Zavřít reklamu

healthbook-icon
Sedm let od chvíle kdy Apple představil první iPhone a čtyři roky od momentu, kdy se na trh dostal první tablet s nakousnutým jablíčkem v logu, našel Apple další segment, ve kterém může tyto produkty využít a tím není nic jiného než zdravotnictví a fitness. Zájem společnosti Apple na monitorování fyziologických funkcí člověka je skutečně enormní a Apple najal největší odborníky ve všech oblastech, které se monitorování lidského těla týkají.

Jednou z důležitých částí iOS 8 bude nová aplikace Healthbook, která je schopna sledovat množství informací o lidském těle. Aplikace nabízí jednotlivé záložky, ve kterých nalezneme informace o dané funkci našeho těla, případně informace o pohybových a jiných aktivitách, mezi které patří například fáze spánku. Karty které jsou v současné době vidět na uniklých screenshotech, které zveřejnil server 9to5mac.com, přináší informace o srdeční frekvenci, hydrataci, krevním tlaku, fyzické aktivitě, výživě, krevním cukru, spánku, dýchání, nasycení kyslíkem, hmotnosti a proudění krve v žilách a tepnách (bloodwork). Ačkoli se veškeré tyto informace mohou zdát jako poměrně sci-fi záležitost, v minulých článcích jsme informovali o tom, že Apple skutečně dokáže veškeré tyto aktivity lidského těla měřit, tedy prozatím alespoň v teoretické rovině, protože reálný produkt pro monitorování všech výše uvedených vlastností s logem Applu prozatím na trhu není. Například prodění krve v žilách a tepnách by mělo být možné měřit pomocí zvuku, který toto proudění vyvolává.

healthbook-book

Trojice záložek Healthbook je věnována sledování fitness, konkrétně pohybových aktivit, výživy a hmotnosti. Záložka hmotnosti pak umožní uživatelům vypočítávat například BMI nebo sledovat procenta tělesného tuku. Všechny tři záložky pak umožňují uživatelům sledovat pokrok, kterého dosahují a ten následně zobrazit v přehledném grafu. Záložka pro Výživu pak umožňuje uživatelům přidat svůj příjem potravy a podíl sacharidů, tuků a bílkovin, díky čemuž mohou dodržovat dietu. Právě o tyto tři karty se pravděpodobně v aplikaci Healthbook postaral světoznámí fitness trenér a muž stojící za produkty Nike+ Jay Blahnik.

healthbook-emergency

Tepová frekvence a krevní tlak jsou dvě z nejznámějších měření, které se v souvislosti základní prevence zdraví provádí. Krevní tlak je možné kontrolovat skutečně velice jednoduše, ovšem je k tomu potřeba manžeta, která se nafoukne a přístroj následně zaznamená tlak potřebný k překonání odporu manžety. Princip je tedy skutečně velice snadný, na druhou stranu jej však není možné integrovat přímo do přístroje, který nebude mít manžetu, jenž obepne naši paži. Je možné měřit tlak také přímo přes zápěstí, ovšem i tak by se musel náramek nafouknout nebo utáhnout kolem zápěstí, aby bylo možné změřit tlak potřebný k překonání odporu, jenž vznikne přiškrcením zápěstí. Měření srdečního tepu je skutečně jednoduchá záležitost, kterou již dnes můžete měřit naprosto přesně přímo díky speciálním aplikacím z iTunes App Store s pomocí vašeho iPhonu. My jsme otestovali například aplikaci Heart rate: Obstojí iPhone v soutěži s jedním z nejlepších tonometrů současnosti?

healthbook-cards

Měření cukru v krvi, proudění krve a saturace kyslíku jsou tři nejunikátnější záložky, které v aplikaci Healthbook najdeme. Měřit tyto věci je sice možné i bez nutnosti odběru krve, tedy pomocí neinvazivních metod a bez nutnosti použití kontrastní tekutiny, kterou jinak běžně lékaři používají při takzvané koronarografii, která ukáže ucpané cévy a tepny přímo pod rentgenem, na kterém se zobrazí již zmíněné kontrastní látky. Vše se sice dá, ovšem prozatím jsme to v praxi viděli jen v laboratořích nebo ve skutečně unikátních studiích, které sice fungují a teoreticky měření těchto věcí pomocí neinvazivních metod nic nebrání, ovšem jedná se o skutečně velice složité měření, které musí takový produkt dokázat. Co se proudění krve týká, tam by Apple měl využít možnost měření proudění krve pomocí zvuku, který právě proudění vyvolává. Při zúžení nebo ucpání cévy nebo tepny pak dojde ke změně zvuku a aplikace tak dokáže ukázat, zda nám hrozí infarkt. Více informací o měření krevního proudění pomocí zvuku se pak dozvíte přímo zde. Měřit saturaci kyslíku je stejně jednoduché jako měřit srdeční tep, tedy pomocí prosvětlovací LED diody a pomocí fotoaparátu.

Měřit cukr v krvi je pak také možné, ovšem prozatím jsme se s tím setkali jen u jediné společnosti na světě, která tuto technologii vyvinula. Ovšem právě jejího vědce, tedy lépe řečeno vědkyni zaměstnal Apple. Jedním z členů projektu iWatch je totiž Nancy Dougherty, která byla původně vědcem a vývojářem ve společnosti Sano Inteligence. Business Insider nyní přinesl informace o projektu Sano, který společnost vyvinula. Jedná se o způsob monitorování krve, pomocí transdermální náplasti, která je bezbolestná. Ve fázi prototypu, který naposledy společnost předvedla v roce 2012, byla tato náplast cítit na ruce jako smirkový papír. Zajímavé je, že jakmile se náplast přilepila na ruku, bylo možné sledovat vše, co nyní vyhodnocují v základním měřítku laboratoře. Samozřejmě nebylo možné provést kompletní laboratorní testy, ovšem uživatel měl okamžitý přehled na hladinou krevního cukru, funkcí svých ledvin a elektrolytové rovnováze, díky které je možné měřit hladinu sodíku v krvi a sní spojené případné problémy.

heartblood

Hladina hydratace a dechové frekvence představují další dvojici zajímavých informací o našem zdraví, které Healthbook nabízí. Sledování hydratace je zajímavé zejména pro sportovce nebo turisty. Hydrataci je pak možné měřit pouze z krve, tedy stejně jako tomu je u krevního cukru. Ovšem jak již víme, na to by měl mít Apple technologie. Respirační kondice se měří pomocí dechové frekvence a tu je možné měřit například přes mikrofon v iPhonu. Healthbook nabídne také měření spánkových cyklů a podobné věci, které jsou dnes již poměrně běžnou záležitostí. Healthbook nabídne také kartu Emergency, která ukáže informace jako je jméno uživatele, datum narození, informace o lécích jenž užívá, o váze, krevní skupině, barvě očí, případných dárcích orgánů, kontaktech na blízké osoby a tak dále. Tato karta by měla být přístupná i v případě, kdy je telefon nebo tablet uzamčen a chráněn heslem, aby se k ní mohli dostat záchranáři v případě, kdy uživatel nebude schopen komunikovat s okolím.

M7, App Store nebo iWatch? Kdo to vše změří!
Upřímně pokud jste dočetli až sem, zřejmě máte nyní stejně jako já bradu někde na úrovni krku a představujete si, že Helthbook je konečně něco co stojí za to. Konečně nám tedy telefony nebudou na hraní Angrybirds ale dokáží skutečně pomáhat a zachránit životy. Ovšem otázkou je, jak bude Apple vše co je výše uvedeno měřit. Některé věci je možné měřit pomocí iPhonu. Některé věci rozhodně Apple může měřit již nyní s iPhonem 5s, některé bude mít možnost měřit pomocí novinek ,které by mohl přidat do iPhone 6, ovšem některé nelze měřit pomocí telefonu a to kvůli jeho konstrukci. Jediným produktem, který by mohl měřit vše najednou jsou hodinky iWatch, otázkou by pak však byla jejich výdrž baterie. Apple však může Healthbook využít také pro měření informací ze zařízení třetích stran a z Helthbook udělat vlastně takové centrum, které vezme údaje ze všech jednotlivých přístrojů a dá je dohromady.

bloodworkbloodsugaroxygensat

*Zdroj: 9to5mac.com

Související články

Dnes nejčtenější

.