Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  60 fps je dôležité pri švenkoch – rýchlych posunoch a otočkách kamery. Napr. ak chceme zachytiť celú miestnosť a nedostaneme ju naraz do záberu. Začneme na jednom konci a otáčame kameru až kým sa nedostaneme na druhý koniec. Ak to spravíme rýchlo, 30 fps je zreteľne trhané. 60 fps je o poznanie plynulejšie. No a  18 fps by bolo katastrofálne. V priloženom videu švenky nie sú. Autori vedeli, prečo ich nemôžu robiť. Vo filmárskej praxi sa švenky moc neodporúča robiť, iba vo výnimočných prípadoch – napr. dokumentácia bytov a domov, kde sa to inak nedá. Ale aj tam sa to dopĺňa objektívmi s extrémne krátkym ohniskom (extrémne široký záber).

  Jojo, jak píše peter.nr: švenkování je ve filmech (v kině) hodně znát. Například průlety kamery kolo vrcholků hor, třeba v Pánovi prstenů jsou velmi trhané. Tam prostě 24 FPS vůbec nestačí. Dokonce i při 48 FPS v Hobitovi to připravené oko vidí.

  Jinak super článek, často se o této věci bavím s přáteli a teď jim prostě ukážu tohle vysvětlení. Sám bych to zdaleka nedal tak dobře dohromady.
  Jen tak dál Jaromíre Miko, jste tady mým nejoblíbenějším autorem :-)

  Co je tohle za nesmysl??? „Čierna tu však musí byť. Nebyť farby všetkých farieb, na plátne by ste videli len zhluk niečoho neidentifikovateľného, čo by na plátne doslova bežalo.“
  Černá obrazovka byla na starých televizích stav, kdy se paprsek vracel na svou původní pozici. U LCD se nic takového neděje. Mimochodem obraz na starých televizích nebyl vlastně vůbec černý nd03.jxs.cz/454/090/e7b3937e1a_56098902_o2.jpg
  A černá, resp. stav bez obrazu na plátně v kině má zase co do činění s technikou promítání, aby nebylo vidět, jak se filmový pás posouvá na další políčko. Dnes v době digitálního kina se promítá z filmového pásu výjimečně.
  Tyto dvě věci však spolu vůbec nesouvisejí a je matoucí je dávat do souvislosti.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.