iStores.sk
iStores.sk

Co se to vlastně děje okolo Applu a placení daní? Zde je odpověď

Apple-money-logoDnes ráno jsme vás informovali o tom, že společnost Apple musí před Senátem USA obhájit, jakým zplsobem platí daně. To co se může zdát na první pohled jako složitý a velmi dobře promyšlený systém si však můžeme velice snadno vysvětlit. Celý princip toho, jak se Appel vyhnul placení daní u některých ze scývh dceřiných společností je totiž skutečně velice jednoduchý a může za to nedokonalost zákonů. Apple Inc. má v Irsku registrováno pět dceřiných společností. Všechny společnosti mají stejnou adresu Cork, stejné členy představenstva a zabývají se stejnou činností. Všech pět společností je zapsáno v obchodním rejstříku v Irsku. Ovšem pouze dvě společnosti platí daně, protože jsou takzvanými daňovými rezidenty a jejich příjmy tedy podléhají platbě daní. Další tři společnosti nemusí ze zákona platit v Irsku daně.

Celý vtip je totiž v tom, že zatím co podle amerického zákona je firma daňovým rezidentem, tedy plátcem daně v zemi kde byla zřízena, podle zákonů v Irsku musí být společnost v Irsku nejen sídlo, ale musí být také přímo řízena z Irska, aby musela platit daně v Irsku. Nyní již asi tušíte, včem je zakopaný pes. Tím že Apple založil několik společností a některé z nich sice mají sídlo v Irsku, ale jsou řízeny z USA, nespadají pod platce daní ani v Irsku ani v USA. Tím pádem tak hlavní dceřiná společnost applu, pod kterou spadají všechny Evropské Apple Store, neplatila daně již pět let. Vše je přitom zcela legální.

Nyní si zřejmě říkáte, proč se toto téma začalo řešit po pěti letech, na tom také není žádná věda. USA v současné době řeší jak zvýšit státní rozpočet a jako první se obrací na největší společnosti v USA a řeší, jakým způsobem platí, respektive v mnoha případech neplatí daně. Apple není jedinou společností, která podobný systém využívá a tak právě v Irsku najdeme Evropské sídlo mnoha světových společností.

Irsko v úterý reagovalo na zprávu oznámením, že není zodpovědné za nízké daně, které Apple platí. „To není problém, který vychází z irského daňového systému,“ prohlásil v rozhovoru na rozhlasové stanici RTE náměstek předsedy vlády Eamon Gilmore. „Jsou to problémy, které vycházejí z daňových systémů v jiných jurisdikcích a je to problém, který je třeba řešit nejprve v těchto jurisdikcích,“ do­dal. Tuto citaci přinesl server denik.cz.

iMoney

Leitz
Vstoupit do diskuze (4)

Diskuze

  Je to legalne? Je.Viac nas zaujimat nemusi.

  Platime politikov a ich poradcov nato aby podobne veci zamedzili? Platime.

  Kto nerobi svoju pracu? Politici;)

  No, neni to zrovna moc koser, ale vzhledem k tomu, ze to je legalni, tak by me zajimalo, na co si ten senat vcera hral. Jestli si myslej, ze donutej velky firmy platit dane nejakym vyslechem, tak sou to fakt uplny dementi, musej zmenit zakony. Umim si predstavit, ze v pozici financniho reditele Applu bych to ale resil stejne, i kdyz ted pisu, ze to neni moc fer 😀

  Nějak nerozumím frázím, jako je „nedokonalé zákony“, „zakopaný pes problému“ apod. Nevidím dokonalost zákona v tom, že každý subjekt jakýkoliv stát oškube až na kost za jakékoliv situace. Stejně tak nevnímám problém v tom, že existují různé daňové zákony po světě. Lidé jsou všude různí a chápou nezbytnost oškubávání firem různě. Současný tlak administrativy pan Roman posal správně, levicově směřující systémy tečou jako přehrady a tak vymýšlejí všemožné způsoby k stupňování oškubávní kohokoliv ve jménu „blaha pro všechny“. Jedná se jednoznačně o morální tlak, nikoliv zákonný. Tlak politiků na změnu morálního postoje firmy vůči státu.Pokud to americká administrativa nezvládne a vystupňuje do nesmyslných změn v zákoně, rád uvítám Apple v ČR jako v nové domovině 🙂 Než přijmeme EURO, tak snad před demagogií Evropy ještě vydržíme 🙂

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

Steve Wozniak icon
Steve Wozniak se tvrdě opřel do zakladatele Tesly. Nevěří mu prý ani slovo
Poslední den: nahrajte svou nejlepší fotografii a vyhrajte nové Apple AirPods
Intel informoval o chybě ve svých procesorech nejprve Čínu, na USA a zbytek světa přišla řada později
Americká vláda zvažuje vytvoření celostátní 5G sítě
Vojáci sdíleli na sociálních sítích své běžecké trasy, omylem tak prozradili polohu základen
Japonci vyvinuli nový typ skla, které se dokáže za pár sekund sám opravit
Retro kryt pro iPhone vás vrátí do dob GameBoye – a můžete na něm i hrát
Kontroverzní podnikatel Kim Dotcom podal žalobu na Nový Zéland. Chce po něm 6,8 miliardy dolarů
google-chrome-icon
Prohlížeč Chrome obsahuje spoustu závažných bezpečnostních chyb
14 skvělých tapet, které mohou dnes oživit váš iPhone (25.1. 2018)
Je libo létající kuře? KFC chystá speciální menu, ve kterém dostanete ke kuřecím křidélkům i dron
DJI představilo neuvěřitelně malý dron Mavic Air, který umí natáčet 4K videa
Tuto chytrou zásuvku, kompatibilní s HomeKitem koupíte za necelých 700Kč
Ženy ve Švédsku používaly namísto antikoncepce speciální aplikaci, spousta z nich ale otěhotněla
Lidem na Havaji se na iPhonech objevilo varování před blížící se raketou, šlo ale o chybu
Razer představil hybridní notebook poháněný smartphonem
Zapomeňte na Uber. Volocopter a Intel na CESu představily bezpilotní létající taxi
Bezpečnost je pro nás prioritou, obhajuje ředitel Intelu záplatu pro procesory, která zpomalila počítače