iStores.sk
iStores.sk

Co se to vlastně děje okolo Applu a placení daní? Zde je odpověď

Apple-money-logoDnes ráno jsme vás informovali o tom, že společnost Apple musí před Senátem USA obhájit, jakým zplsobem platí daně. To co se může zdát na první pohled jako složitý a velmi dobře promyšlený systém si však můžeme velice snadno vysvětlit. Celý princip toho, jak se Appel vyhnul placení daní u některých ze scývh dceřiných společností je totiž skutečně velice jednoduchý a může za to nedokonalost zákonů. Apple Inc. má v Irsku registrováno pět dceřiných společností. Všechny společnosti mají stejnou adresu Cork, stejné členy představenstva a zabývají se stejnou činností. Všech pět společností je zapsáno v obchodním rejstříku v Irsku. Ovšem pouze dvě společnosti platí daně, protože jsou takzvanými daňovými rezidenty a jejich příjmy tedy podléhají platbě daní. Další tři společnosti nemusí ze zákona platit v Irsku daně.

Celý vtip je totiž v tom, že zatím co podle amerického zákona je firma daňovým rezidentem, tedy plátcem daně v zemi kde byla zřízena, podle zákonů v Irsku musí být společnost v Irsku nejen sídlo, ale musí být také přímo řízena z Irska, aby musela platit daně v Irsku. Nyní již asi tušíte, včem je zakopaný pes. Tím že Apple založil několik společností a některé z nich sice mají sídlo v Irsku, ale jsou řízeny z USA, nespadají pod platce daní ani v Irsku ani v USA. Tím pádem tak hlavní dceřiná společnost applu, pod kterou spadají všechny Evropské Apple Store, neplatila daně již pět let. Vše je přitom zcela legální.

Nyní si zřejmě říkáte, proč se toto téma začalo řešit po pěti letech, na tom také není žádná věda. USA v současné době řeší jak zvýšit státní rozpočet a jako první se obrací na největší společnosti v USA a řeší, jakým způsobem platí, respektive v mnoha případech neplatí daně. Apple není jedinou společností, která podobný systém využívá a tak právě v Irsku najdeme Evropské sídlo mnoha světových společností.

Irsko v úterý reagovalo na zprávu oznámením, že není zodpovědné za nízké daně, které Apple platí. „To není problém, který vychází z irského daňového systému,“ prohlásil v rozhovoru na rozhlasové stanici RTE náměstek předsedy vlády Eamon Gilmore. „Jsou to problémy, které vycházejí z daňových systémů v jiných jurisdikcích a je to problém, který je třeba řešit nejprve v těchto jurisdikcích,“ do­dal. Tuto citaci přinesl server denik.cz.

iMoney

Leitz
Vstoupit do diskuze (4)

Diskuze

  Je to legalne? Je.Viac nas zaujimat nemusi.

  Platime politikov a ich poradcov nato aby podobne veci zamedzili? Platime.

  Kto nerobi svoju pracu? Politici;)

  No, neni to zrovna moc koser, ale vzhledem k tomu, ze to je legalni, tak by me zajimalo, na co si ten senat vcera hral. Jestli si myslej, ze donutej velky firmy platit dane nejakym vyslechem, tak sou to fakt uplny dementi, musej zmenit zakony. Umim si predstavit, ze v pozici financniho reditele Applu bych to ale resil stejne, i kdyz ted pisu, ze to neni moc fer 😀

  Nějak nerozumím frázím, jako je „nedokonalé zákony“, „zakopaný pes problému“ apod. Nevidím dokonalost zákona v tom, že každý subjekt jakýkoliv stát oškube až na kost za jakékoliv situace. Stejně tak nevnímám problém v tom, že existují různé daňové zákony po světě. Lidé jsou všude různí a chápou nezbytnost oškubávání firem různě. Současný tlak administrativy pan Roman posal správně, levicově směřující systémy tečou jako přehrady a tak vymýšlejí všemožné způsoby k stupňování oškubávní kohokoliv ve jménu „blaha pro všechny“. Jedná se jednoznačně o morální tlak, nikoliv zákonný. Tlak politiků na změnu morálního postoje firmy vůči státu.Pokud to americká administrativa nezvládne a vystupňuje do nesmyslných změn v zákoně, rád uvítám Apple v ČR jako v nové domovině 🙂 Než přijmeme EURO, tak snad před demagogií Evropy ještě vydržíme 🙂

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

Apple si může oddychnout. Dovozní cla na výrobky z Číny, které USA zavádí, jej nezasáhnou
Jak může umělá inteligence pomoci s výzkumem mimozemského života?
Tesla Model 3
Elon Musk má další důvod k radosti. Jeho Tesla dosáhla dalšího důležitého milníku
Díky rozšířené realitě od Applu bychom mohli být v budoucnu daleko lepšími řidiči
Příběh o tom, jak vznikalo nynější ikonické logo Applu
Jak to chodí v Apple Storech? 3 bývalí zaměstnanci prozradili své nejkurióznější příhody
9 produktů, u kterých neuvěříte, že je vyrobil Apple
Řídicí jednotka médií Tesly S a X se dočká díky softwarové aktualizaci výrazného zrychlení
facebook-icon
Facebook odkládá kvůli aféře s únikem dat představení vlastního chytrého reproduktoru
Google se snaží předehnat Apple. Jen pár hodin před představením nového ePadu ukázal vlastní tablet určený studentům
facebook-icon
Aplikace Facebook pro Android sbírá data o volání a zprávách uživatelů
Elon Musk si mne ruce. Další významná kurýrní společnost začne využívat jeho elektrokamiony
foxconn-icon
Foxconn koupil populárního výrobce příslušenství Belkin
Vylepšete svou chytrou domácnost s těmito doplňky od Koogeek
Příběh o tom, jak vznikaly nejikoničtější zvuky jablečných produktů
Zábava na celé odpoledne aneb jak se mění tělo a displej iPhonu 6 Plus
Prohlédněte si ty nejzajímavější produkty od Applu, o jejichž existenci jste neměli ani tušení
Byla to výzva, říká herec Joshua Leonard o filmu Unsane natočeném na iPhone