čom vás utvrdzuje nielen kruhový displej, ale aj použité materiály. Už základná edícia totiž disponuje z nerezovej ocele 316L a zafírového skla, teda z rovnakých materiálov, z ktorých pozostáva aj štandardná kolekcia Apple Watch. Na výber je potom z niekoľkých druhov remienkov, ten najzákladnejší je z pravej kože, ktorá je na dotyk príjemnejšia než tá, z ktorej bol vyrobený remienok pre LG Watch Urbane. Jedná sa pritom o klasický 22mm remienok a ako hovorí Huawei, máte možnosť si ho nechať kedykoľvek vymeniť za iný, ak by vám náhodou padol do oka milánsky mesh alebo krokodília textúra. Huawei zatiaľ svoje vlastné remienky nepredáva samostatne a nie je celkom jasné, či ich vlastne niekedy bude predávať.

Hodinky majú úplný kruhový displej, čo je možné brať ako výhodu, na druhú stranu môže niekomu chýbať senzor okolitého osvetlenia a tak si budete musieť nastavovať jas displeja manuálne. Mne osobne to ale nevadí, z vlastnej skúsenosti vám totiž bohate stačí mať displej na 50%, vtedy je dobre čitateľný aj za bieleho dňa vonku aj vnútri a hlavne, v noci vám neťahá oči. Pri maximálnom jase vie byť displej skutočne jasný, čo sa Huawei rozhodol zužitkovať originálnym štýlom. Ak máte problém a potrebujete si zasvietiť, jednoducho môžete zapnúť aplikáciu Flashlight, teda baterku, ktorá rosvieti biely displej na 100% a vy tak máte svetlo, síce s krátkym dosahom, ale ak potrebujete napr. v noci nájsť správny kľúč, pomoc máte na dosah.

Huawei Watch Side

Na spodnej strane hodiniek potom uvidíte väčší čierny kruh, v ktorého strede sa nachádza senzor krvného tepu, ktorý sleduje váš tep vrámci fitnes aktivity alebo len tak, keď sa rozhodnete si ho odmerať. Okolo tohto kruhu vidíte vygravírovaný text podobne ako na Apple Watch, ibaže tu vidíte meno svojich Huawei Watch, použité materiály, informáciu o vodeodolnosti a nápis Made in China, kde sú vyrábané všetky inteligentné hodinky. Text je náhle prerušený štvoricou pinov určených na nabíjanie, ale ani tu nenechal Huawei nič na náhodu a miesto toho, aby ich dal do rovnej polohy, sú zakrivené tak, aby dopĺňali zvyšok „textového kruhu“. Na to, že nejde o Apple, som veľmi milo prekvapený tým, ako si dal výrobca záležať na detailoch.

A keď už spomínam detaily, nedá mi nepripomenúť jednu zásadnú vlastnosť, ktorú si najprv ani nevšimnete a spozorujete ju, až si budete pozorne všímať vzhľad hodiniek. Na vnútornej strane hodiniek sa nachádzajú dva otvory pre mikrofón a reproduktor. Jedná sa o veľmi predvídavé rozhodnutie a zaručuje, že hodinky Huawei Watch sú o jednu-dve generácie Android Wear dopredu, pretože systém ako taký dnes ešte nepodporuje telefonovanie a keď vám niekto zavolá, hodinky vás na hovor skôr len upozornia a umožnia vám ho zdvihnúť alebo položiť, avšak po zdvihnutí musíte vziať do ruky telefón a telefonovať ním. To by sa ale malo v budúcnosti zmeniť a kým ostatné hodinky rátajú len so súčasnou podobou systému Android Wear, Huawei sa rozhodol predbehnúť dobu a pripravil pôdu pre to, na čom sa zrejme ešte len pracuje. Na záver je tu ešte jedno univerzálne tlačidlo, ktoré slúži na zapnutie, vypnutie, zhasnutie displeja alebo na vypnutie aplikácie.

Huawei Watch Bottom

Android Wear a aplikácie

Pretože má Apple striktnú politiku čo sa týka slobody ostatných platforiem, po spárovaní hodiniek Android Wear s iPhonom nemôžete do hodiniek inštalovať dodatočné aplikácie a ste obmedzení len na používanie tých predinštalovaných. Úprimne mi tu však obchod Play ani nijak zásadne nechýba, už v základe máte totiž niekoľko potrebných aplikácií a pár bonusov k tomu. Medzi aplikáciami nechýbajú fitnes aplikácie, pričom máte k dispozícii vždy zapnutý Google Fit, ktorý sleduje vaše kroky, umožňuje vám zmerať tep a sledovať históriu vašich krokov za posledných 7 dní.

Osobne som bol však oveľa spokojnejší s fitnes aplikáciami od Huawei, ktoré tu sú tri – Daily TrackingFitness trackingHeart Rate. Jedná sa o trojicu aplikácií, ktoré však majú niečo do seba a jediné, čo im chýba k dokonalosti, je, že nepodporujú (alebo nemôžu podporovať?) nejakú aplikáciu na iPhone, respektíve nepodporujú HealthKit, čo môže vadiť hlavne športovcom, ktorí tak nebudú môcť sledovať svoju aktivitu na telefóne. Musím však pochváliť Huawei za prostredie a za funkcie, narozdiel od Google Fit toho totiž sledujú oveľa viac.

Huawei Watch Sport Face

Už len samotná aplikácia Daily Tracking vás ohúri kopou detailov a informuje vás, koľkokrát za deň ste vstali zo stoličky, koľko ste spálili kilokalórií, koľko času ste strávili chôdzou, koľko behaním a dokonca, koľko času ste strávili cestou do kopca. K tomu všetkému máte navyše dostupný počet krokov a kilokalórií, o ktoré ste pri danom úkone prišli. Dostupná je aj história za posledných 7 dní, ale je skromná, zobrazuje totiž len celkový počet krokov. Dostupné sú aj nastavenia, kde si na hodinkách nastavíte svoj denný cieľ, výšku, vek a pohlavie a od toho sa odvíjajú aj výsledné výpočty.

Aplikácia Fitness Tracking funguje veľmi podobne ako Nike+iPod, umožní vám zvoliť si, či sú vašim cieľom spálené kalórie alebo čas strávený behaním. K tomu si nastavíte konkrétnu úroveň a už len odštartujete. Ak to bude treba, potom len pozastavíte meranie, ak si potrebujete dať pauzu. Čo zrejme budete, hlavne teraz počas sviatkov, kedy je telo zvyknuté na viac jedla ako pohybu. Fitnes aplikácie fungujú už od prvého momentu úplne nezávisle od iPhonu, čo je výhodou hlavne z hľadiska toho, že majitelia Apple Watch museli na väčšiu samostatnosť svojich hodiniek čakať niekoľko mesiacov. Napokon je tu aplikácia Heart Rate, ale tu asi nemá cenu sa rozpisovať. Vlastne ide len o meranie tepu spolu s históriou.

Huawei Watch Weather app

Prostredie systému Android Wear mi osobne prišlo zďaleka jednoduchšie, než watchOS. Ale to je aj tým, že Google berie inteligentné hodinky ako doplnok k telefónu a nesnaží sa z nich spraviť počítač. Prostredie je teda skromné, ale zato jednoduché. Pohybom prstu zhora nadol vysuniete ponuku rýchlych nastavení, niečo ako Control Center, kde vidíte stav batérie, možnosť zapnúť tichý režim alebo režim kina (úplne vypnutá obrazovka), možnosť dočasne zvýšiť jas obrazovky alebo rýchlo otvoriť nastavenia. Smerom napravo od ciferníka sa potom nachádza ponuka aplikácií, ktorá okrem vyššie spomínaných fitnes aplikácií obsahuje aj budík, stopky, časovač, Google Translate a Počasie. Ešte viac vpravo sa potom nachádza asistent Google Now, ktorého však viete vyvolať aj slovami „OK Google“.

Huawei Watch Steps

A tou najdôležitejšou súčasťou sú potom upozornenia. Tie nájdete smerom nadol od ciferníka a hodinky vám umožnia prečítať si jednotlivé upozornenia, skryť ich a ak by vás rušili, tak môžete zablokovať upozornenia z určitých aplikácií. Veľmi sa mi páči, že jednotlivé upozornenia majú za sebou pozadie, ktoré najviac ladí s ikonou danej aplikácie a vpredu vidíte jej ikonku priamo prevzatú z telefónu. Čo ma ale prekvapilo je, že aplikácia Správy má štandardne modré pozadie namiesto zeleného. Snapchat, Instagram, Facebook a veľa ďalších aplikácií, ktoré vám posielajú upozornenia, vás však privítajú s farbou, ktorá k týmto aplikáciám jednoducho patrí. Takou zvláštnosťou je Game Center, upozornenia z neho majú čierne pozadie. Jediné notifikácie, s ktorými môžete narábať ako-tak viac, sú zo služby Gmail, ale len z účtu, ku ktorému máte priradenú aplikáciu Android Wear na iPhone. Tu môžete odpovedať na prijaté správy pomocou prednastavených šablón, ktoré sú ale zatiaľ len v angličtine, čo by sa mohlo v budúcnosti zmeniť. Okrem upozornení tu nájdete aj dvojicu widgetov, krokomer Google Fit a počasie.

Huawei Watch Messenger

Ako sa iPhone naučil žiť v harmónii s Android Wear

Sledovať, ako sa iPhone zoznamuje s hodinkami s Androidom, bolo pomerne zaujímavé. Počas prvých minút používania to bolo pomerne komplikované, veď viete, prvé nastavenia. Neskôr mi hodinky z nejakého neznámeho dôvodu začali sekať animácie, ale po chvíli hodinky zahlásili, že aktualizácia je pripravená na inštaláciu a vtedy som pochopil, že boli jednoducho zaneprázdnené sťahovaním a prípravou updatu. Informáciu o tom, že sa sťahuje update, nikde nevidíte a tak je pre vás každá nová aktualizácia prekvapením, ale za posledný mesiac vyšla len jedna, čiže to nevidím ako niečo, čo by vás pravidelne zdržovalo.

Teší ma ale, že iPhone sa po 2-3 dňoch naučil, že aplikácia Android Wear má byť zapnutá a nemá ju vypínať. O to viac ma prekvapilo chovanie, kedy si iPhone „obľúbil“ hodinky a veľakrát sa mi stáva, že mi upozornenie príde na samotné hodinky skôr, než sa objaví na telefóne samotnom. A prekvapila ma ešte jedna vec a to že Huawei Watch rešpektujú režim „Nerušiť“ na iPhone. Ak máte na svojom mobile zapnutý režim Nerušiť, prípadne ste si nastavili, aby sa aktivoval v určitom čase, hodinky sa budú chovať podobne a aj keď vám na prídu upozornenia, nebudú vibrovať.

Huawei Watch with iPhone
Batéria

Vec, ktorá zrejme zaujíma každého, je výdrž batérie. Vo vnútri hodiniek nájdete 300 mAh batériu, čo je síce menej oproti iným hodinkám, ale zato vám vydržia viac ako deň. Presnejšie vydržia deň a pol, ak ich nabijete v noci, používate cez deň a nabijete ich v nasledujúce ráno. Ak ich budete nabíjať každý večer, potom sa s vysokou pravdepodobnosťou nikdy nedostanete pod 20-25% batérie, čo vás môže tešiť, pretože majitelia telefónov s Androidom vraj takéto šťastie na výdrž batérie nemajú kvôli komplexnejšiemu prepojeniu hodiniek s telefónom. Ak ide o výdrž batérie iPhonu, tak hodinky majú na batériu telefónu rovnaký vplyv, ako keby ste používali len telefón samotný, čiže tu by som sa neobával o to, že by sa hodinky stali nejakým veľkým žrútom batérie.

Huawei Watch
Resumé

Nastala chvíľa na výsledné zhrnutie a ja vlastne neviem, ako začať. Sú to hodinky s pridanými funkciami alebo je to počítač v tvare hodiniek? Asi sa prikloním k tej prvej možnosti. Huawei Watch sú jednoznačne jedny nádherné hodinky, ktoré majú jednu jedinečnú vlastnosť. Dokážu vám stručne vysvetliť, čo sú to vlastne tie inteligentné hodinky, o ktorých dnes všetci hovoria. Dobre, nemôžete si na ne nainštalovať Instagram a hrať PacMana, ale to nevadí, pretože hodinky typu Huawei Watch priamo vyjadrujú, že sú určené pre dospelých, ktorí hľadajú elegantné hodinky a poteší ich nejaká tá funkcia naviac a možnosť prečítať si správu bez toho, aby ste museli vyťahovať mobil z vrecka, obzvlášť teraz v zimných mesiacoch. Na výber máte 40 ciferníkov, takže si viete hodinky naozaj prispôsobiť k obrazu svojmu a hlavne, viacero z nich pôsobí rovnako kvalitne ako exteriér a odpovedajú prémiovosti celých Huawei Watch. Ak by som to mal teda zhrnúť do jednej vety, je to taký tichý spoločník, ktorý na seba neupozorňuje silou mocou a navyše ho vnímate viac ako šperk než ako príslušenstvo k mobilu.

(A ak športujete, tak vám poslúžia ako spoľahlivý tracker)

Huawei Watch FB
Huawei Watch

Dnes nejčtenější

.