Zavřít reklamu

O hodinkách iWatch sa špekuluje už pekných pár rokov, ale doteraz sme nemali tú česť vidieť žiadny únik, ktorý by potvrdzoval ich existenciu. S blížiacou sa WWDC 2014 sa však objavilo tvrdenie, podľa ktorého môže Apple predstaviť svoje hodinky spolu s iOS 8. Predstavenie produktu na WWDC 2014 by malo pre Apple viacero strategických, ako aj logických dôvodov, čo ale neznamená, že ich začne okamžite predávať. Aj keď by Apple predstavil iWatch v júni/červnu, existuje vysoká pravdepodobnosť že ich začne predávať až v septembri/září s novým iPhone.

Takýto krok by nebol nijak neobvyklý. Na minuloročnej WWDC Apple predstavil nový Mac Pro a začal ho predávať až tento rok, na WWDC 2010 pre zmenu predstavil iPhone 4 a vo svete ho začal predávať až na jeseň/podzim. V januári/lednu toho roku predstavil iPad a začal ho predávať až v apríli/dubnu. V januári/lednu 2007 zas predstavil prvý iPhone a začal ho predávať až v júni/červnu. Prečo to tak je? Apple má vo zvyku predstavovať prvé generácie svojich produktov v predstihu. Tým, že by Apple predstavil iWatch predčasne, by ich dokázal ochrániť pred únikmi informácií a fotografiami, ktoré sa na internete z času na čas objavujú. Bol by tak schopný vyvolať rovnaký hype, aký sa mu podarilo vyvolať pri novom Mac Pro a iPhone, vďaka čomu by bolo toto predstavenie oveľa prekvapujúcejšie, než keby mu malo predchádzať milión fotiek od anonymných užívateľov. Potešilo by vás predstavenie iWatch, keby sme už predtým videli fotografie a informácie od analytikov? Alebo by ste si povedali, „hm, tak to konečne predstavili.“?

iWatch

Z vlastnej skúsenosti viem potvrdiť, že predstavenie minuloročného Mac Pro ma fascinovalo oveľa viac ako predstavenie nového iPhone. Je to totiž produkt, ktorý prišiel nečakane, ako blesk z jasného neba, zatiaľ čo pri iPhone už teraz vieme, že bude mať 4.7-palcový displej, bude mať hliníkový kryt a bude zaoblený. A bude mať hrúbku 6 milimetrov. Lenže toto nie je jediný dôkaz, ktorý môže svedčiť o tom, že Apple predstaví iWatch na WWDC. Ďalším problémom sú vývojári. Ako už býva zvykom, tí majú prístup k novým verziám iOS 8 oveľa skôr, než bežní spotrebitelia a častokrát odhalia veci, ktoré by odhaliť nemali. Len za uplynulé 4 mesiace odhalili, že Apple pripravuje Apple TV 4. generácie s podporou Siri a že nový iPad prinesie s Touch ID. Navyše iOS 7 beta 4 odhalila, že Apple pripravoval snímač odtlačkov prstov pre budúcu generáciu iPhone a tak bola ďalšia feature odhalená.

Preto ak chce Apple ochrániť iWatch pred neželanými únikmi, bude musieť produkt predstaviť už na WWDC, vďaka čomu už vývojári nebudú môcť odhaliť nič nové a zároveň sa budú môcť pripravovať na optimalizovanie aplikácií pre iWatch. Nie, že by začali tvoriť plnohodnotné aplikácie pre iWatch, ale začnú navrhovať svoje aplikácie tak, aby dokázali odosielať upozornenia na hodinky iWatch od Apple. Predstavenie by tiež odôvodnilo, prečo Apple predstaví Healthbook aplikáciu na WWDC a nie pri predstavení iPhone 6. Ďalší dôvod súvisí s FCC. Apple, podobne ako množstvo ďalších spoločností, musí svoje produkty certifikovať u telekomunikačného úradu predtým, než ich začne predávať. Nejedná sa pritom iba o telefóny, ale aj počítače a ďalšie zariadenia s podporou bezdrôtových sietí. Certifikovanie trvá obvykle niekoľko mesiacov, počas ktorých sa do databázy FCC ukladajú dokumenty o testovaní produktu. Takéto dokumenty by v nesprávnych rukách mohli znamenať odhalenie produktu.

fuse-chicken-iwatch-2

Predstavenie iWatch v júni by zároveň oslabilo pozíciu aktuálneho lídra na tomto trhu. Google totiž predstavil svoj Android Wear a oznámil, že prvé zariadenia s týmto systémom vstúpia na trh v júli/červenci. Pokiaľ by Apple ignoroval túto skutočnosť, Google by získal dominantné postavenie a Apple by mu už len ťažko dokázal konkurovať, keďže zariadenia od Google sú známe a produkt od Apple bol až do poslednej chvíle takpovediac mýtus. Apple sa na jednu stranu rád ohradzuje tým, že mu nejde o postavenie na trhu, na druhú stranu by v takom prípade zrejme nepripravoval 4.7-palcový iPhone a už vôbec by nepredstavil iPad mini, odpoveď na konkurenčné malé tablety. Trh s hodinkami by preňho zároveň mohol predstavovať oveľa ziskovejšiu záležitosť, než akou sú v súčasnosti iPody a tak je celkom pravdepodobné, že Apple v prospech iWatch pomaly ukončí svoje práce na iPodoch a začne vypredávať súčasné modely.

iwatch-15

V neposlednom rade môže s iWatch súvisieť aj zamestnanie Angely Ahrendts. Bývalá CEO Burberry už tento týždeň prestúpi do Apple a bude mať na starosti maloobchodný predaj a online predaj spoločnosti. Ahrendtsová má navyše dlhoročné skúsenosti s predávaním oblečenia a iWatch sú obliekateľným produktom. Znamenalo by to, že Apple práve zamestnal človeka, ktorý dokáže vytvoriť geniálnu obchodnú stratégiu pre jeho nový strategický produkt. Posledný dôvod, prečo by mohol Apple predstaviť iWatch už v blízkej budúcnosti, súvisí s Nike. Nike je dlhoročným partnerom Applu a práve tieto dve spoločnosti spolupracovali na technológii Nike+ iPod a na fitnes doplnkoch pre bežných ľudí. Spoločnosť je zrejme plne oboznámená s tým, čo Apple plánuje a pretože vyhlásila, že sa chce zamerať na vývoj softvéru, znamená to, že iWatch môžu obsahovať niekoľko Nike+ aplikácií, ktoré pochopiteľne pre Nike znamenajú ďalších zákazníkov. Nie je vylúčené ani to, že Apple dokáže predať oveľa viac iWatch, než Nike dokázal predať svojich náramkov Fuel Band.

*Zdroj: Pocket-lint.com

Dnes nejčtenější

.