Zavřít reklamu

Mohli ste o nej počuť, mohli ste ju vidieť, mohli ste vidieť ako nahráva video a fotografuje. Mobilný telefón Samsung Galaxy S4 je novou vlajkovou loďou juhokórejskej spoločnosti Samsung, ktorá si od fanúšikov Apple získala prezývku „S3S“. Prečo? Pretože dizajn tohto nového telefónu je takmer identický s tým, ktorým disponuje minuloročný vlajkový mobil od Samsungu, Samsung Galaxy S III. Našu recenziu sme sa rozhodli spísať po vzore prezentácie tohto telefónu, a preto sa aj my pozrieme najmä na kľúčové funkcie tohto zariadenia.

Dizajn a hardvér
Najprv sa však pozrime na dizajn. Galaxy S4 je napriek identickým rozmerom a výkonnejšiemu hardvéru ešte ľahší ako jeho predchodca, Galaxy S III. Dizajn zariadenia sa predsa len dočkal zmeny a zatiaľ čo Samsung Galaxy S III disponovala oblými stranami, v prípade GS4 sa už jedná o pevné a ploché hrany, ako je tomu napríklad u dnešných telefónov iPhone. Túto zmenu by som dokonca vedel prirovnať k zmene, ktorá prebehla medzi telefónmi iPhone 3GS a iPhone 4. Displej je o niečo širší a tak sa môžeme už prakticky teraz môžeme rozlúčiť s bočnými hranami na prednej strane zariadenia. Aj keď nemám rád mobilné telefóny s displejom väčším ako 3.5″ či 4″, myslím si, že minimálna veľkosť hrán je celkom príjemnou vlastnosťou. Hrany sú totiž ešte tenšie ako tie, ktoré nájdeme na telefónoch iPhone. Z hľadiska dizajnu by som nakoniec telefónu vytkol jednu poslednú vec. Samsung Galaxy S4 vo svojej základnej 16GB verzii predstavuje investíciu vo výške približne 620€ a preto si nemyslím, že by si telefón zaslúžil plastové telo. Konieckoncov, práve plast je materiál, ktorý sa môže pri páde dočkať pomerne veľkého poškodenia, o čom nás mohli presvedčiť aj crash testy zahraničnej spoločnosti SquareTrade. Tá dokonca vo svojom teste zistila, že telefón z hľadiska rizika poškodenia nezaostáva len za iPhone 5 ale aj za svojim predchodcom, Galaxy S III. Starosti o poškodenie telefónu samozrejme nemusíte mať.

iPhone_vs_Samsung

Z hľadiska hardvéru nájdeme na svete dve rôzne hardvérové revízie. Prvá, s označením GT-I9500, disponuje 8-jadrovým procesorom Exynos Octa, ktorý v skutočnosti tvoria dva samostatné procesory „big.LITTLE“. Tento model je možné označiť za pokročilý variant, keďže jeho architektúra umožní procesorom inteligentne sa prepínať medzi sebou podľa potreby a bez zásahu užívateľa. Nám sa však do rúk dostal variant GT-I9505, ktorý síce disponuje rovnako výkonným procesorom, avšak jedná sa o 4-jadrový procesor Snapdragon 600 s podporou LTE sietí. Hardvér telefónu je však, podľa môjho úsudku, faux pas. Telefón síce poskytuje okrem výkonného procesoru operačnú pamäť 2GB RAM a 16GB vstavaného úložiska, no z reálneho hľadiska nikdy nedokážete využiť viac ako 50% tohto hardvéru. Prečo? Pretože viac ako polovicu všetkej dostupnej operačnej pamäte neustále využíva operačný systém a preto nebudete mať k dispozícii nikdy viac ako 950MB RAM. Za problém je možné pokladať aj vstavané úložisko. Samsung sa rozhodol veľkú časť pamäte prisúdiť operačnému systému Android 4.2.2 Jelly Bean a novej verzii prostredia Samsung TouchWiz, vďaka čomu je možné v 16GB modeli telefónu možné nájsť maximálne 9,15 GB voľného miesta.

IMG_4505

Android 4.2.2 a TouchWiz
Kým prostredie TouchWiz vyzerá nádherne, musím sa posťažovať na niektoré jeho nevýhody, ktoré som si všimol behom používania. Vďaka kombinácii Android 4.2.2 a TouchWiz sa akýmsi spôsobom stalo, že v hlavnej ponuke aplikácii nájdeme niekoľko duplicitných aplikácií. Príkladom tohto úkazu môžu byť aplikácie Mail a Gmail, Internet a Chrome či dokonca hlasové služby Google Now a Samsung S Voice. Netreba zabúdať ani na prítomnosť prekladaču Google Translate a prekladaču S Translate, a teda máme k dispozícii ďalšiu zhodu. Fakt, že predinštalované aplikácie nie je možné odinštalovať, môže nespokojnosť zo strany užívateľa len prehĺbiť. Nejedná sa však o veľmi duplicitné aplikácie a ako čoskoro zistíte, zatiaľ čo internetový prehliadač od Samsungu môžete ovládať pohybovými gestami a očami, Chrome jednoducho bez dotyku nemôžete ovládať. Ak sa mám však pozrieť na celkové prostredie, podobnosti s rozhraním iOS môžu terajšieho majiteľa iPhonu potešiť. Nejedná sa síce o úplnú zhodu, no napríklad možnosť zachytiť screenshot obrazovky veľmi podobným gestom, na gestá sa však zameriame nižšie.

IMG_4487

Aplikácie je možné do telefónu stiahnuť dvomi legálnymi cestami. Prvou z nich je registrácia na veľmi populárnom obchode Google Play, ktorý je dostupný na všetkých zariadeniach so systémom Android a zároveň slúži ako náhrada bývalého Android Market. Obchod Play ponúka veľké množstvo aplikácií a svojou popularitou dobieha iTunes App Store u konkurencie. Duplicita však pokračuje a prítomnosť ďalšieho obchodu s aplikáciami, Samsung Apps, vás zaskočí. Samsung sa pravdepodobne chcel v tomto prípade vydať cestou Applu, nemyslím si však, že by sa jednalo o prospešnú vec. Ako som totiž zistil, obchod Apps ponúka viditeľne menšie množstvo aplikácii v porovnaní s Google Play a navyše je potrebné vykonať ďalšiu registráciu, pokiaľ sa rozhodnete sťahovať z neho softvér. Zastávam preto názor, že akákoľvek snaha konkurovať jednoduchému operačnému systému, akým je Apple iOS, v tomto prípade jednoznačne zlyhala.

 

IMG_4463

Samozrejme som sa rozhodol porovnať výkon iPhone 5 a Galaxy S4 v praxi. Na toto som použil jednu z graficky najnáročnejších mobilných hier, aká kedy vyšla. Pokiaľ sa rozhodnete stiahnuť si Real Racing 3 z obchodu Google Play, zrejme vás prekvapí, že táto hra zaberá na Androide takmer o 400MB menej ako na iPhone. Napriek tomu, že Galaxy S4 ponúka 4-jadrový procesor a 2GB RAM, načítavanie hry Real Racing 3 bolo na iPhone 5 s dvojjadrovým procesorom a 1GB RAM zreteľne rýchlejšie. Aby bol súboj vyrovnaný, oba telefóny neobsahovali žiadne ďalšie stiahnuté aplikácie a na oboch zariadeniach bol prevedený reštart. Raz a navždy preto môžeme usúdiť, že svižnosť zariadenia nie je o papierových špecifikáciách, ale o skutočnej optimalizácii operačného systému pre onen hardvér.

Displej – Ako pôsobí 1920 x 1080 na mobilnej obrazovke?

Bezpochyby najkrajšou vizuálnou vlastnosťou telefónu Galaxy S4 je jeho displej. Teraz sa však nebavíme o jeho veľkosti, ale o ostrosti. Napriek tomu, že rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov mi príde v mobilnom telefóne nelogické, pri pohľade na obrazovku telefónu ostávam uchvátený. Displej s označením Super AMOLED je totiž už na prvý pohľad skutočne dokonalý a človeku sa pri pohľade naň môže zdať, že na obrazovke je prilepená len nálepka, ktorá má pôsobiť čo najčistejšie. Len čo sa raz na displej zapozeráte, len ťažko sa vám bude lúčiť so zážitkom, ktorý mal predstavovať operu pre vaše oči. Zatiaľ čo u Retina displeju na iPhone môže človek s veľmi dobrým zrakom ešte slabo rozoznávať jednotlivé body, u Galaxy S4 sa tak stane jedine s pomocou lupy. Hustota pixelov je totiž ustálená na úrovni 441 ppi, ďaleko za schopnosťami toho najzdravšieho ľudského oka na svete. Sledovanie videa v kvalite 1080p, hranie hier či sledovanie fotografii je v tomto prípade veľmi nádherným zážitkom. Pozastavím sa pritom práve u posledného spomínaného bodu. Fotografie totiž pôsobia na obrazovke 4.99-palcového displeju veľmi ostro a to isté platí aj v prípade, kedy sa rozhodnete fotografiu priblížiť. Iste, fotografia po čase začne strácať kvalitu, jedná sa však o tie prípady, kedy priblížite fotografie do vysokých hodnôt.

Človek by očakával, že ak je displej zhasnutý, vzhľadom k veľmi veľkému počtu pixelov nadobudne na svetle displej tmavú farbu. Tmavú farbu však displej nadobudne len vtedy, keď sa naň užívateľ pozerá v slabšie osvetlených priestoroch. Pokiaľ sa ale pozriete na displej v priamom slnečnom svetle, Super AMOLED displej nadobudne tmavomodrú, respektíve tmavšiu tyrkysovú farbu. Toto je však spôsobené práve technológiou AMOLED, ktorú Samsung použil už v minuloročných zariadeniach, akým bola aj vlajková loď Galaxy S III.

IMG_4508

Smart Scroll a Smart Pause

Medzi množstvom funkcií, ktoré Samsung predstavil vrámci Galaxy S4, sa nachádzajú aj funkcie Smart Scroll a Smart Pause. Tieto funkcie snímajú oči používateľa a podľa toho prispôsobia obsah na obrazovke telefónu. Na úvod som sa preto rozhodol vyskúšať Smart Scroll. Po jeho testovaní však môžem túto funkciu nazvať menším fiaskom. Scrollovanie totiž funguje len v prehliadači od Samsungu a teda pokiaľ sa rozhodnete skúšať ho pri prehliadači Chrome, hlavou môžete točiť tak dlho, ako len chcete. Navyše si myslím, že služba sníma celú hlavu, keďže snímanie fungovalo len v tom prípade, že som pohyboval svojou hlavou, nie očami. V konečnom dôsledku mi tak príde funkcia Smart Scroll nadbytočná a svojho využitia sa dočká asi v rovnakom pomere ako Apple Maps v Uzbekistane.

Omnoho zaujímavejšia mi však príde funkcia Smart Pause. Tá má veľmi dobré využitie najmä v prípade, že zrovna sledujte video a zároveň sa potrebujete rýchlo pozrieť na názov najbližšej zastávky hromadnej dopravy, pokiaľ sledujete video vo vlaku či MHD a v ušiach máte zasunuté slúchadlá. Stačí sa totiž len pozrieť preč od obrazovky telefónu a telefón automaticky pozastaví práve sledované video, a keď sa pozriete naspäť na telefón, video v momente pokračuje. Pomerne zaujímavej funkcii však chýba akási umelá inteligencia a pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí napríklad majú v pláne iba počúvať zvuk prehrávaného videa a nechcú držať svoj mobil v ruke, túto funkciu jednoducho budete musieť obalamutiť. Pokojne preto môžem povedať, že funkcia je dnes po boku Smart Scroll akýmsi technologickým demom, ktoré ešte má čo doháňať. Najväčším nepriateľom funkcie je však slabé osvetlenie. Pokiaľ sa totiž rozhodnete sledovať video v slabo osvetlenom priestor, funkcia jednoducho nefunguje. Naďalej si však myslím, že sa jedná o jednu z funkcií, ktorú mal vo svojom telefóne priniesť Apple, nie SamsungKde sú inovácie, Apple?

IMG_4447

Air Gestures

Telefónu nechýba ani funkcia ovládania gestami. Švihnite prstom zhora nadol a webová stránka sa posunie o niekoľko riadkov nadol. Švihnite prstom zdola nahor a webová stránka sa posunie o niekoľko riadkov nahor. Veľmi podobne to funguje aj pri sledovaní fotografii, kde sa pre zmenu treba pohybovať švihnutím prstom do strany. Myslím si, že táto vlastnosť je veľmi potešujúca najmä vtedy, keď sa napríklad pri posedení s kamarátmi a jedení lupienkov či iného mastnejšieho jedla rozhodnete prezentovať fotografie z dovolenky. Paradoxne sa mi však nestalo, že by som dokázal spustiť aplikáciu podržaním prstu nad ňou a tak je naďalej potrebné dotknúť sa obrazovky telefónu. Samsung Galaxy S4 takýmto spôsobom zvláda niekoľko ďalších užitočných gest. Zatiaľ čo Galaxy S III dokázala upozorniť užívateľov na zmeškané hovory a správy po dotknutí sa telefónu, v prípade Galaxy S4 môže užívateľ zobraziť tieto upozornenia zakrytím senzoru vo vrchnej časti prístroja za predpokladu, že je obrazovka vypnutá.

Ako som si však behom používania všimol, funkcia Air Gestures je pomerne citlivá a behom testovania sa mi niekoľkokrát stalo, že moje gestá na pohyb fotografii nebol zaznamenaný, alebo v opačnom prípade senzor zaznamenal aj pohyby, ktoré nemal, vďaka čomu sa posunuli dve fotografie, respektíve som sa ihneď vrátil na predošlú fotografiu. Ukrývajú sa však v telefóne aj ďalšie gestá? Áno. Pokiaľ chcete zachytiť snímok obrazovky, stačí použiť zručnosti z používania iOS a netreba spraviť nič iné, ako len podržať Home Button a Power Button na dve sekundy. Alebo v druhom prípade stačí prejsť dlaňou po displeji sprava doľava.

IMG_4457

Fotoaparát

Netreba zabúdať ani na fotoaparát. Ten totiž prešiel pomerne významnou aktualizáciou v oblasti režimov a osobne môžem povedať, že niektoré z prítomných režimov mali byť súčasťou systému iOS už pred niekoľkými rokmi a Samsung ich mal priniesť až po Appli. Nestalo sa tak a podobne ako v prípade nového Xbox One, aj v tomto prípade Apple zrejme zaspal. Na druhú stranu, popri štandardných režimoch fotografovania je k dispozícii napríklad pomerne zbytočná možnosť zachytávania GIF animácii a „ozvučených fotografii“, keďže v tomto prípade sa zrejme bude jednať o minimálne využívanú funkciu. Prítomná je aj možnosť retušovania tváre, no osobne sa mi najzaujímavejšími režimami zdali režimy Panoramatickej fotografie a „akčnej fotografie“.

Panoramatická fotografia v tomto prípade predbehla Apple a zatiaľ čo na nových iOS zariadeniach je možné zachytiť 180-stupňovú panoramatickú foto, Samsung Galaxy S4 vám umožní zachytiť takmer 360 stupňov. Nejedná sa pritom o úplnú 360° foto, ako som sa niekoľkokrát na vlastnú päsť presvedčil. Napriek tomu je však panoramatická fotografia nádherná a vzhľadom k vysokokvalitnej optike je schopná zachytiť detailnú panoramatickú fotografiu s rozlíšením 19 568 x 4128 bodov. Musíte samozrejme počítať aj s kapacitou, keďže priemerná panoramatická fotografia zhotovená s pomocou Samsungu Galaxy S4 zaberie 15 MB miesta.

panorama-mini

Panoramatický snímok zobrazíte v plnom rozlíšení po kliknutí na fotografiu (24,9MB)

Veľmi príjemným potešením je spomínaný režim akčnej fotografie. Akčná fotografia je totiž upravený snímok, ktorý má za cieľ zachytiť skoky či inú fyzickú aktivitu úplne novým spôsobom. Pri testovaní fotoaparátu som si túto funkciu dokonca obľúbil natoľko, že popri panoramatickej fotografii patrila k najčastejšie používaným funkciám. Aj tento režim má však svoje muchy a vskutku ma mrzí, že Samsung nevenoval vyladeniu tejto funkcie viac času. Pri fotografovaní sa od aktéra musíte vzdialiť na niekoľko metrov, inak vám telefón okamžite fotografiu zmaže. Druhým problémom je fakt, že na fotografii musí byť len jedna osoba. Keď sa vám už podarilo tieto prvé dva problémy odstrániť, naskytá sa ešte jeden, tentoraz už so samotným fotením. Napriek tomu že sa Galaxy podarí zachytiť snímok, môže sa stať, že nespracuje všetky možné zábery, vďaka čomu bude výsledkom pomerne suchá a nevydarená fotografia. Po úspešnom zachytení akčnej fotografie prichádza na rad jej editácia. V spodnej časti obrazovky nájde užívateľ niekoľko snímkov, ktoré boli vytvorené behom fotografovania a ktoré je možné kombinovať. Nezhody je možné napraviť s pomocou kresliaceho a gumovacieho nástroju, ktoré majú na starosti detailnejšiu úpravu fotografie do výslednej podoby. Určite sa teda jedná o zaujímavý koncept, nie je ho však možné pokladať za dotiahnutý do dokonalosti.

Osobitým bodom v tejto kapitole je porovnanie kvality videa a fotografii s terajšou vlajkovou loďou Applu, iPhone 5. Porovnania sme vám však už priniesli v priebehu uplynulých dní a nájdete ich v samostatnom porovnaní kvality fotografii a porovnaní kvality videa. Kvalita klasických fotografii je však na veľmi vysokej úrovni a v živote by ma nenapadlo, že aj mobilný telefón môže zachytiť tak detailnú fotografiu cez trhlinu v stole, ako môžete vidieť nižšie. Šírka trhliny pritom nedosahovala viac ako jeden centimeter.

20130519_170608

Batéria

Nakoniec, čo by to bolo za recenziu keby sme sa nepozreli na jednu z najdôležitejších vlastností dnešných chytrých telefónov s výkonným hardvérom – na ich batériu? Spoločnosť Samsung vo svojich oficiálnych dokumentoch tvrdí, že telefón disponuje batériou s kapacitou 2 600 mAh. Práve v dnešnej dobe je kapacita batérie pomerne dôležitou vlastnosťou telefónov, keďže práve vďaka čoraz výkonnejšiemu hardvéru a honbe za tenkosťou sa batéria stáva kameňom úrazu. To však v prípade našej Galaxy S4 nevyzerá príliš problémovo. Výdrž batérie pri telefonovaní cez 3G sieť takmer dvojnásobne predbehla iPhone 5, pričom v našich testoch sa batéria telefónu vybila až o 17 hodín. Problém však nastal pri surfovaní po internete, kedy sme dosiahli len približne 7,5 hodiny surfovania na WiFi, teda o dve a pol hodiny menej, ako by tomu malo byť u iPhone 5. Čo však môže užívateľa Samsungu Galaxy S4 prekvapiť, je akási umelá inteligencia batérie. Telefón totiž vie, kedy je stav batérie kritický a preto v prípade, že máte menej ako 5% batérie, môžete zabudnúť na fotografovanie či nahrávanie videa. V tomto bode sa totiž stáva Galaxy skutočne vecným zariadením, ktoré poslúži jedine na čítanie e-mailov a internetu, posielanie SMS správ a telefonovanie.

IMG_4495

Resumé

Po viac ako 2 400 slovách recenzie sa dostávame do bodu, kedy oficiálne spíšeme naše najdôležitejšie poznatky z testovania novej vlajkovej lode z dielne juhokórejského technologického giganta, Samsung Galaxy S4. Samsung sa snažil vžiť do role inovátora a ako sa zdá, snaha predbehnúť Apple mu nemusela vyjsť všade. Telefón sa totiž snaží zachovať si tie isté tvary ako jeho predchodca, Galaxy S III, predsa len sa však od neho snaží odlíšiť bočnými hranami, inou polohou LED blesku na zadnej strane zariadenia a v neposlednom rade väčším displejom. Displej nového Samsungu Galaxy S4 je skutočne nádherný a pokiaľ máte radi kvalitu, určite si ho zamilujete už pri prvom pohľade naň. Na druhú stranu si však naďalej myslím, že telefón je príliš veľký, keďže človek nie je schopný dosiahnuť palcom z dolného do horného rohu. V neposlednom rade nám Samsung priniesol prezentáciu veľkého množstva funkcii, ktoré majú byť hlavným lákadlom jeho nového bestselleru, avšak nie všetky funkcie sú 100-percentne funkčné a už vôbec sa nesnažia šetriť miestom na vstavanom úložisku. To totiž miesto avizovaných 16GB poskytuje len 9,15GB, teda o približne 3,5 GB menej, ako sa snaží poskytnúť vo svojich 16GB iOS zariadeniach Apple.

Za jednu z najlepších funkcii tohto telefónu bez dlhšieho premýšľania považujem pohybové gestá Air Gestures, ktoré bohužiaľ nemusia v určitých prípadoch fungovať podľa očakávaní. Fotoaparát tohto telefónu je skutočne kvalitný a s rozlíšením 13 megapixelov nielen, že prekonáva výsledné rozlíšenie, ale v neposlednom rade prekonáva kvalitu fotografii, o čom sme vás informovali už pred niekoľkými dňami v samostatnom článku po boku porovnania kvality videa. Fotoaparát ale na môj vkus prináša priveľké množstvo režimov, z ktorých osobne za najpoužiteľnejšie považujem režimy akčného fotografovania a panoramatickej fotografie. Tá svojou veľkosťou predbieha Apple o takmer 180 stupňov. Aj tu však mohlo dôjsť k vylepšeniu a akčné fotografovanie sa mohlo správať o niečo logickejšie.

Čo ale v žiadnom prípade Samsungu neodpustím je nie príliš vydarená kombinácia systému Android 4.2.2 a prostredia TouchWiz. Napriek množstvu nových funkcii je totiž prostredie TouchWiz obohatené o minimálne päť duplicitných aplikácii, ktoré sa oproti tým „Androidovským“ odlišujú kompatibilitou s exkluzívnymi funkciami, akou je napríklad Smart Scroll. Ten je totiž možné používať jedine v aplikáciách od Samsungu a preto ak by ste sa rozhodli vašimi očami ovládať Chrome, jednoducho to nepôjde. Pochvala nakoniec patrí Samsungu za to, že jeho telefón prináša veľké množstvo funkcii, ktoré sa môžu stať základom pre budúcnosť všetkých mobilných operačných systémov. Telefón nakoniec disponuje aj funkciou S Health, tou sa však budeme zaoberať o niečo neskôr.

Dnes nejčtenější

.