Zavřít reklamu

AirPort ExtremePři stěhování do nových prostor, které slouží zároveň jako firma i bydlení dohromady jsme se rozhodli investovat do toho, na co mnoho lidí zapomíná. Router je totiž něčím, co většina lidí vnímá jako nutné zlo a další krabičku, za kterou je potřeba platit. Pokud máte jeden počítač, můžete Router klidně vnímat stejně jako doteď i nadále. Pokud však používáte několik různých zařízení s různými standardy, z nich alespoň některé nabízí například AC nebo Mimo, je vhodné do domácí sítě investovat nějakou tu korunu a vytvořit zabezpečenou síť, poskytující maximální výkon, který nebude omezovat vaše zařízení.

U nás to nakonec dopadlo tak, že jsme použili AirPort Extreme a AirPort Express k vytvoření sítě, která splňuje nejmodernější současné standardy. Zatím co kolega připravuje článek o tom, jak celá síť funguje a proč jsme použili toto řešení, já jsme se rozhodl připravit recenzi na AirPort Extreme a AirPort Express jako takové. V tomto článku se konkrétně podíváme na větší z dvojice routerů společnosti Apple AirPort Extreme.

Design
Apple použil pro současnou generaci AirPort Extreme opět stejný design, jako pro TimeCapsule a jediný rozdíl mezi touto dvojicí zařízení spočívá v tom, že v TimeCapsule se ukrývá kromě Routeru také pevný disk, ničím jiným se obě krabičky z hlediska designu neliší. Router je poměrně vysoký a na výšku měří téměř 17 centimetrů, o to je však štíhlejší. Základna má tvar čtverce o rozměrech 9,8cm. Pokud máte Apple TV již jistě tušíte, že jsou rozměry Apple TV, Airport Extreme a AirPort Express co se základny týká zcela totožné a všechny krabičky je možné pohodlně postavit jednu na druhou.

IMG_9003

Povrch AirPortu je z z bílého plastu, který poskytuje průchodnost pro signál vycházející z šesti na sobě nezávislých antén z nichž tři patří 2,4Ghz síti a tři 5Ghz síti. Spodní strana obsahuje chladící otvory, které pomáhají Routeru udržovat vhodnou teplotu. Na zadní straně pak najdeme veškeré porty, mezi které patří port pro připojení napájení, USB port, WAN port a trojice LAN portů. Co trošku zamrzí obzvláště při ohledu na cenu samotného routeru je fakt, že zde najdeme pouze USB 2.0, nikoli modernější a mnohem rychlejší USB 3.0. Tím v podstatě celý design routeru končí, tedy pokud nezapomeneme na napájecí kabel v bílé barvě, který je součástí balení. Veškeré další kabely LAN si již musíte pochopitelně dokoupit samostatně.

IMG_9014

Nastavení levou zadní
Největší výhodou téměř všech řešení od společnosti Apple je jednoduchost, vše nastavíte během pár minut bez toho, aniž byste kdykoli předtím viděli jakoukoli Wi-Fi síť. Pro nastavení routeru je možné využít buď aplikaci AirPort Utility v Macu nebo stejnojmennou aplikaci pro iOS. Stejné řešení má Apple připraveno také pro uživatele Windows. Aplikace a její uživatelské rozhraní jsou zcela intuitivní a umožňují provádět veškeré změny doslova levou zadní. Můžete vytvořit oddělené sítě, zapínat/vypínat 5GHz pásmo, vytvořit hesla a připojení pro externí disk, pracovat s tiskárnou a tak dále. Zkrátka vše na co si vzpamatujete se nastavuje téměř tak snadno, jako vaše iOS zařízení. Pokud tedy nemáte žádné zkušenosti a nechcete platit za někoho, kdo vám celou síť nastaví, je řešení od Applu skutečně ideální.

AirPort Extreme

Zkušenosti
V našme případě slouží AirPort Extreme jako router, do kterého je přímo z modemu pomocí WAN kabelu přiveden internet a jsou k němu pomocí LAN připojeny PS4 a Televizor. K USB portu je pak připojen pevný disk WD MyPassport 2TB, který slouží jako uložiště fotografií, filmů a hudby. Router umožňuje nastavit přístup k disku pouze vybraným uživatelům s tím, že lze zvolit zda se jedná o uživatele, kteří mají vytvořen speciální účet v rámci domácí sítě, nebo mají heslo k routeru a nebo mají heslo přímo k disku.

Bohužel v našem případě nedokázal AirPort Extreme spolehlivě pokrýt celý prostor a ve vzdálenější kancelářské části již byl signál příliš slabý na to, aby dokázal uspokojit několik zařízení. V kancelářské části je tedy AirPort Express, který funguje jako extender signálu z AirPort Extreme a je k němu připojena také tiskárna. Tu si ostatně můžete připojit také do AirPort Extreme, ovšem narazíte na problém s tím, že je router obsahuje pouze jeden jediný USB port a tak musíte volit mezi tiskárnou a diskem. Na rozdíl od AirPort Express neumožňuje AirPort Extreme sdílení obsahu pomocí AirPlay.

Co se síly signálu týká, ta je na můj vkus poměrně nízká a pokud nemáte byt s příčkami ze sádrokartonu o které se bojíte opřít, musíte buď vyřešit vhodné umístění routeru zhruba do prostřed obytného prstoru a nebo v případě nutnosti použít tak jako my extender. Už při velikosti bytu 110 metrů čtverečních má totiž router problém prorazit si cestu mezi zdmi z jednoho rohu bytu do druhého. Bez použití AirPort Express se Transmit Rate pohyboval na úrovni 30, při použití extenderu nemá problém s hodnotou 150.

WD

Resumé
AirPort Extreme představuje snadné a elegantní řešení, jak vytvořit rychlou a bezpečnou síť a je vhodný pro každého, kdo se v nastaveních jednotlivých parametrů příliš nevyzná nebo se s nimi nechce zaobírat. Osobně mě však mrzí absence USB 3.0, vzhledem k tomu, že již stavíme skutečně rychlou síť, hodilo by se připojení pomocí tohoto portu pro externí disk. O absenci druhého USB portu, když router dovoluje připojení jak disku tak i tiskárny se není potřeba vůbec bavit. Zamrzí také absence funkce AirPlay, pokud totiž chcete využívat všechny technologie, které síť od Applu poskytuje, musíte vlastnit jak ja AirPort Extreme, tak i AirPort Express. Síla signálu mě osobně nemile překvapila, ovšem zde bych nerad spekuloval o tom, zda je to problém mého bytu nebo problém routeru jako takového.

Celkově lze říci, že koupí AirPortu Express si koupíte elegantní, rychlý router, který disponuje veškerými dnes dostupnými technolgoiemi v oblasti Wi-Fi síti a maximální silou přenosu signálu. Extreme nabízí snadné nastavení a možnosti jak využít například síťový disk i s minimálními zkušenostmi nastavení jednotlivých parametrů. Na druhou stranu o něm nelze jednoznačně prohlásit, že se jedná o nejlepší Router na trhu, kterému nechybí vůbec nic, chybí mu totiž pár maličkostí, které stojí za zvážení. Je jen a jen na vás zda se pro tento router rozhodnete, ovšem zkuste se zamyslet nad tím, jaké funkce od své sítě očekáváte.

  • AirPort Extreme si můžete v ČR koupit za vynikající cenu přímo zde.
  • AirPort Extreme si můžete v SR koupit za vynikající cenu přímo zde.
AirPort Extreme PS4

Související články

Dnes nejčtenější

.