Zavřít reklamu

iPad Air 2 & iPad mini 3IHS iSuppli sa opäť zameralo na to, akú maržu môže mať Apple na svojich nových produktov a tentoraz sa zameral na výrobnú cenu iPadu Air 2. Podľa toho čo zistili teraz vo svojom tradičnom prieskume, súčiastky pre nový iPad Air 2 stoja 275 dolárov, čo je o 11 dolárov viac, než ho stál minuloročný model. Najdrahšou položkou v tabuľke je displej, ktorý podľa zistenia stojí približne 77 dolárov. Jedná sa pritom len o cenu súčiastok pre základný 16GB WiFi modely iPadu Air 2 a pokiaľ sa pozrieme na najdrahší model, tak tam vidíme výrazný rozdiel medzi cenou komponentov a predajnou cenou.

Za najdrahší model, t.j. 128 GB WiFi + LTE, si Apple pýta 829 dolárov, no cena súčiastok v jeho prípade predstavuje 358 dolárov. Marža však v tomto prípade viditeľne klesla, keďže u iPadu Air 2 sa pohybuje na úrovni od 45 do 57%, zatiaľ čo v prípade iPadu Air z minulého roku to bolo 45 až 61%. Reálna marža však býva nižšia a to kvôli ďalším nákladom na výrobu, dovoz a vývoj produktu, vďaka ktorým sa hrubá marža pohybuje na úrovni okolo 38%. Koľko však stoja jednotlivé komponenty vo vnútri?

Ako bolo spomenuté vyššie, najdrahšou položkou je 77-dolárový displej, ktorý je ale lacnejší oproti minuloročnému, ktorý stál 90 dolárov. Procesor Apple A8X sa však podieľal na zvýšení ceny, keďže ide o špeciálny výkonnejší variant procesoru A8. O výrobu procesorov sa stará TSMC namiesto Samsungu, ten ale naďalej vyrába displeje. Predná a zadná kamera stoja dokopy 11 dolárov, čo je o trochu viac oproti predošlému modelu. Špecifickou kategóriou je úložisko. Apple za 16 GB úložisko zaplatí 9,20 dolára, no za 128 GB pamäť musí zaplatiť 60 dolárov. Napriek 50-dolárovému rozdielu si ale učtuje za 128 GB verziu o 200 dolárov viac, než za 16 GB verziu. Potešujúcou správou je aspoň to, že Apple odstránil 32 GB verziu.

iPad Air 2 teardown
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
*Zdroj: Re/code

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější