Zavřít reklamu

Priznám sa, nikdy ma nenapadlo, že by bolo možné využívať konzolu Xbox 360 na sledovanie filmov tak, ako tomu je u drobného tmavého Apple TV. Potom, ako som sa dozvedel, že Windows 8 je možné bezdrôtovo prepojiť s hernou konzolou, som sa rozhodol, že spravím menší experiment a pokúsim sa zistiť čo najviac detailov o tom, do akej miery je možné Xbox používať ako inteligentný set-top box, aké výhody toto prepojenie prináša a koľko vecí je možné týmto spôsobom vykonať. Dnes sa tak stalo a dnes vám v textovej podobe prinášame výsledky tohto pokusu.

Prv, ako sa pustíme do doplnkov, ktorými je možné TV funkcie Xboxu používať, dovoľte mi položiť jednu otázku – Je možné využívať aspoň časť funkcií bez SmartGlass na tablete či Windows 8? Áno, je to možné, no ešte stále sú k tomuto potrebné tri dôležité veci – internetové pripojenie, účet Xbox LIVE a predplatené Zlaté členstvo LIVE. Zlaté členstvo je možné zakúpiť na 30, 90 a 365 dní, pričom minimálna cena je u nás stanovená na 11,99€. V základe má každý používateľ nastavené tzv. strieborné členstvo, ktoré mu poskytuje prístup len k základným internetovým funkciám, akými sú napríklad Xbox LIVE Marketplace či posielanie správ ostatným hráčom.

Na všetky ostatné online služby je teda potrebné predplatiť si Zlaté členstvo, alebo inými slovami Xbox LIVE Gold. S ním má v súčasnosti užívateľ s českým LIVE profilom prístup k ôsmym aplikáciám, pričom ich počet z času na čas narastie – YouTube, WSJ Live, MLB.TV, Dailymotion, NBA Game Time, NHL GameCenter, Crunchyroll a Internet Explorer. Napriek tomu, že k všetkým týmto funkciám je v súčasnosti vyžadované aj spoplatnené zlaté členstvo, si musí užívateľ u dodatočných streamovacích služieb, akými sú v zahraničí napríklad HBO Go, Hulu Plus či Netflix, zaplatiť ďalší poplatok. Vzhľadom k tomu, že sa ale v poslednej dobe šušká o predstavení samostatného set-top boxu Xbox TV, je možné, že táto podmienka už čoskoro prestane platiť, a užívatelia tak budú musieť platiť jedine ďalším spoločnostiam za poskytovanie obsahu.

xbox-windows8

Microsoft už dávnejšie prehlásil, že Windows 8 bude úzko prepojený s Xbox Live. Po vydaní systému sa však zdá, že až tak úzko tieto dve platformy prepojené nie sú a jedinými dvoma vecami, ktoré prepojenie predstavujú, sú Xbox SmartGlass a streamovanie multimédií. Táto dnes celkom populárna a obľúbená možnosť, ako vysielať na vašu televíznu obrazovku filmy bez reklám, sa však Microsoftu veľmi nepodarila. Xbox nebol schopný prehrať všetky formáty súborov a aj napriek tomu, že obe zariadenia boli pripojené k internetovému pripojeniu s rýchlosťou 120mbps, niekoľkokrát konzola upozornila užívateľa na to, že ich nebolo možné spustiť. Výnimočne môže dôjsť k ukončeniu streamovania, vďaka čomu vaša večerná show skončila a vy môžete nastavovať stream odznovu.

Samozrejmosťou je však potreba ponechať aplikáciu Video zapnutú, čo nemusí vadiť používateľom Windows 8, ktorí majú k dispozícii i aplikáciu Windows Media Player. Používateľa môže zamrzieť fakt, že aplikácia Video na Windows 8 nepodporuje titulky a v prípade, že anglickému nerozumie, bude sa musieť vysporiadať jedine s českým a slovenským dabingom. Ale všetci vieme, ako 9 z 10 slovenských dabingov vyzerá.

video-stream

Pozrime sa na SmartGlass. Ten vyzerá na prvý pohľad celkom dobre – na obrazovke tabletu či PC má hráč možnosť sledovať svoje achievementy, správy, možnosť upravovať avatara a niekoľké ďalšie možnosti. Kým táto časť funkcií je možné využívať aj bez potreby zapnutia Xboxu a funguje úplne bezproblémovo, druhá časť, ktorá bola prezentovaná ako jednou z najväčších feature, veľmi funkčná nie je. Po tom, čo som s touto funkciou zažil, som dospel k záveru, že jediný spôsob, ako túto funkciu uviesť do prevádzky na prvý pokus, je stať sa akcionárom Microsoftu, zamestnancom alebo používať Xbox na prezentačné účely. V súčasnosti existuje len pár hier, ktoré dokážu využívať SmartGlass ako druhú obrazovku, no aj pri nich sa môže stať, že aplikácia jednoducho zamrzne a vy ste nútení ju reštartovať, v lepšom prípade iba obnoviť spojenie. Presne toto som totiž zažil na vlastnej koži pri hraní hry Forza Horizon, ktorá je jednou z najlepších závodných hier pre Xbox 360. Pri pokuse o spustenie tzv. SmartGlass Experience som strávil približne 15 minút experimentovaním a nadávaním na absolútne čokoľvek, čo mi v danej chvíli zišlo na um. Nakoniec sa však podarilo aplikáciu spustiť aj na iPade a výsledkom bola možnosť nastaviť si trasu v GPS bez toho, aby som musel pozastaviť hru na konzole.

forza-horizon

Prečo sa však medzi vyššie zobrazenými ikonkami nachádza Hudba, keď sa o nej v tomto článku doteraz neobjavila žiadna zmienka? Jednoducho preto, že hudbu na Xbox nie je možné streamovať nijak inak, ako len cez aplikáciu Windows Media Center. Aj keď táto možnosť by si našla zrejme len malé množstvo pravidelných užívateľov, treba poznamenať, že konkurenčná „krabička“ Apple TV túto funkciu podporuje a je na ňu možné vysielať veľké množstvo podporovaných formátov vrátane bezstratových. Jedná sa tak o celkom príjemné spestrenie veľkého množstva funkcií, ktoré ATV ponúka, navyše za výrazne nižšiu cenu a bez potreby predplatenia si prémiového členstva. App Store nám na nej však aj naďalej chýba.

YouTube

YouTube je v dnešnej dobe samozrejmosťou a inak tomu nie je ani v prípade Xbox 360. Napriek tomu, že samostatná aplikácia pre Xbox vyžaduje zlaté členstvo, užívateľ získa k dispozícií nielen jednoduché a priehľadné prostredie, ale tiež získa možnosť spárovať svoj Xbox s iPhone či iPadom, pričom používateľ týmto krokom získa prístup k funkcií Pair, kedy stačí do mobilnej aplikácie opísať číselný kód z jeho obrazovky a ak chce, môže svoju konzolu v aplikácií premenovať. Stream je v tomto prípade naozaj rýchly a načítanie ďalšieho videa nestihnete zaregistrovať. Ďalej má užívateľ možnosť prihlásiť sa k svojmu profilu, čo mu však umožní jedine sledovať svoje videá či playlisty. Písanie komentárov ani nahrávanie vlastných videí sa v tomto prípade nekoná.

xbox-youtube

Internet Explorer

Akousi samostatnou témou je v prípade Xbox 360 prehliadač Internet Explorer. Napriek tomu, že Microsoft vypočul svojich zákazníkov len minulý rok a celkovo mu trvalo niekoľko rokov, kým sa mu podarilo dobehnúť v tomto ohľade konkurenciu, konzolový Explorer naozaj stojí za to. Používatelia totiž uvidia jednoduché a priehľadné prostredie, ktoré môžu taktiež ovládať s pomocou SmartGlass, avšak narozdiel od hier je táto funkcia naozaj funkčná na prvý pokus. Prehliadač však má svoje obmedzenia a tak sa k nemu dostanú len užívatelia s predplateným zlatým členstvom a budú mať k dispozícií len jednu kartu. Rovnako nie je k dispozícií ani Flash Player, ktorý sa však už pomaly z internetu vytráca a používatelia, ktorí mali záujem prezerať svet prostredníctvom Street View, si jednoducho budú musieť sadnúť za počítač. Microsoft vám umožní pridať stránky do kategórie Obľúbené a poskytne vám pomerne veľké možnosti v nastaveniach, ako napríklad aktivácia filtru SmartScreen, možnosť prezerania mobilných verzií webových stránok či možnosť zmazať históriu, ktorá si nájde svoje uplatnenie najmä u nás, chlapov.

NBA Game Time, NHL GameCenter, MLB.TV

Športy sú veľmi populárnou záležitosťou a podobne ako Apple TV, aj užívatelia Xboxu majú možnosť sledovať podujatia v živom vysielaní i v archíve. Na českom Xbox Marketplace je dnes možné nájsť tri takéto aplikácie: NBA Game Time, NHL GameCenter a MLB.TV. Každá z týchto služieb vyžaduje zlaté členstvo, pričom užívatelia majú pri prvých dvoch možnosť navyše si predplatiť dodatočné členstvo, ktoré im sprístupní možnosť sledovať bohatý archív a živé hry v HD rozlíšení. Toto však pre občasných divákov nie je povinnosťou a preto ako neregistrovaný používateľ máte možnosť sledovať zápasy posledných dní, pričom pri prvom spustení aplikácie máte možnosť zvoliť si váš obľúbený tím. Pokiaľ však chcete sledovať na vašom Xboxe baseball, registrácia na MLB.com a predplatenie členstva je samozrejmosťou, ktorá vás jednoducho neminie. Pri zvolení akéhokoľvek zápasu totiž od vás aplikácia žiada, aby ste sa prihlásili k svojmu účtu, ktorý vás stojí niekoľko euro či dolárov ročne.

xbox-nhl

Dnes nejčtenější

.