Zavřít reklamu

iphoneTisková zpráva: iPhone je široce užívaným produktem a vzhledem k poměrně vysoké ceně a poptávce po něm je radno ho užívat s rozumem, tedy co nejbezpečněji. Existuje hned několik způsobů, jak zabezpečit svůj iPhone. O řadě z nich běžný uživatel ani neví. Dnes se podíváme na ty nejpodstatnější z nich a představíme i několik aplikací, pomocí nichž je možné zvýšit ochranu vašeho mobilního přístroje.

Užívejte vhodné heslo
Hesla netřeba představovat, většina uživatelů jakýchkoliv mobilních zařízení, nejen iPhonů, má povědomí o tom, že si na telefonu lze nastavit heslo a zablokovat tak přístup případnému zloději nebo nálezci ztraceného telefonu, který má v plánu si ho nechat. Pro systém iOS 9 je možné nastavit šestimístné heslo. Pro ještě vyšší ochranu je doporučeníhodné užívat kombinaci číslic a písmen. Před zavedením systému iOS 9 byla standardní délka hesla čtyřmístná, což také poskytovalo určitý stupeň ochrany, pro případné hackery však bylo snazší heslo odhalit.

iphone6-ios9-setup-touch-id-create-passcode

Existují také velmi užitečné aplikace, které vám mohou pomoci vytvořit a bezpečně ukládat heslo pro služby, které používáte na iPhonu. SplashID Safe pro iPhone umožňuje ukládat hesla, která používáte online, tedy např. pro přihlašování na Facebook, email, atd. Také ukládá čísla účtů, různé registrační kódy, informace o vaší kreditní kartě a další důvěrné informace.

Dále je záhodno zmínit LastPass, které také ukládá hesla. Hesla (data) jsou nejdříve zašifrována a poté uložena v cloudu. Šifrování přitom probíhá na vašem vlastním přístroji, nikoliv na serveru vývojářské společnosti. Znamená to, že tato citlivá data „necestují“ přes internet a jsou tedy lépe zabezpečena. Pouze již šifrovaná data se dostanou „do styku“ se serverem společnosti.

Vypněte Siri při zamčeném displeji
Siri představuje virtuální osobní asistentku, která naslouchá vaším přáním a příkazům. Jednoduše stačí telefonu něco říci běžnou řečí a Siri vám ve většině případů porozumí a uposlechne, příkaz provede. Není tedy třeba používat určitých specifických přednastavených slovních hesel k zadání určitého příkazu. Siri dle nastavení může přijímat určité příkazy i pokud je telefon zamčený. Znamená to tedy, že pokud máte tuto funkcionalitu zapnutou a někdo vám třeba telefon ukradne, může telefonu něco říci a díky Siri tak například získat přístup k vašim osobním datům, vašim SMS, atd. Proto je lepší tuto možnost vypnout (není třeba ji vypínat celou, stačí znemožnit Siri přijímat příkazy, když je telefon zamčený) v sekci Nastavení -> Touch ID & Passcode -> Siri.

Hey siri

Nastavte kratší dobu automatického zamykání
Ve stejné sekci jako v případě Siri je možné také nastavit automatické zamykání telefonu. Je možné nastavit dobu zamykání od 1 minuty až po 4 hodiny. Pokud dobu nastavíte dobu na 4 hodiny, tak bude opravdu trvat takto dlouho, než se telefon automaticky zamkne po té, co na něm provedete poslední akci. To není vhodné, protože třeba můžete jít do restaurace, kde si s někým zavoláte, telefon tam potom na stole zapomenete a bude trvat další 4 hodiny, než se zamkne. Mezitím si s ním může kdokoliv dělat, co se mu zamane. Lze doporučit dobu 1 minuty či 5 minut, což představuje v průměru adekvátní délku „čekací doby“.

Vypněte mód Airplane, když je telefon zamčený
Mód Airplane, pokud je zapnutý, znamená to, že telefon není možné nalézt a určit jeho přesnou lokaci s pomocí aplikací pro tento účel stvořených, např. Find my iPhone (o této a dalších aplikacích viz níže). Vypnout ho můžete v sekci Settings -> Control Center -> Access on Lock Screen. Když je vypnutý, telefon můžete snadno lokalizovat a vyhledat tak případného škůdce. Proto je dobré ho mít vypnutý, když je telefon zamčený.

Užívejte bezpečné aplikace
Je důležité, abyste používali mobilní aplikace, které jsou bezpečné. V poslední době mnoho firem se zvýšily bezpečnostní vlastnosti jejich produktů. Technologický gigant Yahoo v říjnu tohoto roku přišel s novou službou „Yahoo Account Key“, díky kterému již uživatelé nemusí zadávat přihlašovací údaje, když se přihlašují do svého Yahoo účtu. Tuto službu mohou využívat ti, kteří používají aplikaci Yahoo Mail jak na systému iOS, tak také na Androidu. Nemusíte si tak již pamatovat žádné heslo, protože pokaždé, když se do účtu přihlašujete, vám služba zašle potvrzovací zprávu na zařízení, které je propojeno s vaším účtem. Ve zprávě se vás služba dotáže: „Chcete se skutečně přihlásit“? Stačí pak odpovědět ano nebo ne, a umožnit nebo naopak zmenožnit tak tomu, kdo se chce přihlásit, přístup do účtu.

Yahoo Account Key

Někteří vývojáři aplikací umožňují svým uživatelům využívat zvýšené bezpečnostní funkcionality. Např. oblíbený poskytovatel online hraní pokeru a dalších kasinových her poker stars, zakódovává veškeré informace přenesené mezi herním serverem a hráčem a neukládá hesla či jiné bezpečnostní informace na uživatelově iPhone. Dále tato společnost ještě umožňuje uživateli zvýšit zabezpečení telefonu tím, že si vybere jednu z následujících čtyřech možností: buď uživatel bude při přihlášení tázán na bezpečnostní otázky, nebo může užívat SMS validaci, nebo tzv. dvoufaktorovou autentizaci s pomocí bezpečnostního RSA tokenu, nebo je též možné užívat speciální PIN kód při přihlašování. Tímto způsobem, mobilní aplikace umožňuje uživatelům vybrat úroveň zabezpečení, které dávají přednost.

Je to také dobrý nápad, aby zajistila bezpečnost telefonu s pomocí antivirových programů. Zajímavý program je VirusBarrier od společnosti Intego, která nehledě na název není plnohodnotným antivirovým programem pro iOS, ale je možné s její pomocí prohledat telefon a zjistit, jestli není zavirovaný. Aplikace neprohledává jen „standardní“ soubory, ale také přílohy k emailům a jde i do „vnitřního systému“ iPhone. Jak společnost Intego na svých internetových stránkách uvádí, tato aplikaci neumožňuje automatický scan systému a souborů, ale vždy je nutné prohledávání manuálně spustit.

Užívejte bezpečnostní aplikace
Již zmíněná aplikace Find my iPhone vlastně není tak úplně aplikací, jde spíš o druh nastavení v telefonu. Jako taková představuje výjimku z výše zmíněného, je tedy dostupná již v základní verzi iPhone. Nutným předpokladem je však systém iOS 5.0 nebo pozdější. Je možné ji spustit přes nastavení Settings -> iCloud -> Find My iPhone. Když je tato aplikace zapnutá, je možné telefon lokalizovat v případě ztráty nebo krádeže. Dokonce je možné i přimět telefon vyluzovat zvuky nebo přehrát píseň, což je užitečné, pokud vám nikdo telefon neukradl, ale prostě ho jen doma nemůžete najít.

Vhodným programech také může být Avira Mobile Security, která umožňuje po ztrátě či krádeži znovu získat svůj telefon a ujistit se, že vaše emaily jsou udržovány v bezpečí. Pokud totiž telefon nemáte u sebe, Avira umožňuje zobrazit přesnou polohu vašeho iPhone. Pomocí Aviry takto můžete sledovat až 5 zařízení zároveň. Obsahuje také funkci Identity Safeguard, která vám umožňuje ujistit se, že váš email nebyl zneužit hackery. Avira Mobile Security je zcela zdarma.

Související články

Dnes nejčtenější