Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Technologicky je to úžasné, jen mi není jasné, proč dělat vyšší ppi než Retina? K čemu je to dobré, když pominu fakt, že to jen dobře zní v propagačním letáku?

  Jarys: pokud se zvětší displej IP6, pak musí narůst rozlišení (pochybuji, že by Apple dopustil, aby nový iPhone měl nižší počet pixelů na palec). A aby neměl Apple problémy s aplikacemi, předpokládá se, že to bude v násobku (tedy dvojnásobek). Proto je potřeba tak vysoké ppi…

  Brumisek

  Já o rozlišení nic nepsal, já psal o ppi, kdy hodnota u Retina je nastavená tak, aby lidským okem nebyly pixely viditelné, proto mi přišlo zbytečné dělat display s vyšším ppi, než je Retina …nicméně Tvoje druhá část odpovědi už mi dává smysl, to mi nedošlo, že vlastně je potřeba stávající aplikace zvětšit v poměru stran, takže je potřeba dvojnásobná hodnota rozlišení.

  Takže jak jsem psal, je to hlavně technologicky úžasné, ale pro uživatele téměř žádná změna. Ikdyž už jsem tu četl něčí komentář (už si nepamatuji kdo to psal), že na Retina vidí pixely – smekám před jeho zrakem!

  Jarys: na ipade air vidno pixely aj ked je tam retina, hlavne pri knihach nie je to extremne vidno ale oproti iphonu ma nizsie ppi a to si vsimnes najma pri hrach

  Amnart

  Mám iPad Air s Retina a pixely tam fakt nevidím a to má 264 ppi. Nevím jaké knihy čteš, ale ty z iBooks mají vektorové fonty, takže vyhlazení je perfektní. iPad mini nemám, nemohu posoudit, ale pokud vím, má 326 ppi, takže jestli na něm vidíš pixely, tak máš ostříží zrak!
  u her pixely vidíš, protože nemusí nutně využívat plné rozlišení kvůli grafickému výkonu. Pokud je to nějaká 3D hra, typuji, že to neběží v plném rozlišení, ale třeba jen v polovičním.

  řekl bych výrobcům asi toto: komu tím prospějete?
  Pindovina pro ty co si chtěj papírově honit triko a Apple bouhužel začíná přistupovat na politiku konkurence. Uvidíme jestli i v tomto případě.

  Neřekl bych ze přistupuje na politiku konkurence. Snaží se spis rozlišením „předběhnut“ konkurenci. Tak jako to bylo s Retinou u iphone 4. Někde jsem četl, ze menší verze by měla disponovat stejným rozlišením jako ta větší, to by potom bylo velice zajímavé

  Osobne musím priznať, že aj ja vidím pixely na Retina displeji u iPhone, ale to len vo vzdialenosti cca 20 cm od hlavy. inak mi to príde celkom v pohode

  NsT: Je ale celkom pravdepodobné, že toto rozlíšenie použije o niečo skôr Samsung u nejakého hi-end telefónu, keďže už v januári / jednu sa objavovali úniky o Galaxy S5 s 2560×1440 displejom. Ale tak uvidíme, hlavne dúfam, že Apple ponechá v inventári niečo menšie, keďže mám mierne problémy už s používaním iPhone 5, nie to ešte 4.7- alebo 5.5-palcového zariadenia.

  Když vezmu jakoukoli tiskovinu a dám si jí k nosu, tak taky uvidím rastr a taky se od nepaměti do tisku dávají podklady v rozlišení 300dpi jako naprosto dostačující. Není to o tom, že by technologicky nebylo možné tisknout s jemnějším rastrem, ale o tom, že je to jednoduše pro běžné použití a praxi zbytečné! Pozastavuje se snad někdo z vás nad tím, když si čte časopis, knížku nebo prohlíží fotky v nějakém tištěném materiálu, že vidí rastrové body??? Vůbec je nevnímáte. Retina je kvalitativní ekvivalent k běžnému tisku, takže je pro běžné použití jemností pixelů naprosto dostačující!
  To, že potřebuje Apple udělat o trošku větší display, ale musí kvůli tomu mít dvojnásobné rozlišení a tedy 538ppi jen proto, aby se mohly stávající aplikace na něm zobrazit mi přijde jako totální ujetina, nicméně to jiné řešení nemá :-(

  Takže jak tvrdím, 538ppi bude super znít v letáku, ale pro naprostou většinu běžných spotřebitelů je to úplně k ničemu, protože nedojde pocitově k žádnému zlepšení vnímání obrazu.

  Teda to jsou komenty zase viz JK, NST… Apple si opravdu nepotřebuje honit triko PPI ani předbíhat konkurenci. Ono totiž pokud chce udělat iPhone s větší úhlopříčkou tak mu vůbec nic jiného nezbývá než to rozlišení zdvojnásobit aby zůstala zachována kompatibilita aplikací. Navíc by tím sjednotil rozlišení s iPady a ulehčil vývojářům.

  Jaromir

  Barvy neumím posoudit – nemám osobní zkušenost. Nějak si ale technicky neumím vysvětlit, proč by měl být rozdíl v podání barev, jestli zobrazuje barvu jen jeden pixel, nebo ji ve stejné velikosti zobrazují pixely čtyři. Ale máš pravdu, už jsem taky někde zaregistroval tuhle informaci o lepších barvách, jen to bylo asi v nějaké reklamně od Samsungu, tak jsem tomu nevěnoval moc velkou pozornost. Protože jak všichni víme, Samsung udělá tablet s lepším ppi o pouhé tři body než má iPad, ale hned nezapomene v klasické porovnávací reklamně kde se baví spolu dvě slepice upozornit na fakt, že jeho tablet je na zobrazení fotek ze stavby rozhodně lepší, než iPad díky kvalitnějšímu display :-)

  Jarys:
  No brat mal galaxy s3, to malo 306 ppi pri 1280x720p, na 4,8″ displeji a bolo vidno pixely aj na ikonkach, nepozeral som z blizka len z 30cm od oka co je bezna vzdialenost

  Ak bude vacsi displej ide o to o kolko sa zvacsi na 5ke nie je vidno ppi ani pri 4″ displeji tak mozno apple zvladne kvalitny displej bez nutnosti zvysovat ppi

  Jaromir:
  Na galaxy s4 ci note 3 su krajsie farby ci zobrazovanie fotiek, neviem ci je to ppi alebo hustotou

  Amnart

  to mi přijde nějaké divné. Není to náhodou tím, že ikonky na Androidu jsou v nějakém jednom standardu rozlišení a na každém zařízení se tedy přizpůsobují (přepočítávají) jinak? Přeci jen Android musí podporovat strašné množství rozlišení displayu s ruzným ppi a optimalizovat ikony na každé z nich určitě nejde a že by v sobě ikony nesly vektorovou informaci se mi taky nezdá (ale to netuším, jsem laik) Při 306ppi by rozhodně ze 30ti centimetrů pouhým okem body neměly být viditelné. Nejlépe se to pozná u vektorového písma, takže když najedeš na nějaký web s textem (třeba tady na LSA) podíváš se na článek a zvětšíš si to písmo na display na velikost asi tak 9ti bodového písma v tisku, tak mi neříkej, že pozoruješ u písma jak je složené z pixelů a ruší to opticky při čtení?!?

  Tak brat ma teraz S4 a tam nevidno pixely pri ikonkach ppi ma 441 ppi

  Na ipade air som cital komixy asterixa a bolo vidno horsie pismo, potom som si vravel ze je asi horsia kvalita a tak som to skusil pozriet na pc a tam bolo pismo ostre

  Opravdu jste tolik spokojení s hustotou pixelů u iPhonu 5 ? Já totiž ne, oproti retině na macbooku, kde opravdu nikdy nevidím žádný pixel, na iPhonu když náhodou koukám z větší blízky vidím pixely na jednobarevných plochách, takže retina podle mě u iPhone nesplňuje to co by měla a očekávám vyšší hustotu pixelů u iphonu6.

  Ještě tu nikdo nepsal o rozlišení : pokud má iPhone 5(s) 1136×640 neměl by mít náhodou nový displej rozlišení 2272 x 1280 ??! V článku píšou 2k rozlišení 2560 × 1440 a to na iPhone moc nesedí.

Vložte vlastní komentář

celý text