Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  voldzi

  zvýšení obratu znamená, že firma jen protočí víc peněz, ale v žádném případě tam není přímá úměra s větším ziskem! Na to pozor. Hodnotu firmy (a tedy i akcií) dělá její jmění, zisky a know-how, nikoli kolik protočí peněz nebo zboží.

  Příklad:
  firma vyrábí výrobek „X“ jehož cena je 1 USD.
  Z tohoto 1 USD je zisk firmy po odečtení nákladů 50 Centu. Firma prodala v roce 2012 1.000.000 kusů výrobku „X“ a její čistý zisk je 500.000 USD.

  V roce 2013 firma začala prodávat výrobek „Y“ za cenu 1,50 USD. Jedná se o komplikovanější produkt na výrobu, takže po odečtení nákladů je zisk firmy opět 50 Centů. Firma prodala výrobku opět 1.000.000 kusů. Takže firmě sice stoupl obrat na 1.500.000 USD proti roku 2012, ale vydělala naprosto stejně v obou letech 2012 i 2013.

  Akcie firmy tedy klesly, protože si akcionáři od nového výrobku „Y“ slibovali vyšší prodeje, větší zisk a tedy zvýšení hodnoty firmy.

  …tolik laické vysvětlení. ;-)

  Jarys: hooodně laické, vlivy můžou být různé. Po vydání zprávy můžou jisté subjekty záměrně prodávat akcie aby oslabily jejich cenu pro budoucí odkup (třeba i samotným Applem jak chce Icahn).

  Jaahoo

  Samozřejmě, že je to hodně laické! Šlo mi jen o vysvětlení toho, nad čím se pozastavil „voldzi“, že je mu divné proč akcie klesly, když se obrat Apple zvýšil.

  Jinak mi věř, že o faktorech ovlivňující akciové trhy vím hodně. Na burze už jsem vydělal hodně peněz. ;-) To ale není na diskuzi přes komentáře – spíš na hodně dlouhých zimních večerů.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Více bleskovek

.